Son yılların en unutulmaz finallerinden birine ev sahipliği yapan Formula 1’de şampiyonluk düğünü son yarışın son turunda çözüldü. Abu Dhabi GP’ye eşit puanla giren Max Verstappen ve Lewis Hamilton, geride bıraktığımız Pazar günü kozlarını paylaştı. Max Verstappen; yarış genelinde hakim bir performans gösteren ve pol pozisyonunda başlayan kendisinin önünde yer alan Lewis Hamilton’u sarı bayrak sonrası son turda geçmeyi başararak şampiyon oldu.
Öte yandan kaza sonrası güvenlik aracı arkasında gidilen periyot sonrası son tur için alınan başlama kararı önemli tartılmalara sebep oldu. Nitekim, pilotlar şampiyonluğunu son turda kaybeden Mercedes ve Lewis Hamilton cephesi bu karara itiraz etse de hakem odasından bekledikleri karar çıkmadı ve Max Verstappen’in zaferi tescillenmiş oldu.
Bu tartışmalı ortam üzerine konuşan Max Verstappen, Toto Wolff ve Lewis Hamilton’un her şeye rağmen kendisini tebrek etmekten çekinmediğini açıkladı.
Formula 1
Alonso 10 yıl sonra ilk çizgiden başlayacak
19/06/2022 - 07:52
Toto bana bir mesaj yolladı, sezon için tebrik etti ve kazanmayı hak ettiğimi söyledi. Bu çok güzeldi.”
https://i.eurosport.com/2021/12/12/3270669.jpg
“Lewis de geldi ve beni tebrik etti. Son turda kaybetmek çok zor olmalı. Bu da bizim birbirimize gösterdiğimiz saygıya işaret ediyor.”
“Tabii ki sezon içerisinde zor zamanlarımız oldu ama yaptıklarımıza karşı saygımız var ve birbirimizi sınırlara itiyoruz. Ona karşı yarışmak gerçekten keyifliydi.”
Tabii ki yedi şampiyonluğunuzun olması size yardım eder. Bu onu biraz daha rahatlatıyordur. Diğer türlü olsaydı benim için daha acı verici olurdu çünkü benim şampiyonluğum yoktu.”
Mercedes, hakem odasının kararı üzerine itirazda bulunmak için 16 Aralık Perşembe’ye kadar zamana sahip. Max Verstappen’se şampiyonluğu kazanma şeklinin zaferinin büyüklüğüne gölge düşürmediği kanısında.
https://i.eurosport.com/2021/12/13/3271297.jpg
“Bu biraz da bütün sezonun bir parçasıydı. Birkaç kez daha böyle olmuştu. İtirazlarla ve benzerleriyle. Olan oldu. Yarışmak bazen böyledir. Benim için hiçbir şey değişmedi. Biz hala kutluyoruz ve biz bunu pistte kazandık.”
“Hiçbir şeyi yanlış yapmadık. Yarıştık ve sonra yeşil ışıği gördük. Bu nedenle bizim için keyifli oldu.”
Formula 1
Valtteri Bottas mutlu hissediyor
19/04/2022 - 08:59
Formula 1
Çakıl Havuzu
07/04/2022 - 16:22