Formula 1

Formula "Tek"

Share this with
Copy
Share this article
ByEurosport Türkiye
15/07/2020 at 14:18

Engin Bakırburç, Formula 1'de yalnızca bir yarışa çıkan isimlere dair yazdı.

Formula 1, üzerinde binlerce senaryonun oynandığı acımasız bir tiyatro sahnesidir. Her bir senaryonun az sayıda rolü ve bu rollerin sayısız talibi vardır. Bu nedenle sahneye adım atmak zor, sahnede kalıcı olmak ise daha zordur. Kimileri eline geçen fırsatı iyi değerlendirir ve bu sahnede yıllarca boy gösterir. Bazılarının rolü ise yalnızca bir yarıştan ibarettir. Bu isimlerin pek çoğu misafir oyuncu olarak rollerinin gereğini yerine getirir ve katıldıkları yarıştan kısa bir süre sonra da unutulurlar. Diğer taraftan tek yarışlık hikayesiyle hafızalarda yer edinen isimler de mevcuttur.

Sürpriz lider

Formula 1

Bir zaferdan daha fazlası

BIR GÜN ÖNCE

Takvimler 22 Temmuz 2007'yi gösteriyordu. Avrupa GP'nin başlamasına dakikalar kala Nürburgring'de kelimenin tam anlamıyla fırtına öncesi sessizlik hâkimdi. Beş kırmızı ışığın sönmesiyle beraber bu sessizlik yerini önce motor uğultusuna, hemen ardından da sağanak yağışa bıraktı. İlk iki tur içinde bütün pilotlar kuru zemin lastiklerinden kurtulmak için pite yöneldi. Bir kişi hariç: Markus Winkelhock.

Bir gün önceki sıralama turlarında 22. olmuştu. Yarışa gridin en arkasından başlayacaktı fakat formasyon turunun ardından pite daldı ve henüz yağış başlamamışken yoğun yağmur lastiklerini takarak bir kumar oynamaya karar verdi. Zaten son sırada olduğu için kaybedecek bir şeyi de yoktu. Kumar tuttu. Yarışa pit yolundan başlayan Winkelhock, bir anda bastıran yağmurun da yardımıyla ilk tur sona erdiğinde onuncu, ikinci tur sona erdiğinde ise birinci sıradaydı.

Üçüncü turun hemen başında hava koşulları oldukça ağırlaştı. İlk virajda altı aracın birbirinden bağımsız bir şekilde pist dışına çıkmasıyla birlikte önce güvenlik aracı piste dahil oldu, bir tur sonra da kırmızı bayraklar sallanarak yarış durduruldu. Bir müddet bekleyişin ardından hava koşullarının düzelmesiyle yarış güvenlik aracı ardında yeniden başlatıldı. Sekizinci turun başında güvenlik aracının pite dönmesiyle birlikte asıl mücadele başladı ve Winkelhock liderliği henüz ilk virajda Felipe Massa'ya kaptırdı. Turun sonunda sekizinci sıraya kadar gerileyen Markus, sonraki turlarda birkaç sıra daha kaybetti ve yarışa 14. turda hidrolik problemiyle veda etti.

2007 Avrupa GP, Markus'un Formula 1 kariyerindeki ilk ve son yarıştı. Sezon ortasında Christijan Albers ile yollarını ayıran Spyker takımı bu yarışa Markus ile çıktıktan sonra sezonun geri kalanı için Japon pilot Sakon Yamamoto ile anlaştı. Kariyerinin henüz ikinci turunda liderliğe yükselen ve kariyeri boyunca tamamladığı 13 turun altısında çizgiyi lider geçen Winkelhock ise Formula 1'de bir daha yarışamadı.

Hayalet sürücü

1977 Almanya GP için katılımcı listesinde tam 40 isim yer alıyordu. Sıralama turlarına 30 pilot katıldı. Yarışa ise yalnızca 24 pilot başlayacaktı fakat öyle olmadı. Start verildiğinde pist üzerinde davetsiz bir misafir vardı.

Hans Heyer, sıralama turlarında 27. olmuştu. Dolayısıyla yarışa başlama hakkını elde edememişti fakat o güne kadar Formula 1'de yarışmamış olan Alman pilot, şansının sınırlarını aşmakta kararlıydı. Fırsat ayağına bir kere gelmişti ve bir daha gelmeyebilirdi.

Sıralama turlarında elenmiş olması onu durdurmadı. Yarış başlamadan hemen önce aracına atladı ve pitten ayrılarak gridin sonuna yerleşti. 24 rakibiyle birlikte yarışa başladı ve aracı onu yarı yolda bırakıncaya dek yarışmayı sürdürdü.

10. turda vites arızasıyla yarış dışı kaldı fakat kâğıt üzerinde diskalifiye edildi. Yarış komiserleri yarışın başında Heyer'in start almaması gerektiğini fark ederek kendisini yarıştan ihraç etmiş fakat fiilen yarışa başlamasına engel olamamışlardı. Diskalifiye haberi ancak yarış dışı kaldıktan sonra kendisine iletilebildi.

Heyer endişelerinde haklıydı. Fırsat ayağına yalnızca bir kere gelmişti. O günün ardından Formula 1'de ne legal ne de illegal olarak yer aldı.

Bir kez olacaksa Monako olsun!

Pierre-Henri Raphanel, 1988 yılının son yarışıyla Formula 1'e adım attı. Avustralya'da sıralama turlarında elenen Fransız sürücü, bu performansını bir sonraki yılın genelinde de sürdürdü. 1989 yılında Formula 1'de bir tam sezon geçirmesine ve test pilotu olmamasına rağmen yalnızca bir kere yarışabildi.

