Aston Martin takımı, sezon sonu emekli olacağını açıklayan efsane pilot Sebastian Vettel’in yerini bir başka efsane pilot Fernando Alonso ile doldurdu.
41 yaşındaki pilot, iki sezonun ardından Alpine’den ayrılacak.
Gelecek sezondan itibaren Aston Martin takımıyla yarışacak olan İspanyol pilot, uzun süreli kontrata imza attı.
Formula 1
“Savaşabiliriz” – Lewis Hamilton sezonun ikinci yarısı için umutlu
01/08/2022 - 16:49
“Aston Martin takımı enerjisini ve kararlılığını kazanmak için kullanıyor.” diyen Fernando Alonso, Aston Martin takımı için şu ifadeleri kullandı:
“Formula 1’deki en heyecan verici takımlardan biri. Lawrence (Stroll,takım başkanı), ve Lance’i uzun yıllardır tanıyorum.” Onların Formula 1’de başarılı olmak için hırs ve tutkuya sahip oldukları çok açık.”
“Takımın son dönemde büyük insanları cezbettiğini gördüm ve Silverstone’daki yeni tesislere ve kaynaklara olan bağlılığın farkına vardım.”
“Bugün Formula 1’de kimse kazanmak için daha büyük bir vizyon ve tam bağlılık göstermiyor. Bu benim için heyecan verici bir fırsat.”
https://i.eurosport.com/2022/08/01/3426511.jpg
Alonso, Formula 1’de ilk yarışına 2001 yılında çıktı. 2005 ve 2006 yıllarında Renault takımı ile dünya şampiyonluğuna ulaştı.
İki yıl aranın geçen sezon pistlere geri dönen İspanyol pilot, sezonu onuncu sırada tamamlarken Katar Grand Prix’inde podyum sevinci yaşadı.
2022 Şampiyonası’nda şu an onuncu sırada bulunan Alonso, Macaristan Grand Prix’ini sekizinci olarak tamamladı.
Savaşmak için hala aç olduğunu ve hırsının olduğunu söyleyen İspanyol pilot, “Öğrenmeye gelişmeye ve başarıya kendini adamış bir organizasyonun parçası olmak istiyorum. Hepimiz öne geçmek için yapılacak çok şey olduğunu ve performans bulmak için birlikte çalışmak için tüm enerjimizi kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Şahit olduğum performans tutkusu ve arzusu, beni spordan aldığım zevki ve bağlılığımı sürdürmeye ikna ediyor. Bu sporda tekrar kazanmaya niyetliyim ve bu yüzden bana doğru gelen fırsatları değerlendirmeliyim." açıklamalarında bulundu.
Vettel ve Stroll, bu sezon istikrarlı bir performans için mücadele etti ancak her biri yalnızca dört yarış gününde puan topladı.
Dört kez dünya şampiyonu olan Alman pilot Sebastian Vettel, 35 yaşında emekli olma kararını açıklarken ailesiyle daha fazla zaman geçirme arzusunu dile getirdi.
Stroll'ün geleceği hakkında da bazı söylentiler vardı ancak Aston Martin, takımın ortak sahibi Lawrence'ın oğlu Kanadalı'nın gelecek sezon Alonso ile takım arkadaşı olacağını doğruladı.
Formula 1
Bir devrin sonu
28/07/2022 - 11:05
Formula 1
''Bir idole bağlı kalırsanız yalnızca kaybedersiniz''
16/07/2022 - 07:35