2021 Formula 1 sezonunun 10. yarışı olan Britanya Grand Prix'sini Mercedes pilotu Lewis Hamilton kendi evinde kazandı.
Yaşanan Hamilton-Verstappen kazası, Hamilton'ın 10 saniyelik cezadan dönüp kürsünün en tepesine çıkması ve kutlamalar sonrasında Verstappen'in sosyal medyadan açıklamaları...Kaosu ve heyecanı iliklerimize kadar hissettiğimiz Britanya GP'de son zamanların en değişik F1 hafta sonunu geride bıraktık.
Şampiyona liderli Verstappen ile puan farkını indirip bir de kendi evinde kazanmak isteyen Hamilton, virajda en büyük rakibi ile kaza yaptı. Temasın etkisiyle Verstappen büyük bir süratle bariyerlere çarptı ve yarış dışı kaldı. Yarış kırmızı bayrakla durdurulurken kaza sırasında Max Verstappen'in 51 G büyüklüğünde bir kuvvete maruz kaldığı öğrenildi.
Formula 1
Hamilton’dan Macaristan’ın LGBT yasalarına kınama
2 SAAT ÖNCE
https://i.eurosport.com/2021/07/18/3175816.jpg
Sir Hamilton, 10 saniye ceza aldığı yarışta pes etmedi ve yarışı ilk sırada bitirdi.
Verstappen ile puan farkını 8'e indiren Hamilton, 177 puana ulaşırken kariyerinde 99. kez Formula 1 zaferini elde etti.
Cezaya rağmen zafere ulaşan Hamilton, Britanya bayrağı ile pistte seyircilere selamlayarak tur atarken bu durum yarış dışı kalan Max Verstappen'in hiç hoşuna gitmedi.
Sosyal medyadan açıklama yapan 23 yaşındaki Hollandalı pilot, "İyi olduğum için mutluyum. Ancak bu şekilde yarış dışı bırakıldığım için çok büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Verilen ceza bize yardımcı olmuyor ve Lewis'in pist üstünde yaptığı tehlikeli hareketin karşılığı değil. Hala hastanedeyken kutlamaları izliyor olmak saygısızca ve sportmenlik dışı bir davranıştı ama devam edeceğiz." dedi.
Lewis Hamilton ise rakibinin hastanede olduğunu bilmediğini ifade etti.
"Max'in hastanede olduğu bilmiyordum. Bu durum kesinlikle bir yarışın bu şekilde sürmesini isteyeceğim bir yol değil. Ama biri çok agresif olduğunda, mutlaka böyle şeyler olur. Umarım iyidir."
"Sezon devam ediyor ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Pistte birbirimize karşı saygılı davranmalıyız ve eğer biri saygılı değilse, o zaman sanırım bu daha sık yaşanacak. Ben elimden geldiğince temiz sürmeye çalıştım."
Formula 1
Stefano Domenicali'den takvim açıklaması
26/07/2021 - 21:30
Formula 1
Fernando Alonso'dan yeni format açıklaması
25/07/2021 - 14:07