2021 Formula 1 sezonunda Pilotlar Dünya Şampiyonu Abu Dhabi’de düzenlenen son yarışta belli olmuştu. İlk şampiyonluğunu kazanan Max Verstappen, sarı bayrak sonrası verilen ve güvenlik aracının son tur öncesi pistten çıkmasının ardından Lewis Hamilton’u mağlup ederek zafere uzanmıştı. Öte yandan, son tur öncesi Hamilton ve Verstappen arasındaki yarışçıların yoldan çekilmesi kararını veren Yarış Direktörü Michael Masi tartışmalar sonrası görevden alındı.
2021 Abu Dhabi Grand Prix sonrası takım radyosundan yarışın manipüle edildiğini iddia eden Lewis Hamilton’un yanı sıra, Mercedes Patronu Toto Wolff da FIA’nın aksiyon alması gerektiğini savunmuş ve Masi’yle bir daha bir araya gelmeyeceğini ifade etmişti.
Sezon öncesi BBC Sport’a konuşan Horner, Mercedes’in Masi’nin görevden alınmasıyla sonuçlanan süreçteki tutumunu eleştirdi.
Formula 1
Valtteri Bottas mutlu hissediyor
19/04/2022 - 08:59
“Onu rakip takımdan gelen baskı nedeniyle kovmak doğru muydu? Bu bence yanlıştu. Evet, Michael hatalar yaptı ve bu sinir bozucuydu. Ama onun bulunduğu konuma ve elindeki araçlara bakmak gerekiyor. Suçu yalnızca Michael’e atamazsınız. Bu adil değil.”
https://i.eurosport.com/2022/03/07/3333445.jpg
Horner, eleştirilerin dozunu işaret ederek Masi’nin mental sağlığının da dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi
“Michael’in hatalarının kötü sonucunu çok kez biz çektik. Bu yüksek baskı olan sporda yüksek baskı olan bir yol. Ama affedilemez olan “trolllük” yapmak, çevrimiçi tacizler ve ailesi ve kendisine yöneltilen ölüm tehditleri. Bunu sporla alakası yok. Bu zorbalık ve bunu hiçbir şekilde bizim organizasyonumuzda kabul etmem.”
"Bu nedenle Michael için konuştum çünkü onun hiç destek alamadığını hissettim. Hiç destek görmüyordu. Zorbalığa maruz kalan birisi için her zaman ayağa kalkarım. Zorbalık kabul edilemez.”
Abu Dhabi GP’de Horner’in Masi’ye “yarışmak için yalnızca bir tur gerekiyor” dediği duyulurken, İngiliz spor adamı bu tartışma hakkında da yorum yaptı.
Doğruları iletmeniz gerekiyor. Michael’i ilk arayan kimdi? Ben değildim. Ben yalnızca rakibimden ona doğru gelen baskıya cevap verdim. Bu patron olarak benim görevim ve ben bunu savundum.”
Formula 1
Çakıl Havuzu
07/04/2022 - 16:22
Formula 1
"Lewis Hamilton için üzüldüm"
04/04/2022 - 14:01