Britanya GP’sinden sonra Lewis Hamilton, sosyal medya üzerinden birçok ırkçı taciz mesajları aldı.
Mercedes ekibinin Instagram'da, Hamilton'ın başarısını kutlayan bir gönderiye yanıt olarak 'maymun emojileri' ve diğer ırkçı hakaretleri içeren ırkçı mesajlar gönderildi.
Bunun üzerine Facebook, Lewis Hamilton’a yapılan ırkçı yorumların birçoğunu sildiklerini ve böyle bir davranışın kabul edilmediğini açıkladı.
Formula 1
Hamilton’dan Macaristan’ın LGBT yasalarına kınama
3 SAAT ÖNCE
Engellemeye çalıştığımız bu ırkçı mesajlar, olanları ne yazık ki değiştirmeyecek fakat biz toplumumuzu taciz mesajlarından korumaya ve çalışmaya devam edeceğiz.
https://i.eurosport.com/2021/07/18/3175816.jpg
F1, FIA ve Mercedes, yapılan ortak bir açıklamada ırkçılığı kınadı.
"Britanya Grand Prix'si sırasında ve sonrasında Lewis Hamilton, bir yarış içi çarpışmanın ardından sosyal medyada birçok ırkçı tacize maruz kaldı. Formula 1, FIA ve Mercedes-AMG Petronas F1 Takımı, bu davranışı olabilecek en güçlü şekilde kınıyor. Bu insanların sporumuzda yeri yoktur ve ırkçı kişilerin eylemlerinden sorumlu tutulmasını istiyoruz. Formula 1, FIA, sürücüler ve takımlar daha çeşitli ve kapsayıcı bir spor oluşturmak için çalışıyor ve bu tür kabul edilemez çevrimiçi suistimal örnekleri vurgulanmalı ve ortadan kaldırılmalıdır."
Bunun yanı sıra Red Bull ve McLaren, ırkçı tacizleri kınadığı bir mesaj yayınladı.
“Pistte rakip olabiliriz ama pist dışında ırkçılık karşısında bir birliğiz. Ekibimize, rakiplerimize ve taraftarlarımıza yönelik her türlü ırkçı tacizi kınıyoruz. Ekip olarak, Lewis'in Max ile çarpışmasının ardından sosyal medyada maruz kaldığı ırkçı tacize tanık olmaktan tiksiniyor ve üzülüyoruz.Bu tür davranışların asla bir mazereti olamaz. Bizim sporumuzda kesinlikle yeri yoktur ve sorumlulardan hesap sorulmalıdır."
McLaren’ın yayınladığı mesajda ise, “McLaren, Lewis Hamilton'a yönelik içler acısı ırkçı tacizi kınarken Formula 1, FIA ve diğer takımlarımızın ve sürücülerimizin yanında yer alıyor. Irkçılık sporumuzdan uzaklaştırılmalı ve onu ortadan kaldırmak bizim ortak sorumluluğumuz olmalıdır." ifadelerini kullanıldı.
Formula 1
Stefano Domenicali'den takvim açıklaması
26/07/2021 - 21:30
Formula 1
Fernando Alonso'dan yeni format açıklaması
25/07/2021 - 14:07