Fernando Alonso, iki senelik ara sonrası Alpine takımıyla yeniden Formula 1’de boy göstermeye hazırlanıyor. 2021-22 sezonu için anlaşmanın açıklanmasından sonra Renault’la birlikte daha sık zaman geçiren ve yeni sezona hazırlanan 2005 ve 2006 Formula 1 Dünya Şampiyonu, Abu Dhabi’deki Yas Marina Pisti’nde 2005’te şampiyon olduğu Renault R25 modeliyle antrenman turları attı. En son 2005 Çin Grand Prix’sindeki zaferde oturduğu kokpite yeniden oturduğu için çok heyecanlı ve duygusal olduğunu belirten İspanyol pilot, anılarını yeniden yaşadığını ifade etti. Öte yandan günümüz teknolojisi için bazı teknik uyarlamalara uğrayan araçla Yas Marina’yı bir dakika 40 saniyenin altında turlamayı başaran Fernando Alonso, yaşı ve verdiği araya rağmen gösterdiği hızla tüm spor severlerin dikkatini çekti.

https://i.eurosport.com/2020/12/11/2953416.jpg
Formula 1
Kıl Payı
16/01/2021 - 09:51

Yarış hafta sonu Renault garajında soruları yanıtlayan Fernando Alonso, Renault’la pistlere geri dönüşü ve önümüzdeki sezon yarışmaya başlayacak Alpine takımına dair düşüncelerini ifade etti.

“[Alpine adıyla yarışacak olmak] gerçekten çok özel. Takım ve grup adına önemli bir an olacak. Renault motorsporlarının ve Formula 1’in büyük isimlerinden bir tanesi. Kazanılan iki şampiyonluk bir yana motor üreticisi olarak da 90’larda Williams ve 2010’larda Red Bull ile elde edilen başarılar var. Sezonun son GP’sinde Renault ile beraber olmak ve bu zamana kadar neler başarıldığını hatırlamak güzel olacak.”

“Takıma rahat uyum sağladım diyebilirim. Geçmişten beri çok iyi tanıdığım insanlar var. Benim için Renault yalnızca bir Formula 1 takımından daha fazla anlam ifade ediyor. Bu takımla birlikteyken çok duygusal oluyorum, yaşadığımız anıları hatırladıkça. Ama bu takımın karakteri yarışan diğer tüm takımlar gibi programlı ve profesyonel olsa da yapılan her işte bir tutku ve içgüdüsellik görebiliyorsunuz. Geri döndüğüm için mutluyum.”

“[2018 aracıyla attığım turlar ve simulasyon denemeleri] gerçekten işe yaradı. İki yılın üzerine Formula 1 hızını hissetme şansı yakaladım. Bütün prosedürler, takımla iletişim şekli, dash mesajları, direksiyon düğmeleri gibi şeyleri yalnızca arabada deneyimleyebilirsiniz. Simulatör kullanışlı olsa da adrenalin ve gerçek arabayı sürmenin riski biraz eksik kalıyor. Benim için özel bir testti fakat gelecek sezonun ilk yarışının başlangıcı gelmeden hazır hissetmeyeceğim. Çünkü test testtir, yarış çok farklı.”

https://i.eurosport.com/2020/10/12/2912767.jpg

“Abu Dhabi GP’si sonrası yeni arabayı sürebileceğim için mutluyum. İşe yarayan kilometreler olacak. Takıma şimdi pek yardımımın dokunacağını düşünmüyorum. Hızı elde etmek ve arabaya tamamen alışmakla geçecek kilometreler olacak. Çok daha farklı bir mühendis ve mekaniker takımıyla birlikte olacağım, çünkü şimdiye dek test takımıyla çalışıyordum. Şimdi seneye yarışta birlikte olcağım isimler olacak. Hızı hissetmek ilginç olacak.”

“Gelecek için iyimseriz. Son iki yılda büyük adımlar attık. Bu momentumu özellikle 2021’de korumak istiyoruz, ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak takımın ruhu ve gösterdiği ilerleme harika. Bunu korumak istiyoruz.”

Formula 1
Charles Leclerc'in Testi Pozitif Çıktı
15/01/2021 - 22:36
Formula 1
Claire Williams: "Satmak Zorundaydık"
11/01/2021 - 15:32