Sezonun üçüncü yarışı Monako'daydı. Gridde kontenjan 26 araçla sınırlıydı. Raphanel 18. sırayı elde ederek kariyerinde ilk kez bir yarışa başlamaya hak kazandı. Yarış macerası ise yalnızca 20 tur sürdü ve vites kutusu arızası ile yolda kaldı.

Sonraki pistlerde bir türlü yarışmak için yeterli dereceleri elde edemeyen Fransız pilot, sezon ortasında takım değiştirdi fakat bu değişiklik ona herhangi bir fayda sağlamadı. Sezon sonuna kadar sıralama turlarında elenmeye devam etti ve 1990 yılının başında Formula 1'den ayrıldı.

Nazar boncuğu

1988 yılı, McLaren takımı için oldukça özel bir yıldı. Honda motoru ile harika bir sezon geçiren takım, o yıl 16 yarışta 15 galibiyet elde etti ve yüzde yüzlük bir performansın eşiğinden döndü. Bu kusursuz istatistiğin kıl payı kaçırılmasına neden olan kişi ise Jean-Louis Schlesser'di.

İtalya GP, McLaren pilotu Ayrton Senna'nın kontrolü altındaydı. Senna 51 turluk yarışın 50. turuna lider olarak girmişti.Takım arkadaşı ve şampiyonadaki en yakın takipçisi Alain Prost yarış dışı kalmıştı. İkinci sıradaki Gerhard Berger ise yaklaşık beş saniye gerideydi.

Senna tüm hızıyla Roggia şikanına doğru yaklaşırken önünde ikinci kez tur bindirmek üzere olduğu Jean-Louis Schlesser vardı. Schlesser şikana girerken frenleme noktasını kaçırdı ve pist üzerinde kalmayı başarsa da ideal yarış çizgisinin dışına taştı. Çizgiye geri döndüğünde ise yanında Senna vardı. Schlesser'in sol ön lastiği, Senna'nın sağ arka lastiğine temas etti ve bu temas Senna'ya havlu attırdı. Yarım tur spin atan McLaren, şikanın çıkışındaki kerbin üzerinde mahsur kaldı. Yarışın kazananı Ferrari pilotu Gerhard Berger oldu. Schlesser ise yarışı liderin iki tur gerisinde, 11. sırada tamamladı.

1988 İtalya GP, Schlesser'in kariyerindeki tek Formula 1 yarışıydı. Geldi, ufak bir temasla McLaren'in kayıpsızlık unvanına son verdi ve bir daha Formula 1'de yarışmadı.

Sonun başlangıcı

Jean-Louis Schlesser, ailedeki tek yarış pilotu değildi. Kendisi gibi amcası da bir yarış pilotuydu. Yeğeninden tam 20 yıl önce o da Formula 1'de yarışmıştı ve onun da kariyeri tıpkı yeğeni gibi yalnızca bir yarıştan ibaretti. Nedeni ise oldukça üzücüydü.

1968 Fransa GP'sine 16. sırada başlayan Jo Schlesser'in Formula 1 kariyeri yalnızca iki buçuk tur sürdü. Yarışın üçüncü turunda pistteki bir tümseğe çarptı ve aracının kontrolünü kaybetti. Pist dışına savrulan araç kazanın etkisiyle alev aldı. 40 yaşındaki Fransız sürücü ne yazık ki araçtan çıkamadı. Kariyerinin ilk yarışı, hayatının sonu oldu.

Kara hafta sonu

1994 sezonu Roland Ratzenberger'in Formula 1'deki ilk sezonuydu. Sezonun Brezilya'daki ilk yarışına sıralama turlarında elendiği için katılamadı. İkinci yarış Japonya'daydı. Pacific GP adıyla düzenlenen yarışa 26. cepten başladı ve pek çok pilotun yolda kaldığı mücadeleyi liderin birkaç tur gerisinde, 11. sırada tamamladı. Bu yarış, ne yazık ki Roland'ın kariyerinin tek yarışı oldu.

Sezonunun üçüncü yarışı Imola'da koşulacaktı. Antrenman seanslarında Rubens Barrichello'nun geçirdiği ağır bir kazayla hafta sonu tatsız şekilde başladı. Kaza sırasında bilincini yitiren Barrichello, neyse ki kazayı ciddi bir yara almadan atlattı fakat maalesef tatsızlık bu kazayla sınırlı kalmadı.

Ertesi gün Ratzenberger, sıralama turlarında aracının kontrolünü kaybetti ve saatte 300 km'nin üzerinde bir hızla duvara çarptı. Ağır yaralı ve bilinci kapalı bir şekilde hastaneye kaldırılan Avusturyalı, henüz 33 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir gün sonra yanına Ayrton Senna'yı da aldı.

Tıpkı bir başrol gibi

Ya şansları yaver gitmedi ya da ömürleri vefa etmedi. Hiçbiri ikinci bir yarışa başlayamadı ve Formula 1 sahnesinde kalıcı olamadı. Buna rağmen her bir misafir, kendi hikayesiyle tıpkı yılların başrol oyuncuları gibi hafızalarda kalıcı olmayı başardı. Kimi zekâsı, kimi hırsı, kimi nazarı, kimi de tutkusuyla.

Formula 1

"Diğer sporları örnek almalıyız"

YESTERDAY AT 12:51
Formula 1

Britanya Grand Prix'in ardından

03/08/2020 AT 06:50
Related Topics
Formula 1
Share this with
Copy
Share this article