FIFA Başkanı Gianni Infantino, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 2030 Dünya Kupası için İngiltere-İrlanda ortak düzenleme teklifini memnuniyetle karşıladığını belirtirken Çin’den gelecek teklife de açık kapı bıraktı.
Boris Johnson, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada İngiltere ve İrlanda’nın, 2030 Dünya Kupası’na ev sahipliği teklifi yapması için doğru zaman olduğunu belirtmişti.
Cuma günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Infantino: “Boris Johnson ve tüm İngiliz dünyasının dünya kupası düzenlemeye olan ilgisiyle alakalı okuduğum şeylerden dolayı çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.
Futbol
Şampiyon Chelsea, Barcelona'yı bekliyor
12 SAAT ÖNCE
Infantino ayrıca; İspanya ve Portekiz’den, Balkanlardan (Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan) ve Güney Amerika’dan (Uruguay, Arjantin, Paraguay ve Şili) da ortak dünya kupası düzenlemek adına teklif verme niyetinde olan ülkeler olduğunu ifade etti.
FIFA Başkanı, Asya’dan gelecek herhangi bir teklife izin verilip verilmeyeceğiyle ilgili gelen soruya ise Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması nedeniyle net bir cevap vermedi. Eğer 2030 Dünya Kupası için Asya’dan gelecek teklife izin verilirse, Çin’in olası bir ev sahipliğine kapı açılmış olacak.
https://i.eurosport.com/2021/03/19/3014695.jpg
FIFA tüzüğünde üst üste iki turnuvanın aynı kıtada düzenlenemeyeceği yer alıyor. 2026 Dünya Kupası ise Amerika, Kanada ve Meksika ortaklığında düzenlenecek. Dünya kupasının düzenlenmesiyle ile ilgili tüzüğe saygı duyulması gerektiğini belirten FIFA başkanı, bu konuyla ilgili görüşmeler yapılacağını da belirtti.
FIFA başkanı olarak tüm dünyaya mesajım, gelin ve teklif verin. Ne kadar çok teklif gelirse o kadar çok memnuniyet duyarız.
Çin; 2030 Dünya Kupası ev sahipliğine adaylığıyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, teklif verme süreci 2022’nin ortalarında başlayacak ve 2024 yılında da oylama gerçekleşecek.
Çin’in insan hakları siciliyle ilgili gelen soruyu da yanıtlayan Infantino: “İnsan hakları artık teklif verme sürecimizde bir gereklilik halini almıştır. İnsan haklarının bir gereklilik olmasının aynı zamanda; insanları dışlamak değil, onları dahil etmek anlamına geldiğinin de farkında olmalıyız. Bu, benim felsefem. Futbolun gücünün olumlu anlamda bir değişim getireceğine çok inanıyorum ve bu sadece pozitif şekilde davranırsak gerçekleşebilir. Negatif şekilde hareket edersek, ülkeleri, insanları ve ırkları dışlamaya başlarsak işte o zaman tamamen yanlış tarafta oluruz.” diye konuştu.
Geçmişte gerçekleşen teklif verme süreçlerinde yolsuzluk yapıldığı iddialarına rağmen 2026 Dünya Kupası için sürecin şeffaf ve profesyonel bir şekilde gerçekleştiğini belirten Infantino, bundan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.
Futbol
“Geleceğim hakkında bilgi sahibi değilim”
DÜN - 20:53
Futbol
Neymar, 2025'e kadar PSG'de
08/05/2021 - 16:26