Red Bull’un F1’deki bir diğer takımı olan AlphaTauri, cuma günü gerçekleşen tanıtımla yeni sezonda kullanacağı aracını sergiledi. Dış görünüşünde mavi ve beyaz renklerin yer aldığı yeni araç, geçtiğimiz sezonki AT01 aracıyla genel anlamda benzer görünüşe sahip. Ancak takımın teknik sorumlusu Jody Egginton, aerodinamik açıdan önemli değişiklikler olduğunu belirtti.
“Yeni sezondaki aracımızı geliştirmek için yapılan çalışmalar, kural değişikliklerine uyum göstermenin çok ötesinde. Neredeyse tüm aerodinamik parçalarda değişiklik yapıldı ve bu değişiklikleri yapabilmek için aracın gizli kalan parçalarının da geliştirilmesi gerekiyordu.”
Takım sorumlusu Franz Tost ise yaptığı açıklamada: “AlphaTauri geçtiğimiz sezon bir orta sıra takımıydı. McLaren, Renault ve Racing Point gibi takımlara karşı başarılı şekilde mücadele ettik. Ancak bu yılki hedefimiz istikrarlı bir şekilde orta sıranın üstünde yer almak ve daha da gelişmek olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Formula 1
Monako'da seyirci sürprizi
DÜN - 14:00
“Bu hedefi gerçekleştirmek için dayanıklılık sorunlarından kaçınıp, her yarışta puan kazanmamız gerekiyor. Bu hedef ancak hiçbir hata yapmazsak gerçek olabilir. Bu yüzden işimize; her yarışta, pistte ve pist dışında %100 konsantre olmamız gerekiyor. Çünkü rakiplerimizle mücadele etmek kolay olmayacak.”
https://i.eurosport.com/2020/09/06/2881191.jpg
Takımın eski pilotu Daniil Kvyat’ın yerini alacak olan genç pilot Yuki Tsunoda ile Pierre Gasly hakkında da konuşan Tost: “Scuderia AlphaTauri’nin felsefesi hala Red Bull’un genç pilotlarına F1’e yükselme şansı vermek ve onları geliştirmek. Yuki de bu yüzden bu fırsata sahip oldu. Onun daha hızlı gelişmesine yardımcı olacak Gasly gibi bir pilota sahibiz. Aynı zamanda iyi sonuçlar da hedefleyebiliriz. Bu iki pilotun hedeflerimize ulaşma konusunda uygun isimler olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, başarılı olacaklarından da eminim.” dedi.
Geçtiğimiz sezon F2’de başarılı bir performans gösteren ve FIA tarafından 2020 Yılın Çaylağı seçilen 20 yaşındaki Yuki Tsunoda yaptığı açıklamada: “Sezon öncesinde takımımla yeterli zaman geçirme açısından şanslıydım. Bu sayede şimdiden güçlü ilişkiler geliştiriyorum ve Gasly de dahil olmak üzere onlardan pek çok şey öğreniyorum. Ana hedefim, hızlı bir şekilde öğrenmek ve en kısa sürede sonuç almak. Sezona başlamak için gerçekten sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.
https://i.eurosport.com/2020/12/16/2956340.jpg
Takımın tecrübeli pilotu Pierre Gasly ise yaptığı açıklamada: “Takımdaki liderlik rolünü üstlenmeye hazırım. Yuki çok hızlı bir pilot ve takımın ileriye gitmesine yardımcı olacak. Bunu gerçekleştirmek için birlikte çalışacağız. Geçen sezonun; çalışma şekli, gelişim, performans ve hafta sonu yarışlarını yönetme açısından takım tarihinin en iyisi olduğuna inanıyorum. Her zaman daha fazlasını istiyorum ve yeni sezonda harika şeyler başarabileceğimize eminim.” diye konuştu.
Geçtiğimiz sezon başarılı bir performans sergileyen Scuderia AlphaTauri; takımlar sıralamasını yedinci sırada tamamlarken, Pierre Gasly ise İtalya GP’sinde kariyerinin ilk yarış zaferini elde etmişti.
Formula 1
Sir Lewis Hamilton, liderliği bırakmıyor
02/05/2021 - 19:23
Formula 1
"Gelecek sezon da burada olmayı planlıyorum"
30/04/2021 - 08:01