Takvimin tek akşam yarışı olan Singapur GP’sinin antrenman turları yarın koşulaşacak. Cumartesi yapılacak sıralama turlarının ardınan yarış Pazar günü yerel saatle 20.00’de, TSİ 14.00’te başlayacak. Büyük hafta sonu öncesinde sürücüler ve takımlar geçen 14 yarışta neler yapmış bir bakalım.

Avustralyalı pilot Mark Webber dört yarış ile en çok birincilik yaşayan sürücü olarak dikkat çekiyor. Red Bull pilotu 187 puanla sürücüler klasmanında zirvede bulunuyor. İki eski dünya şampiyonu McLaren takımından Lewis Hamilton ve Ferrari’den Fernando Alonso da üçer birincilik elde etti. Webber’in takım arkadaşı Sebastian Vettel ve McLaren’in diğer Britanyalı’sı Jenson Button’ın ise ikişer galibiyeti bulunuyor.

GP Singapore
Alonso'dan üst üste ikinci zafer
26/09/2010 - 16:38

Pole pozisyonlarında ise Red Bull takımının büyük bir üstünlüğü göze çarpıyor. Sezonun ilk 7 yarışında ilk sırayı kimseye kaptırmayan Vettel ve Webber, 14 yarışta 12 pole ile Avusturya menşeili takıma büyük avantaj sağlıyor. Avustralyalı sporcu beş kez ilk sırada başlarken, Alman Vettel ise yedi kez ile en çok pole pozisyonu kazanan pilot durumunda. Geçen hafta Alonso’nun birinciliği ile sonuçlanan İtalya Grand Prix’sinde pole pozisyonunda İspanyol pilot vardı. Bu, Ferrari’nin 2008 Kasım’ındaki Brezilya Grand Prix’sinden bu yana elde ettiği ilk pole pozisyonuydu.

Takımlar sıralamasında ilk iki sırada büyük bir çekişme yaşanıyor. Red Bull toplam altı birincilikle bitişi en fazla sayıda en önde gören takım olurken, McLaren de beş kez damalı bayrağı en önde gördü. Avusturyalı takım 350 puan ile zirvede yer alırken onu Britanyalı takım 3 puan geriden takip ediyor. Bu iki markanın en yakın takipçisi ise 290 puan ile Ferrari.

Singapur Grand Prix’sini geçen yıl Lewis Hamilton kazanmış, Toyota pilotu Alman Timo Glock ikinci, Fernando Alonso ise üçüncü olmuştu. Singapur’daki yarışlar 1966 ile 1973 yılları arasında koşulmuş, 1973’te pist takvimden çıkartılmıştı. 2008’de ise tekrar şampiyonaya dahil edilmişti.

GP Singapore
İlk antrenmanlarda Webber en hızlı
24/09/2010 - 14:09
Formula 1
Lewis Hamilton yeni sezon öncesi temkinli
38 DAKIKA ÖNCE