Son yıllarda her büyük spor organizasyonunun ev sahipliğine aday olan ülkemizde adaylık sürecinde çok az konuşulan şeylerden birisi, organizasyonun bitmesinden sonra ülkeye kalacak olan miras. Son yıllarda Olimpiyat Oyunları’nın ev sahiplerinin kucağına bıraktığı sorunlar tartışılırken bu sefer de Dünya Kupası sonrası Brezilya futbolunun kötüye gidişi ve ekonominin nasıl etkilendiği L’Equipe tarafından mercek altına alındı.
Rio’da termometreler 37 C’yi gösteriyor, cariocalara (Rio’da yaşayanlar) göre ise hissedilen sıcaklık 50 C. Taksi şoförümüz Rodrigo bu sıcakta hayatta kalabilmek için harıldayarak soğuk hava üfleyen klimasını çalıştırıyor. Şikayetçi bir şekilde arabanın gösterge paneline vurarak; ‘’ Dünya Kupası’ndan geriye ne kaldı? Utanç duygusundan başka hiçbir şey! En azından Arjantin kupayı kazanamadı, aksi takdirde ülkeyi terk ederdim!’’
Brezilya, Dünya Kupası’ndan 6 ay sonra kupanın 15 milyar Euro’ya varan harcamalardan ne gibi miraslar kalacağını sorguluyor. 2013 yazında da organizasyon giderleri sebebiyle artan yaşam masraflarından sabrı tükenen halkın kupayı sorguladığı gibi. Brezilyalı sosyolog Mauricio Murad halka somut bir miras bırakılmadığını ve bunun büyük bir kayıp olduğunu söylüyor.
Türkiye 1. Ligi
Gökay Iravul, Alanyaspor'a transfer oldu
21/01/2015 - 16:52
Şehir Altyapıları Hala Yetersiz
Eski devlet başkanı Lula 2007’de yaptığı bir konuşmada; ‘’Kupa şehirlerimizi değiştirecek.’’ dedi. Fakat 8 yıldan fazla zaman geçmesine ve milyarlarca para harcanmasına rağmen gerçekten değişen bir şey yok. Manaus-Brasil tramvay projesi hala kağıt üzerinde. Sao Paulo monotreni hala şantiye halinde, Rio – Sao Paulo treni 2009’dan beri bitmedi. Mauricio Murad’a göre kupanın ulaşım açısından bıraktığı miras sıfıra yakın.
Beyaz Filler Ülkesinde
Folha de Sao Paulo gazetesinin verdiği habere göre; Belo Horizonte, Sao Paulo ve Manaus’taki stadların doluluk oranı %50’nin altında. Brezilya kulüplerinin oynadığı oyun kalitesine göre de bilet fiyatları çok pahalı.
Salvador’da temmuzdan aralık ayına kadar stadlarda doluluk oranı sadece %23 oldu. Bu doluluk oranları sebebiyle Arena Fonte Nova’nın bakım maliyetini karşılamakta zorluk çeken Bahia takımı başka bir stada göç etmenin yollarını arıyor. Dünya Kupasında kullanılan on iki stadyumdan altısı birinci lig takımları tarafından kullanılmıyor. Büyük maçlar, konserler ve ya dini organizasyonlar bu stadların hayatta kalabilmesi için buralarda yapılıyor. Bu stadlar bir çok gözlemcinin yıllardır söylediği gibi birer beyaz fil mezarlığı olmaya doğru ilerliyor. Dünya Kupası finalinin oynandığı Maracana’nın aylık masrafı ise 1,28 milyon Euro. Kupa finalinden beri çıkardığı masraf zaten 13 milyon Euro.

