FIFA bugün yaptığı açıklamayla kadın futbulcuların haklarını koruyacak bir dizi düzenlemeyi kamuoyu ile paylaştı. Kararlarla birlikte tüm kadın futbolcuların 14 haftalık zorunlu doğum izni hakkı garanti altına alınacak. Öte yandan bu süreçte sporcular maaşlarının en az üçte ikisini almaya devam edecek. Bu sayede hiçbir kadın futbolcu için hamileliğin dezavantajlı bir durum yaratmaması amaçlanıyor. Avrupa'nın bazı önde gelen liglerinde uygulanan işçi kanunları sebebiyle hakları garanti altında olan oyuncular olmasına rağmen, FIFA bu kararla dünya genelinde bir standart oluşturmayı hedefliyor.

Yapılması planlananlar yalnızca hamilelik izniyle sınırlı değil. Kulüpler, sahaya geri dönüş yapacaklar futbolcuların oyuna yeniden katılması ve gerekli fiziksel ve zihinsel desteğin sağlanmasından da sorumlu olacak.

Futbol
Napoli: 1984’ten Beri Maradona’nın Ritmiyle Dans Eden Şehir
15 DAKIKA SONRA
https://i.eurosport.com/2020/10/02/2899879.jpg

Konu hakkında basın mensuplarına açıklamada bulunan FIFA Kadın Futbolu Yöneticisi Sarai Bareman, "Kadın futbolunda stratejik hedeflerimizden biri olan profesyonelleşmeyi hızlandırmak istiyoruz. Bizim için oyunun etrafındaki yasal çerçeveyi belirlemek gerçekten çok önemli. Bu karar da buna çok iyi bir örnek." sözlerini sarf etti ve ekledi, "Daha fazla kadının futbol oynayarak geçimini sağlarken bir aile sahibi olmalarını ve anne olabilmelerini istiyoruz. Bu kadınların haklarını korumak için gerekli yasal düzenlemeleri de sağlamak çok önemli."

Yeni düzenlemelerin uluslararası alanda çalışan antrenörlerin de sorunlarını ifade ediyor. Bugüne kadar antrenörlerin sözleşmeleri oyuncuların sözleşmeleri ile aynı kurallara tabii tutulurken, FIFA antrenörlerin hakları için yeni bir düzenleme yapmak istiyor. FIFA açıklamasında bu konuya "Amacımız yapısal düzeni sağlamak, daha iyi bir şeffaflığa ulaşmak ve koçların da zamanında ödeme aldıklarından emin olmak." ifadesiyle değindi.

Futbol
Tanrı
2 SAAT ÖNCE
Futbol
1982 Dünya Kupası’nda Maradona: Masum Şeytan
5 SAAT ÖNCE