"Sonraki Hedef Galibiyet" isimli belgeselde, ABD'ye bağlı Güney Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 70 bin nüfuslu özerk ada ülkesi Amerikan Samoası ile Avustralya arasında 2001'de oynanan tarihi maç konu edildi.
Güney Kore ve Japonya'da düzenlenen 2002 Dünya Kupası ön elemelerinde 11 Nisan 2001'de Avustralya'nın Coffs Harbour Stadyumu'nda oynanan maçta Avustralya, Amerikan Samoası'nı 31-0 yenerek, uluslararası bir maçta alınan en farklı skoru elde etmişti.
Belgeselde, kalesinde 31 gol gören Amerika Samoası kalecisi Nicky Salapu'nun, "Hayatımın en kötü deneyimiydi, 13 yıl geçmesine rağmen o kaybı hala içimde taşıyorum. Avustralya takımına bana böyle bir tecrübeyi yaşattıkları için teşekkür ediyorum fakat aynı zamanda gerçekten utanç vericiydi. Yine de bu skor hiç bir zaman hevesimi kırmadı çünkü futbolu çok seviyorum" ifadesine yer verildi.
Futbol
Altın Ayakkabı Ödülü | Robert Lewandowski
24/09/2021 - 04:20
Amerikan Samoası takım kurmakta zorlandı
Milli kaleci Salapu, pasaport sorunları yüzünden Avustralya maçına gelmeyen A takım kadrosundan sadece kendisinin karşılaşmada oynayabildiğini, 20 yaş altı futbolcuların da okul sınavları nedeniyle o maçta kadroya alınmadığını ve maça çıkanlar arasında 3 oyuncunun 15 yaşının altında, diğerlerinin ise genç takımdan gelerek oynadığını hatırlattı. Salapu, "Milli takıma gireli bir hafta olmuştu. Sonra takımı bir araya getirdiler ve 'Haydi, Avustralya’ya gidiyoruz' dendi. Kadrodaki en deneyimli oyuncu bendim, bir grup okul çocuğu Avustralya Milli Takımı ile karşılaştık" diye konuştu.
Belgesel film festivale katıldı
New York Tribeca Film Festivali’nde yayınlanan belgesel film, ilgiyle karşılandı. Filmin ardından ünlü olduğunu belirten kaleci Salapu, "Kaybettiğimiz maç, sonrasında bana kazandırdı ve meşhur yaptı ama hala Avustralya ile bitmemiş hesabım var" şeklinde konuştu. Festivalde Avustralyalı milli futbolcu Tim Cahill ile tanıştığını da aktaran Salapu, aralarında geçenleri şöyle aktardı: "Cahill, belgeselin ardından beni kucakladı. Bunun bir rövanş anlamına mı geldiğini sorduğumda, 'Futbolu bırakmadan önce rövanş yapacağımızı umuyoruz' cevabını verdi." Avustralya'nın 31-0 kazandığı maçta golcüleri Archie Thompson 13 gol kaydederek, "uluslararası bir maçta en çok gol atan futbolcu unvanını da kazanmıştı. Amerikan Samoası 2001 yılında Avustralya’ya 31-0 yenilmesinin ardından tarihindeki ilk galibiyetini ise 2011 yılında Tonga’ya karşı 2-1 almıştı.
Futbol
Premier Lig’den Dünya Kupası Kararı
24/09/2021 - 04:13
Futbol
"Sosyal medya platformlarının yöneticileri oyuncularla görüşmeli"
23/09/2021 - 12:15