Maracanã Stadyumu

Görsel kaynağı: Eurosport

Çıkmazdaki Kulüpler
Santos’un Neymar’ı, Flamengo’nun Ronaldinho’yu kadrosunda tutabileceği zamanlar zaten geçti. Günümüzde hemen hemen tüm kulüpler borçlu, maaşlar her zaman ödenmiyor, şiddet ise kaybolmaktan çok uzak (2014 yılında futbolla ilgili olaylarda 34 ölü). Mauricio Murad; ‘’Futbolumuz hastanede, yoğun bakımda.’’ diyerek durumu özetliyor.
O Globo gazetesinden Pedro Gueiros; ‘’Ülkemiz kendisini değiştirmediği sürece, futbolumuz da değişmeyecek. Kurumlara ve kurallara saygı göstermeliyiz. Bizim toplumumuzdaysa bireysel çıkarlar öncelikli geliyor. Bu alışkanlık Seleçao’ya (Brezilya Milli Takımı) da yansıyor. Topu Neymar’a veriyoruz ve ondan bir şeyler yapmasını bekliyoruz’’ diyor.
Dilma Rousseff’in yeni hükümetinde spor bakanlığına George Hilton’un getirilmesi de spor çevrelerinde iyi karşılanmadı. Bir ilahiyatçı olan ve radyo programları yapan Hilton’un sporun parametrelerini bilmediği iddia ediliyor. Maurico Murad’a göre bu seçim, hükümetin spora karşı olan sorumsuzluğunun bir başka göstergesi.
En Azından Brezilya Turist Kazandı
Kaos duyuruluyordu: Havalimanları yetersiz, eşitsizlikten bıkan Brezilya halkının şiddete olan eğilimi artıyor.
Fakat turnuva boyunca 16 milyon kişinin ülke genelinde uçakla seyahat ettiği açıklandı. Bu Brezilya’nın kültürel ve doğal zenginliklerini tüm dünyaya tanıtması fırsatı açısından büyük bir zaferdi. Özellikle de ülkedeki olayların organizasyonu güvenlik açısından tehdit edebilme ihtimali varken. Sportif pazarlama şirketi Octagon Bresil’in genel direktörü Matthieu Fenaert; ‘’Brezilya turnuva boyunca olan güzel sahneleri özledi. Bu turizm ve ülkeye yeni yatırımcılar kazandırılması açısından faydalı oldu.’’ diyerek turunuvanın pozitif miraslarına dikkati çekti.
‘’Hiçbir Şey Olmadı’’
Seleçao ve PSG’nin 48 yaşındaki eski kaptanı Rai ülkesinin futbolundan endişeli. Ona göre kupa istenilen etkiyi yapamadı.

Rai

Görsel kaynağı: Eurosport

6 ayın ardından kupa Brezilya’ya ne gibi miraslar bıraktı?
-Brezilyalılar tüm dünyanın gözleri üzerindeyken neşelerini ve misafirperverliklerini gösterme imkanı buldular. Bu bizim büyük zenginliklerimizden birisi. Hatta ulaşımdaki ve alt yapı çalışmalarının gecikmesine rağmen yaptıklarımızla tüm dünyaya sihrimizi gösterdik. Olumsuz olarak ise hazırlık aşamasındaki hatalarımızı söyleyebilirim. Hazırlanmak için 6 ve ya 7 yılımız varken, biz her şeyi son 3 senede gerçekleştirdik. Yaşanan bazı problemlerle de birlikte masraflar arttı. Kupanın bize fayda getireceğine inanıyorum fakat boşa harcadığımız ayların da dezavantaj olduğunu düşünüyorum.
Çok seyahat eden birisi olarak, alt yapıdaki, ulaşımdaki, hava alanlarındaki ne gibi değişimler buldunuz?
-Açıkçası bulamadım. Bunlara daha çok önem verilmeliydi. Fakat Rio’nun 2016 Olimpiyatları sonrası değişeceğine inanıyorum. Dünya Kupası ve Olimpiyatlar için yapılan yatırımlardan sonra şehirde bir çok gelişme olacak. Kupa için yapılan tüm yatırımlar doğru değildi. Örnek olarak 12 stada ihyitacımız yoktu. Manaus, Cuiaba ve Natal’daki stadlara ihtiyacımız yoktu. Zaten şu an kullanılmadıklarını gördüğümüz için bunu rahatça anlayabiliriz. Bunların politik kaygılarla yapılan yatırımlar olduğunu düşünüyorum.
Yani bugün hala Dünya Kupasının maliyetini eleştiren Brezilyalıların öfkesini anlıyorsunuz?
Evet, bunu anlıyorum. Ben ülkenin bunun zararlarını orta ve uzun vadede göreceğini düşünüyorum. Son olarak çok para ve zaman kaybettik. Bunun karşılığında kim acı çekti? Brezilya halkı.
Kaynak: Futbolakademi.net
İspanya Ligi
İddiayı kaybedince Torres dövmesi yaptırmak zorunda kaldı
21/01/2015 - 16:46
Dünya Kupası
Dünya Kupası krizi büyüyor | Rüşvet iddiasına bir yenisi daha!
30/11/2014 - 12:12