Söz konusu toplantıda sprint yarışı haricinde Red Bull’un Formula 1’deki geleceğini yakından ilgilendiren motor geliştirmeyi dondurma önerisi de onaylandı.
F1, takımlara bu sezon üç adet sprint yarışı yapılması konusunda bir öneride bulundu. Bu üç yarış; Kanada, Brezilya ve İtalya GP’lerinin cumartesi seanslarında yer alacak. Yarışlar, Grand Prix’nin hemen hemen 3’te 1’i kadar yani 100 kilometre uzunluğunda olacak ve ilk sekize giren pilotlar yarış için yarım puan kazanacak. Yarışın sonucu aynı zamanda Grand Prix gridini de belirleyecek. Söz konusu yarışın sıralama turlarıysa cuma günü gerçekleştirilen hazırlık seanslarının ikincisinde yapılacak.
10 takım, FIA ve Formula 1 yönetiminden oluşan F1 Komisyonu, öneriyi tartıştı ve pozitif bir geri dönüşte bulundu. Takımlar, söz konusu değişikliğe adapte olabilecek planları yapmak adına biraz daha zaman istediler. Eğer konsept benimsenirse planın birkaç toplantı yapıldıktan sonra gelecek sezonlar için kalıcı olarak hayata geçmesi gündeme gelebilir.
Formula 1
Alonso 10 yıl sonra ilk çizgiden başlayacak
19/06/2022 - 07:52
Konuyla alakalı daha önceki öneriler F1 Komisyonu tarafından reddedilmişti, yani bu seferki pozitif geri dönüş iyiye işaret. Fakat cumartesi günü gerçekleştirilmesi planlanan bu mini yarışın Pazar günkü GP’ye etkisi ve F1’in bu yeni uygulamanın takımlar üzerinde potansiyel ekstra maliyetleri karşılayıp karşılamayacağı şu anki soru işaretleri. Öte yandan sürücüler açısından da ekonomik ve sözleşmesel sorunların ortaya çıkması olası. Planlanan konsepti değerlendirmek üzere bir grup oluşturulmuş durumda ve bu grubun 28 Mart’ta Bahreyn’de başlayacak yeni sezon öncesi nihai bir karara varması planlanıyor.
Toplantıda görüşülen bir başka kritik konuysa komisyonun oy birliğiyle ‘motor donması’nı kabul etmesi oldu. Bu haber de Red Bull tarafından sevinçle karşılandı. Zira Red Bull’un motor tedarikçisi Honda, 2021 sezonunun sonu itibariyle F1’den çekileceğini duyurmuştu. Red Bull, üreticinin güç ünitelerini almayı umuyordu ancak 2025’te gerçekleşecek yeni jenerasyon motor regülasyonlarına kadar motoru geliştirmeye devam etmek için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip değillerdi. Tüm bunların ışığında Red Bull’un Honda motorlarından yoksun kalması durumunda F1’den çekilebileceği yönünde iddialar ortaya atılmıştı.
https://i.eurosport.com/2020/12/13/2954727.jpg
Geçen sene dondurma konusundaki fikir açık bir şekilde tartışılmamış ve dolayısıyla kabul görmemişti ancak sezonun bitiminin ardından Mercedes, Renault ve Ferrari gibi üreticiler fikrin arkasında durduklarını belirttiler. Böylece Red Bull, 2022 için Honda güç ünitelerini aldıklarını yakında resmi olarak duyurabilecek.
Komisyon ayrıca takvimdeki tek boşluğun (2 Mayıs) Portimao pistinde yapılacak Portekiz GP ile doldurulmasına karar verdi. Komisyonda tartışılan pilot bütçesi konusuysa ilerleyen tarihlerde görüşülmeye devam edecek.
Formula 1
Valtteri Bottas mutlu hissediyor
19/04/2022 - 08:59
Formula 1
Çakıl Havuzu
07/04/2022 - 16:22