Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) Pazar günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay yapılacak Afrika Uluslar Kupası’na giden futbolcuların 3 Ocak'a kadar kulüplerinde oynamalarına izin verileceğini söyledi.
Kulüplerin bir kıta şampiyonasından veya Dünya Kupası'ndan 14 gün önce oyuncuları serbest bırakması gerektiğini belirten kural nedeniyle birçok futbolcu maçları kaçıracaktı.
Ancak CAF, kulüpleri 27 Aralık ile 3 Ocak arasında maçları olan oyuncuların, 9 Ocak'ta Kamerun'da başlayacak olan Uluslar Kupası finalleri için milli takımlarına katılmadan önce bu maçlarda oynamalarına izin vermeyi kabul etti.
Futbol
"Messi'yi eleştirenler futbol hakkında bir şey bilmiyor"
DÜN - 19:45
https://i.eurosport.com/2021/06/06/3147503.jpg
Bu, Afrikalı oyuncularını 27 Aralık'taki resmi çıkış tarihine kadar kaybedecek olan İngiliz kulüplerini rahatlatacak.
FIFA tarafından kulüplere gönderilen bir mektupta, "Bu karar, futbol camiasının tüm üyeleri gibi onların da koronavirüs pandemisinin başlangıcından olumsuz etkilendiğini kabul ederek kulüplerle iyi niyet ve dayanışma ruhu içinde alınmıştır."
Her iki kuruluş da, turnuvaya katılan oyuncuların çoğunun kulüp takımlarında oynadığı sezonunun ortasında Uluslar Kupası'nın zamanlamasını eleştirmişti.
FIFA genel sekreter Mattias Grafstrom gönderdiği mektupta, "Ayrıca, oyuncuların serbest bırakılması ve gelecekte gerekirse seyahat ve karantina kısıtlamalarına yönelik spor muafiyetlerinin sağlanması dahil olmak üzere, CAF ve tüm ilgili paydaşlar arasında karşılıklı iş birliği ruhunun devam ettiği varsayılmaktadır." ifadelerini kullandı.
Uluslar Kupası finallerinin zamanlaması uzun süredir kulüp yöneticileri için bir tartışma konusu ve gelecekteki turnuvaların yıl ortasında oynanması planlanıyor.
Futbol
FIFA, Yılın En İyilerini Açıkladı
18/01/2022 - 06:51
Futbol
Haaland, Dortmund’un Kendisine Baskı Yaptığını Düşünüyor
15/01/2022 - 21:57