Alfa Romeo, Guanyu Zhou'yu Çin'in ilk Formula 1 pilotu olarak duyurdu. 2022 sezonunda gride katılacak olan Zhou, hem takım hem de Formula 1 tarafından önemli bir pazarda büyümek için atılmış bir tarihi adım olarak görülüyor.
22 yaşındaki sürücü, yedi kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton ile geçirdiği beş sezonun ardından Mercedes'ten ayrılıp Alfa Romeo’ya katılan Finlandiyalı pilot Valtteri Bottas'la takım arkadaşı olacak.
Formula 1 CEO'su Stefano Domenicali, atılan imzanın "organizasyon ve tüm yıl boyunca tezahürat yapacak bir kahramanı olan milyonlarca Çinli taraftar için harika" olduğunu söyledi.
Formula 1
“Verstappen Kazanmaya Hazır”
DÜN - 07:09
https://i.eurosport.com/2021/11/16/3254965.jpg
Domenicali, "Zhou inanılmaz bir yetenek, sahip olduğumuz muhteşem sisteme harika bir katkısı olacak ve 2022'de tüm Çinli hayranlarımızı eğlendirecek ve heyecanlandıracak."
Zhou, Ferrari destekli İtalyan sürücü Antonio Giovinazzi'nin yerini alırken, Finlandiyalı kıdemli Kimi Raikkonen emekli oluyor.
Takımı üreticiler sıralamasında dokuzuncu olan Alfa Romeo takım patronu Frederic Vasseur, "Karar, takımın geleceği için çok önemli," dedi.
Reuters'e verdiği demeçte, "Bu sadece Çinli olduğu gerçeğine dayanmıyordu. Bu imza aynı zamanda şirket, sponsorlar ve genel olarak F1 için de büyük bir itici güç olacak."
Zhou, yaptığı açıklamada, "Genç yaşta tutkulu olduğum bir sporda olabildiğince yükseğe tırmanmayı hayal ettim ve şimdi bu rüya gerçek oldu. Formula 1'deki ilk Çinli sürücü olmak, Çin motor sporları tarihi için bir atılım." dedi.
Vasseur, Zhou'nun Alpine ile bağlarını koparacağını söyledi.
Formula 1
"Bir Sonraki Şampiyon Leclerc Olacak"
28/11/2021 - 07:00
Formula 1
Fernando Alonso'dan Michael Schumacher açıklaması
27/11/2021 - 19:16