80 yaşındaki Coşkun Özarı dört gün önce beyin kanaması geçirmiş ve yoğun bakıma alınmıştı. Yakınları tarafından Amerikan Hastanesi’ne kaldırılan Özarı bugün hayatını kaybetti.

Uzun süredir yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayan ve hastanede tedavi gören Özarı'nın cenazesi, cuma günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Galatasaray kulübünden yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi: "Galatasaray Spor Kulübü eski futbolcularından ve teknik direktörlerinden Coşkun Özarı'nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.1953 yılında Galatasaray'da futbola başlayan, futbolculuk ve teknik direktörlük hayatında sayısız başarılara imza atan Hocaların Hocası, tüm sporseverlerin kalbinde ilelebet yaşayacaktır.Türk sporunun en önemli değerlerinden biri olan Coşkun Özarı'nın ailesine, sevenlerine ve başta Galatasaray olmak üzere tüm spor camiasına başsağlığı dileriz."

Coşkun Özarı’nın başarılarla dolu hayatı
Galatasaray Lisesi mezunu olan Coşkun Özarı 1931 yılında doğdu. 1953 yılında sarı kırmızılı forma ile futbola başladı. Teknik direktörlük görevi gördükten sonra Gündüz Kılıç'ın yardımcısı olarak Galatasaray'da antrenörlüğe başladı. Daha sonra da A Milli Takım'ın antrenörlüğünü yaptı.

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra kendini Galatasaray takımının hücum çizgisinde buldu. Bundan sonra on üç yıl boyunca Galatasaray takımının yanısıra milli takımın da defans belkemiği olan Özarı, çetin oyunculuğu, ancak yumuşak huylarıyla tanındı. Özarı'nın defanstaki liderliği, Gündüz Kılıç'ın koçluğu, Turgay Şeren'in kaleciliği ve Metin Oktay'ın forvetliği ile birleşince takımı sayısız şampiyonluğa ve Türkiye Kupası zaferlerine taşıdı.

Özarı'nın oyuncu olarak kariyeri, koç olma tutkusu yüzünden erken sona erdi. 1954-55, 1955-56 ve 1957-58 sezonlarında takımın İstanbul Ligi Şampiyonluğu'nu yaşadığında Coşkun Özarı orta sağın ya da savunmanın sağında görev yaptı. 5 kez A Milli Takım'da oynayan Özarı futbolu 29 yaşındayken bıraktı. 1961 yılında, İngiltere'de efsanevi koç Winterbottom'ın başkanlığındaki koçluk seminerine katıldı. Yurda döndüğünde Galatasaray'ın yardımcı koçu oldu. Üç yıl sonra da koçu Gündüz Kılıç'ın görevini devraldı.

Coşkun Özarı takımını dört kez şampiyonluğa taşıdı. 1965 yılında milli takıma koç olarak atandığında milli düzeydeki başkanlığı on yıl sürdü. Koçluk kariyerini 1986'da noktalayarak spor yazarı oldu.

Futbol
Liverpool, gençleriyle güldü
02/12/2020 - 12:39
Futbol
EURO 2020'ye katılacak son takımlar belli oldu
13/11/2020 - 10:03
Futbol
Altın Gol, Altın Yaz: Euro 2000’in Hikâyesi
25/07/2020 - 13:58