RFEF'den yapılan yazılı açıklamada, "RFEF Başkanı Angel Maria Villar ve milli takım teknik direktörü Vicente Del Bosque bugün Madrid'de bir toplantı yapmışlardır ve teknik direktör Del Bosque, milli takımdaki görevine devam etmeme kararını başkan Villar'a iletmiştir. Del Bosque artık milli takım teknik direktörü olarak görev yapmayacaktır." ifadeleri kullanıldı.
Görüşme sırasında başkan Angel Maria Villar'ın gelecekte federasyonda idari bir görev üstlenmesi için Del Bosque'ye teklif götürdüğü de belirtilirken, İspanyol teknik adamın bu durumu değerlendireceği ve gelecek haftalarda cevap vereceği kaydedildi.
Del Bosque, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) öncesinde AA muhabirine verdiği demeçte, Fransa'daki turnuva sonrasında görevini bırakacağını söylemiş ve gelecek için federasyonda hiçbir sorumluluk almak istemediğini ifade etmişti.
İspanya Ligi
Del Bosque uyardı: ''La Liga için felaket olur''
15/03/2017 - 16:37
Böylece, bir dönem Beşiktaş'ı da çalıştıran Del Bosque'nin teknik direktörlük kariyeri milli takım ile sona ermiş olacak.
İspanya Milli Takımı'nı 2008 yılından bu yana çalıştıran Del Bosque, İspanya'ya 2 Avrupa şampiyonluğu (2008, 2012) ve 1 Dünya Kupası (2010) kazandırmıştı.
Bu arada EURO 2016 sonrasında İspanyol basınında polemik konusu olan kaleci Iker Casillas ile Del Bosque'nin tartıştıkları iddiaları, ikilinin birlikte verdikleri pozla sona erdi. Casillas, bugün Del Bosque ile birlikte federasyon binasında çekilmiş samimi bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Tecrübeli file bekçisi, fotoğrafın altına "Bu sabah, futbol federasyonunda. 25 yıldır birlikte ve daha uzun yıllara. Sevgiler hocam. Bol şanslar." diye yazdı.
İspanyol basını, Casillas'ın EURO 2016'da yedek kalmasından dolayı Del Bosque'ye darıldığını ve Fransa'daki turnuva boyunca teknik heyete soğuk davrandığını iddia etmişti.
Öte yandan, İspanyol basınında yer alan haberlerde milli takım teknik direktörlüğü için en büyük adayın son olarak Granada ekibinde görev yapan 60 yaşındaki Joaquin Caparros olduğu öne sürüldü.
Futbol
Del Bosque astronomik teklifi geri çevirdi
21/10/2016 - 11:11
Euro 2016
Del Bosque dönemi sona erdi
30/06/2016 - 21:33