Milli Takım arası sebebiyle kulüp mücadelelerine ara verdiğimiz bu dönemde, İngiliz futbolunda hareketli saatler yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan Project Big Picture (Büyük Resim Projesi), ülkenin futbol gündemine oturmuş durumda. Proje, yapılan toplantıda reddedilmiş olsa da, gelecekte yaşanabilecek değişikliklerin habercisi niteliği taşıdı.

Ada'nın iki dev ekibi Liverpool ve Manchester United tarafından geliştirilen, İngiltere Futbol Ligleri (EFL) Başkanı Rick Parry'nin de desteğini alan bu çalışma, İngiliz futbolunda köklü değişimler yapmayı hedefliyordu. Koronavirüs salgınından ötürü ciddi maddi sıkıntılar yaşayan EFL kulüplerine (Championship, League One, League Two) yardım etmeyi de amaçlayan proje, bu sayede Rick Parry'nin ve bazı alt lig takımlarının desteğini kazanmayı başarmıştı.

Futbol
Fırtına
14 SAAT ÖNCE

PROJENİN ANA DETAYLARI

• Bu çalışmada en çok dikkat çeken noktalardan biri kuşkusuz Premier Lig'deki takım sayısının azaltılmak istenmesiydi. Büyük Resim Projesi ile ligdeki takım sayısının 20'den, 18'e düşürülmesi planlanmıştı.

• Ligdeki takım sayısının azaltılması, Premier Lig'e yükselme ve Premier Lig'den düşme sistemini de etkileyecekti. Premier Lig'i 17. ve 18. sırada tamamlayan ekipler küme düşerken, Championship'in birincisi ve ikincisi terfi edecekti. Championship'in üçüncüsü, dördüncüsü ve beşincisi ile Premier Lig'in 16'ncısı, Play-Off maçları oynayacaktı.

• Projede yer alan ve en çok tepki toplayan madde ise Premier Lig'in altı büyük takımı olarak nitelendirilen Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham'a ayrıcalıkların tanınmak istenmesi oldu. Premier Lig'de yapılan oylamalarda tüm kulüplerin bir oy hakkı bulunur ve herkes eşittir. Bir tasarının kabul edilebilmesi için 20 kulüpten en az 14'ünün onay vermesi gerekir. Büyük Resim Projesi ile bunun değiştirilmesi hedeflendi. Yukarıdaki ekiplerin yanında, ligde en uzun süredir aralıksız olarak mücadele eden Everton, Southampton ve West Ham'a özel oy hakkı tanınması planlandı.

Proje onaylansaydı bu dokuz kulübün ne gibi ayrıcalıkları olacaktı?

• Örneğin, bir kulüp satın alınmak istendiğinde, Premier Lig yönetimi onay verse dahi dokuz kulübün bunu engelleme şansı bulunacaktı. Dokuz kulübün altısı kabul etmezse devralma gerçekleşmeyecekti.

Büyük Resim Projesi'ndeki diğer ayrıntılar şu şekilde:

• Lig Kupası ve Community Shield kaldırılacak. Lig Kupası kaldırılmazsa dahi o sezon Avrupa kupalarında mücadele eden takımların katılımları olmadan oynanacak.

• EFL kulüplerine 250 milyon sterlin, Futbol Federasyonu'na 100 milyon sterlin destek verilecek.

• Premier Lig'den düşen ekiplere verilen paraşüt ödemeleri kaldırılacak. Onun yerine Premier Lig'in yıllık gelirlerinin %25'i EFL kulüplerine aktarılacak.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1715x714:1717x712)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/10/14/2914879.jpg

KORONAVİRÜS SALGINININ YIKICI ETKİLERİ, EFL KULÜPLERİNİ PROJEYİ DESTEKLEMEYE İTTİ

İngiltere'nin profesyonel liglerinde maçlara seyirci alınmaması, hâlihazırda maddi açıdan yeterince güçlü olmayan alt lig ekiplerinin en büyük gelir kaynaklarından birini ortadan kaldırdı. Championship'teki sekiz kulüp, maç günü gelirlerinde %15 ile %40 aralığında kayıp yaşadığını ifade etti. Altı ekip, kulüplerinin geleceğinden endişe ettiklerini belirtti. Şu an League Two'da yer alan Bolton Wanderers, Büyük Resim Projesi'nde tartışılması gereken noktalar olmasına rağmen, ana hatlarıyla bu önerilere sıcak baktıklarını belirtti. Sunderland CEO'su Jim Rodwell ise bu proje için Liverpool FC, Manchester United ve EFL Başkanı Rick Parry'nin alkışlanması gerektiğini açıkladı.

RICK PARRY'YE ALT LİG TAKIMLARINDAN DESTEK, PREMIER LİG'DEN SERT TEPKİ

Alt lig kulüplerinin, çoğunlukla EFL Başkanı Parry'nin yanında oldukları ifade edilmişti. Öte yandan, Parry'nin Büyük Resim Projesi'ne açık şekilde destek vermesi, Premier Lig yönetiminin ciddi şekilde tepkisini çekmiş durumda. Premier Lig'den yapılan duyuruda, Parry'nin bu projeye açıkça destek vermesinden dolayı hayal kırıklığına uğrandığı belirtildi. Bir Premier Lig yöneticisi ise Rick Parry'nin görevinden istifa etmesi gerektiğini açıkladı.

PREMIER LİG'DE ÇOĞUNLUK, BÜYÜK RESİM PROJESİNE SICAK BAKMADI

Büyük Resim Projesinin basına sızmasının ardından Premier Lig kulüpleri acil durum toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde basına konuşan ve ismi belirtilmeyen bir Premier Lig takımının sahibi, ligdeki 14 kulübün bu önerileri desteklemediğini söyledi. Bununla beraber, toplantının ardından yapılan duyuruda, Premier Lig kulüplerinin Büyük Resim Projesi'ni reddettikleri belirtildi. Projenin yalnızca Liverpool ve Manchester United tarafından tarafından tasarlanması yerine, 20 kulübün ortak bir strateji belirlemesi yönünde karar ulaşıldığı ifade edildi. League One ve League Two kulüplerine maddi destek sağlanacağı, Championship için ise görüşmelerin sürdüğünün altı çizildi.

Büyük Resim Projesi reddedilmesine rağmen, İngiliz ve hatta Avrupa futbolunda gelecekte yaşanabilecek değişikliklerin sinyalleri verildi. Sular şu an için durulmuş olsa da, gelecekte daha hareketli günlerin yaşanma ihtimali her zaman bulunuyor.

Futbol
AZ Alkmaar: 13 pozitif teste rağmen galip
16 SAAT ÖNCE
Futbol
Zidane, "Bu durumu düzeltebilirim."
DÜN - 08:04