Formula 1’de 2005 ve 2006 yıllarında Renault ile şampiyonluk yaşayan Fernando Alonso, son olarak 2018 yılında McLaren takımıyla yarışmıştı. Sonrasında Formula 1 kariyerini sonlandıran İspanyol pilot, yeni sezonda Alpine takımıyla birlikte yeniden pistlere geri dönecek.
Pazar günü başlayacak olan yeni sezon öncesi The Associated Press ile röportaj yapan Alonso: "Açıkçası, pazar günleri rekabet etmek, büyük mücadelelerin yarattığı adrenalini yaşamak ve kazanma fırsatı yakalamak güzel olurdu. Ancak, adım adım ilerleyip nerede olduğumuzu göreceğiz. Çok motive olmuş durumdayız. Testlerdeki gidişattan oldukça mutluyuz ve şimdi sadece yarışmamız gerekiyor ki bu da bizim için en önemli şey." ifadelerini kullandı.
Sezon öncesi hazırlıklarını sürdürürken geçtiğimiz ay geçirdiği bisiklet kazasının ardından çenesi kırılan ve ameliyat olan Alonso, bu konuyla ilgili şu sözleri söyledi: "Çok korktum. Yeni sezonun ilk yarışından bir ay önce kendinizi bisiklet kazasının ardından hastanede buluyorsunuz. Sonra da bunun geri dönüşünüzü geciktirip geciktirmeyeceğini ve herhangi bir sonucu olup olmayacağını düşünmeye başlıyorsunuz. Neyse ki doktorlar problemi çabucak bir şekilde belirlediler ve bunun hızlı bir iyileşme olduğunu söylediler."
Formula 1
Alonso 10 yıl sonra ilk çizgiden başlayacak
19/06/2022 - 07:52
https://i.eurosport.com/2021/03/26/3018392.jpg
2018 yılında F1’den ayrıldıktan sonra Dakar Rallisi ve Indy 500 de dahil olmak çeşitli etkinliklerde yarışan 39 yaşındaki pilot, Formula 1’e dönüşüyle ilgili olarak şöyle konuştu: "Aracın içinde olma konusunda belki biraz daha stresli ve endişeli olmayı bekliyordum. Ancak Formula 1 o kadar yoğun bir spor ki araca binmeden önceki gün yaptıklarınızla gün oldukça hızlı geçiyor. Ama evet, aracın içinde olmayı ve yeni sezona başlamayı dört gözle bekliyorum."
Ayrılışının ardından çok fazla değişiklik olmaması nedeniyle hıza uyum sağlayacağını belirten İspanyol pilot, muhtemelen şampiyonluk için yarışmayacağını da kabul etti. Alonso, o rekabetin içinde olmayı çok istemesine rağmen geçen yıla benzer şekilde yine Mercedes ve Red Bull arasında geçen bir mücadele beklediğini söyledi.
"Amacımız; ortaya çıkabilecek her fırsatı değerlendirerek orada olmak, düzenli olarak puanlar kazanmak, ilk 10’un içinde yer almak ve bazı podyumlarda bulunmak için mücadele etmek."
Araçla ilgili ilk izlenimlerinin iyi olduğunu ve sezon öncesi testlerini olumlu bir şekilde noktaladığını belirten Alonso, yine de rekabetçi seviyede aracın nasıl bir performans göstereceğini henüz bilmediklerini de sözlerine ekledi.
Formula 1
Valtteri Bottas mutlu hissediyor
19/04/2022 - 08:59
Formula 1
Çakıl Havuzu
07/04/2022 - 16:22