Futbol

Futbol kamera karşısında

Share this with
Copy
Share this article

Futbol kamera karşısında

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
09/07/2020 at 14:26

Tuğçe Özdenoğlu, futbolun kamerayla ilk buluşmasına dair yazdı.

Tribünlerden uzak kaldığımız, futbolu yalnızca ekran başında takip ettiğimiz bugünlerde hikâyenin biraz daha başına gidip sizleri ilk kez naklen yayınlanan bir futbol maçına davet ediyorum.

British Broadcasting Corporation, sıkça kullanılan ismiyle BBC, 1936 yılının sonlarına doğru televizyon yayınlarına başlamıştı. Sosyal, kültürel ve ekonomik süreçlerin merkezinde yer alan futbolun kısa süre içinde BBC yayınlarıyla buluşması sürpriz olmayacaktı. BBC ilk olarak 1936-1937 sezonundan Arsenal - Everton karşılaşmasını ekrana taşıdı; fakat yayın çok kısa sürmüştü ve banttan gerçekleştiriliyordu.

Futbol

"Kai Havertz, Michael Ballack'tan daha iyi bir oyuncu"

4 DAKIKA ÖNCE

16 Eylül 1937’de ilk canlı futbol yayını için Arsenal Menajeri George Allison, BBC kameralarının karşısına geçti. Antremandan görüntülerin yer aldığı canlı yayın 15 dakika içinde sona erdi. Futbola olan ilgi yayınlarla birlikte artıyordu. Futbolun herkes için ulaşılabilir bir oyuna dönüşmesi ise 9 Nisan 1938’de gerçekleşti. British Home Championship Turnuvası’nın son karşılaşması olan İngiltere - İskoçya mücadelesi, Wembley Stadı’ndan ilk kez canlı yayınlanıyordu. Futbol tarihi boyunca büyük çekişmelere sahne olan iki ülke arasındaki rekabet, BBC’nin 90 dakikalık canlı yayınıyla ilk defa mekan sınırlandırmasından çıkıp tribünlerdeki seyircilerin yanı sıra ekranları başındaki takipçilerle de buluştu. Maçtan önce şampiyonluğu garantileyen İngiltere, İskoçya karşısında 1-0 geri düşmesine rağmen kupayı kucakladı. Futbol ve televizyon tarihi açısından farklı önemlere sahip bu yayının arkasında yorumcu olarak George Allison, spiker olarak ise Thomas Woodrooffe vardı.

Büyük kalabalıkları bir araya getiren futbol, kazandırdığı yüksek reklam gelirlerinin de etkisiyle televizyonun en önemli içeriklerinden biri haline geldi. BBC, British Home Championship Turnuvası’ndan 21 gün sonra Preston North End ile Huddersfield Town arasında oynan FA Cup Finali’ni de canlı olarak yayınlandı. 93.000 kişinin izlediği karşılaşmanın normal süresi golsüz tamamlandı. Maçın spikeri, Thomas Woodrooffe’un “Eğer şimdi bir gol olursa, şapkamı yiyeceğim.” sözünün ardından -118. dakika- gelen gol ile Preston kupayı evine götürdü.

Futbol ve televizyon arasındaki ilişki ilerleyen yıllar içinde ekonomik kaygılar üzerinden şekillenmeye başladı. Futbola olan ilginin artması televizyonu yaygınlaştırırken, futbolun reklam üretebilme etkisi televizyon yayıncılarının futbol maçlarına sıkça yer vermesini sağladı. Günümüzde ise futbol, dijital mecraların yaygınlaşmasıyla, maç yayınları dışında spor haberleri, yorum ve analiz programları, belgeseller, kurmaca spor filmleri gibi birçok farklı içerik türünde karşımıza çıkıyor. Futbola olan erişimimiz internet sayesinde artık çok daha kolay olsa da özellikle pandemi süreciyle birlikte uzak kaldığımız, özlediğimiz tribünlerde yeniden buluşmak üzere.

Eliteserien

Eliteserien : Molde vs Start (5-0)

13 SAAT ÖNCE
Futbol

İngiliz futbolunda neler oluyor?

YESTERDAY AT 15:05
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article