İspanyol yarış pilotu Carlos Sainz, dün Ferrari'nin antrenman pisti Fiorano'da ilk kez kırmızı arabanın kokpitine oturdu. Bu sezon sonunda Sebastian Vettel'in takımdan ayrılmasıyla birlikte iki senelik McLaren macerası sonra eren 26 yaşındaki pilot, Formula 1'in test kısıtlamaları sebebiyle kullandığı 2018 model araçla 100'ün üzerinde tur attı.
Marquis Alfonso de Portago ve Fernando Alonso'dan sonra Scuderia'nın tarihindeki üçüncü İspanyol pilot olan Sainz, Mart sonunda Bahreyn'de başlayacak F1 sezonu öncesi 2021'de kullanılacak araçla benzer özelliklere sahip bir arabayla ve sezon boyu çalışacağı mühendis ekibiyle sürüş deneyimi yaşama şansı yakaladı.
Çarşamba gününü "asla unutmayacağım bir gün" olarak nitelendiren Sainz, Ferrai koltuğuna ilk kez oturmanın heyecanını gizlemedi.
Formula 1
"Güçlü olmalarını bekliyorum"
17/06/2021 - 18:18
"Bu sabah alarmımı şafak vaktinde kapattım çünkü piste çıkmadan önce birkaç küçük toplantımız vardı. Piste vardığımda ve 55 numaralı Ferrari'yi gördüğümde hayatımı en özel anlarından biriydi. Arabaya atlamak için sabırsızlanıyordum ve ilk tur çok heyecan vericiydi."
https://i.eurosport.com/2021/01/27/2979566.jpg
"Daha sonra işe koyulduk ve gün sonuyla alakalı gayet memnunum.Yoğun bir programı tamamladık ve tüm ayarlara, mühendislere, mekanikerlere, direksiyona ve prosedürlere daha aşina oldum. Bunların hepsi geçen sene kullandığım arabaya göre gayet farklıydı."
Ralli pilotu olan babası Carlos Sainz Sr. da Ferrari direksiyonunda ilk gününü geçiren oğlunu yalnız bırakmayanlar arasındaydı.
"Kariyerimdeki böyle önemli bir günde babamın yanımda olması benim için çok iyiydi. Mattia'ya Laurent'e ve Ferrari'deki herkese bu kadar sıcak bir hoşgeldin ve 2018 model arabada ilk gün bu kadar pozitif bir gün için çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum ve daha iyi bir başlangıç dileyemezdim."
Formula 1
Alonso: "Kaybetmekten Nefret Edersiniz"
15/06/2021 - 20:12
Formula 1
Leclerc'den Carlos Sainz açıklaması
12/06/2021 - 08:58