AC Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Milan, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham olmak üzere 12 dev kulüp Avrupa Süper Ligi'ne katılım göstereceğini açıkladı.
Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in ligin başkanlık görevini yürüteceği ve Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United Başkanı Joel Glazer'ın Perez'in yardımcıları olacağı bilgisi resmi açıklamada yer buldu.
Konu hakkında konuşan Perez, "Futbola her seviyede yardım edeceğiz ve onu dünyada hak ettiği yere ulaştıracağız. Futbol dört milyardan fazla izleyicisiyle kürsel ölçekteki tek spor ve büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz da bu isteğe cevap vermek." dedi.
Futbol
Conor McGregor’dan Celtic hamlesi
2 SAAT ÖNCE
Ligin kurulmasına öncülük eden kulüpler "altyapı yatırım planlarını desteklemek ve koronavirüs pandemisi nedeniyle oluşan etkilerden kurtulmak" için 3.5 milyar avro ödeme alacak.
Dün gece yapılan resmi açıklamanın ardından başta UEFA, FIFA ve taraftarlar olmak üzere Gary Neville, Rio Ferdinand ve Jamie Carragher gibi futbolun önde gelen isimleri de Avrupa Süper Ligi'ne karşı çok sert eleştirilerde bulundu ve bahsi geçen kulüplere çeşitli yaptırımlar uygulanması gerektiğini savundu.
UEFA tarafından yapılan açıklamada "Süper Lig'e katılan her oyuncu ve her kulüp, Avrupa veya uluslararası arenada düzenlenen, bütün UEFA ve FIFA turnuvalarından men edilebilir." cümlesi yer aldı.
FIFA ise "dışa kapalı Avrupa kaçış ligi"ni onaylamadığını ve bu yapının uluslararası futbol yapısının dışında yer aldığını belirtti.
Avrupa Süper Ligi'nden yapılan açıklamaya göre hafta içi günleri oynanması planlanan müsabakalar Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi takvimiyle çakışıyor. Eğer UEFA bahsettiği yaptırımları uygulayacak olursa katılım gösteren ekipler hem yerel liglerinden hem de UEFA organizasyonlarından men edilebilir.
Yapılan açıklamada adı geçen 12 dev kulübün yanı sıra kurucu kulüplere üç yenisi daha katılabilir. Bu konuda çıkan haberlere göre öncelikle Bayern Münih, Borussia Dortmund ve Paris Saint Germain ikna edilmeye çalışılıyor.
Bununla birlikte kadın futbolu için de Avrupa Süper Ligi yapısının oluşturulacağı beklentiler arasında yer alıyor.

Peki ya format?

  • Toplamda 20 takımın katılacağı turnuvada 15 kurucu ekibe, bir önceki sezon gösterdiği başarılara göre beş takım daha eklenecek.
  • On takımdan oluşan iki gruba ayrılacak katılımcılar, Ağustos ayından başlayarak iç ve dış sahada olmak üzere grubundaki diğer dokuz takımla ikişer kez karşılaşacak. Gruplarında ilk üç sırayı alan takımlar doğrudan çeyrek finale yükselecek. Dört ve beşinci sırayı alan takımlar, iki maç üzerinden oynanacak eleme müsabakasıyla son iki çeyrek finalisiti belirleyecek.
  • Çeyrek final ve yarı final maçları çift maçlı eleminasyon sistemine göre düzenlenecek. Mayıs ayında oynanması planlanan final maçına ise tarafsız bir saha ev sahipliği yapacak.
  • Hafta içi oynanacak maçlar sayesinde Avrupa Süper Ligi'ne katılan takımlar yerel liglerindeki maçlara da çıkabilecek.
  • Kurucu takımlar için ligden düşme söz konusu olmayacak. (Premier Lig'de an itibariyle sırasıyla yedi ve dokuzuncu basamakta yer alan Tottenham ve Arsenal, süresiz katılım hakkına sahip olacak. )
Futbol
Şampiyon Chelsea, Barcelona'yı bekliyor
DÜN - 10:11
Futbol
“Geleceğim hakkında bilgi sahibi değilim”
DÜN - 20:53