Bu yazının orijinali Daily Mail'de yayımlanmıştır.
"Dünya Şampiyonasını kazanmak... Bu kesinlikle iyi olurdu." diyor Verstappen. "Şimdiye dek birçok iyi yarış geçirdim ve güzel sonuçlar aldım fakat bu hepsinden çok daha büyük bir başarı."
Verstappen 23 yaşında ve Formula 1’deki yedinci sezonuna başlıyor. İlk yarışı için kokpite geçtiğinde 17 yıl 166 günlüktü ve Hollanda’da trafiğe çıkması yasaktı. Kazandığı 10 yarış, doğal olarak onu Hamilton’ın tahtı için bir numaralı varis konumuna getirdi. Bahreyn çölünün bunaltıcı atmosferinde Verstappen, omuzlarında ‘favori’ olmanın yükünün bulunmadığını söyleyerek sezona daha temkinli yaklaştı.
Formula 1
Alonso 10 yıl sonra ilk çizgiden başlayacak
19/06/2022 - 07:52
"Fark etmez. Önemli olan aracın içinde ne yaptığın ve kaç puan aldığın. Favori gibi kalıplar kullanmaya hiç gerek yok. Bunlar sadece birkaç dikkat dağıtıcı. Yine de aracın geçtiğimiz yıllara oranla daha iyi olduğu doğru. Testlerde epey rahattım ve aracın hızlı olduğunu fark ettim."
https://i.eurosport.com/2021/03/25/3017542.jpg
Red Bull için sezon boyunca en önemli detay, hızlarının Mercedes’in üzerinde olması olacak. Birkaç hafta önce yine Bahreyn’de yapılan testlerde, Verstappen en hızlı isim olurken Hamilton hazır gözükmeyen bir Mercedes’le iki kez spin atmanın yanı sıra bir de vites kutusu sorunu yaşadı.
Pist üzerinde agresif ve hırçın olabilen Verstappen, kış aylarının büyük bölümünü antrenmanlarla geçirse de kız arkadaşı ve üç kez Dünya Şampiyonu Nelson Piquet’nin kızı Kelly Piquet ile kısa bir Brezilya tatili de yaptı. Geçtiğimiz sezon, Verstappen ve Hamilton yarışlar ilerledikçe daha samimi oldular.
"Pistte sıkı yarışıyoruz ama daha sonrasında diğerinin iyi iş çıkardığını söyleyebiliyorsunuz. Fakat ben kendimi Lewis’le kıyaslamıyorum. Kendinize bakıp hatalarınızdan öğrenerek, nasıl sürdüğünüze bakarak ve gördüklerinizi çıkarınız için kullanarak elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerek. Benim bakış açımdan, güçlü hissediyorum. Ama Mercedes’in de son yedi şampiyonluğu kazandığını unutmamak lazım, yine güçlü olacaklar yani. Onlarla kapışmak için en iyi formumuzda olmalıyız. Yarışmak basit bir şey. Hazırlanış şeklimi bu yıl da değiştirmem gerekmedi. Bunca yılın ardından, zihnen hazırlanmak kolay oluyor. Artık o noktadayım."
https://i.eurosport.com/2021/02/13/2993548.jpg
Efsane pilot Michael Schumacher’le aynı pisti paylaşmış olan babası Jos da Max’la beraber Bahreyn’de. Jos Verstappen, oğlunun kart aracını sürüşe hazırlarken somunlardan cıvatalara neyin neden nerede olduğunu ona gösterdiği günlerden beri Max’ın kariyerinde önemli katkılara sahip. Max, daha küçükken katıldığı 60 go-kart yarışının 59’unu kazanarak adını layıkıyla duyurmuştu. Onu yüzde 100’den alıkoyan ise yaşadığı arızaydı. Bu yıllarda kitaplar, filmler ve müzik de Max’ın hayatında çoğu gencinkinden az yere sahipti çünkü yarışması, tamamen takdir görüyordu. Zira babası Jos’un yanı sıra annesi Sophie Kumpen de iki kez Belçika şampiyonasını kazanmış başarılı bir kart yarışçısıydı.
"Babam yarışların tümüne olmasa da ailevi sorumluluklarının izin verdiği ve ilgisini çeken yarışlara gelecek." diyor Verstappen. "Lewis’in de babası ona çok yardımcı olmuştu ama tabii benim babamın yarış tecrübesine sahip değildi. Babam beni hep doğru yöne itti."
https://i.eurosport.com/2019/12/03/2729345.jpg
Max’ın bu dediklerinin kapsamında, pol pozisyonunu alıp da kaza yaptıktan sonra babasının onunla bir hafta boyunca konuşmayışı da var.
"İşin her yönünü anlamamı sağladı. Mekanik ayrıntıları görebileyim diye motoru açardı mesela. Bana go-kart'ı yıkatırdı. Sırf temizlik için değil, hasar ya da çatlak varsa görebileyim diye. Babam, işin gerektirdiklerinin farkına varmamı sağlıyordu. Bu, bugün olduğum pilota dönüşmemde yardımcı oldu."
Orijinal Link
Çeviri: Tifosi Blog
Formula 1
Valtteri Bottas mutlu hissediyor
19/04/2022 - 08:59
Formula 1
Çakıl Havuzu
07/04/2022 - 16:22