Son olarak 2020 sezonunda Mercedes'le Formula 1 Dünya Şampiyonu olarak Michael Schumacher'in yedi şampiyonluk rekoruna ortak olan Lewis Hamilton, La Gazetta dello Sport'a verdiği röportajda sekizinci şampiyonluğun çok büyük bir şey olacağını düşündüğünü söyledi.
"Sayıyı bile zor telafuz ediyorum. Ama 2021'de üzerine konuşlan bir konu ve benim de birlikte çalıştığım inanılmaz insanların içinde bulunduğu grubun odaklandığı hedef olacak. Önümüzde bizi bekleyen zorlu bir sezon var. Bu kadarı kesin."
https://i.eurosport.com/2020/12/12/2954060.jpg
Formula 1
Monako'da seyirci sürprizi
DÜN - 14:00
Sezonun son yarışında Max Verstappen'in Red Bull aracını geçemediklerini hatırlatan Lewis Hamilton, "Motorlarımızın o yarışta tüm performansını kullanmıştık. Ancak onlar daha hızlıydı. Çok daha fazla çalışmak zorundayız." diyerek sezon öncesi zorluk beklentisini gözler önüne serdi.
Bir yarışçı için yeteneğin doğal bir şey olduğuna inanan Lewis Hamilton, teknik kapasite için aynı şekilde düşünmüyor.
"Teknik kalite her zaman daha da yükseltilebilir. Kullanımı, araçlarla olan çevreyi, makinenin anlayışı ve takımdaki mühendislerin iletişim şeklini kast ediyorum. Aynı zamanda yarışçılar bedenlerine yaptığı hazırlıkları iyileştirerek enerjiyi daha iyi kullanabilir. Odaklandığım her şey daha iyi olabilmek için yapıyorum."
https://i.eurosport.com/2017/06/10/2103939.jpg
Röportajda yalnızca kendi perrformansına ve geleceğe dair değil, çocukluğuna dair de konuşan 36 yaşındaki İngiliz pilot kahramanı olan Ayrton Senna'nın kendisi için yarattığı motivasyon kaynağından da bahsetti ve kendi kariyeriyle kurduğu benzerlikleri betimledi.
"Aracı sürme şekli, kaskının renkleri, konuşmalarındaki tutkusu ve galibiyetleri benim için birer ilham. Tek başına kendisi için her zaman arkadaş canlısı olmayan sisteme karşı duruyordu. Başka sebeplerden dolayı ben de bu tarz şeyleri kariyerimde deneyimledim."
Ayrton Senna 1994'te San Marino'daki kazada hayata gözlerini yumduğunda henüz dokuz yaşında olan Hamilton çocukluğunda "Kendime onun gibi bir sürücü olacağım ve Formula 1'de yarışacağım." dediğini anlattı ve ekledi "Arabaları seviyordum ve benim için dünyanın en güzel işi oydu."
https://i.eurosport.com/2021/01/19/2974263.jpg
Geçtiğimiz yıl griddeki başarısının yanı sıra Formula 1 içerisinde öncülüğünü yaptığı "We Race as One" hareketine mesai harcayarak da geçiren İngiliz yarışçı, ırksal adaletsizlik ve çevre sorunlarının çözülmesine dair sahip olduğu etki gücünü kullanmaya çalışması hakkında da sorulara yanıt verdi.
"George Floyd'un Amerika'da öldürüldüğünü gördüğüm zaman hissettiğim duygular bana geçmişte kısmen ve farklı bir yönde de olsa bu tarz bir şiddeti deneyimlediğimi hatırlattı. Bu da benim yeniden araba sürmek için enerji kaynağım olmuştu ve benim performansımı arttırdı."
"Bu konuya odaklanmış olmak ve bu amacı geniş kitlelere yaymaya çalışmak bana yoldayken daha fazla güç ve ekstra bir itekleme verdi. Konu yalnızca kazanmak ve yeni bir zafere imza atmak değil, bunu daha büyük bir gaye için yapabilmek."
Formula 1
Sir Lewis Hamilton, liderliği bırakmıyor
02/05/2021 - 19:23
Formula 1
"Gelecek sezon da burada olmayı planlıyorum"
30/04/2021 - 08:01