Formula 1 İstanbul Grand Prix, dün koşulan ve sürücülerin kaygan zeminde ciddi zorluklar yaşadığı antrenman turlarıyla başladı. Yol tutuşu yakalamanın bir hayli zor göründüğü ve sürücülerin de bu konuyu gündeme taşıdığı durumla alakalı Pirelli Formula 1 Patronu Mario Isola'da konuştu. Isola, zemindeki değişliği bildikleri durumunda daha yumuşak lastik seti tercih etmiş olabileceklerini itiraf etti. Nitekim Pirelli, zeminin önceki durumunu göz önünde bulundurarak bu yarış hafta sonu için ellerinde bulunan en sert lastik üçlüsünü haftalar önce belirlemişti.

Türkiye'deki yetkililerle iletişim halinde olduklarını belirten Isola, zemindeki değişikliğin ve asfaltın karakteriyle alakalı bilginin taraflarına çok geç ulaştığını açıkladı. "Pist tarafından da geç alınan bir karar olduğuna inanıyorum. FIA ile normal şartlar altında iletişimimiz iyidir, pistlerden yeni bilgileri de ediniriz. Fakat bu yıl biraz daha zor oluyor."

Formula 1
"Baskı yok"
DÜN - 10:42
https://i.eurosport.com/2020/11/13/2936492.jpg

Yenileme çalışmasının yarıştan dört hafta önce yapıldığını bildiğini söyleyen Isola, bu durumu bir kriz olarak değerlendirmiyor. "Bence bu durum bir dram değil, çünkü sürücüler için ek bir mücadele faktörü yaratacak. Aynı zamanda mühendisler için bilinmez bir durum. Böyle bir olayla karşılaştığınızda, bazen gerçekten daha iyi bir yarış ortaya çıkabiliyor."

Lastikler için geç bir değişiklik yapılıp yapılamayacağı konusunda da soru işaretlerini gideren Pirelli Patronu, lastiklerin çok uzun bir süre önce sisteme girildiğini ve Romanya'daki fabrikakada bundan daha da erken bir vakitte üretildiğini belirtti. Pistte yeni asfalt üzerinde yapılacak ölçümlerin bu süreci FIA kurallarına göre geciktireceğinin altını çizen Imola, "Şu andaki lastikler pist için biraz sert." diyerek açıklamasını noktaladı.

Formula 1
PATRON
03/12/2020 - 15:27
Formula 1
JACKIE STEWART’IN MİRASI
02/12/2020 - 08:45