Futbol

Futbol manzaraları

Share this with
Copy
Share this article

Tayland

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
23/07/2020 at 15:17

Tuğçe Özdenoğlu, dünyanın en çekici futbol manzaralarını derledi.

Söz konusu futbol olunca yakınımızdaki bir parkta, kapalı bir tesiste ya da sıradan bir alanda futbol oynamaya alışkınız; fakat bugün sizleri alışık olduğumuz futbol sahalarının ötesinde bir geziye davet ediyorum. Futbol oynamayı ve seyahat etmeyi seviyorsanız, listenin sonuna kadar ilk 11’lerinizi hazırlayın.

1-Coroico, Bolivya

Futbol

"Kai Havertz, Michael Ballack'tan daha iyi bir oyuncu"

29 DAKIKA SONRA

İlk durağımız, deniz seviyesinden 1.500 metre yükseklikte bulunan, kahve bitkilerinin bulunduğu tarlalar arasında yer alan Bolivya’nın en farklı futbol sahası. Coroico, aynı zamanda “ölüm yolu” olarak da bilinen meşhur Yungas Yolu'na bakan en nefes kesici manzaralardan birine sahip. Böyle bir yerde yedek kulubüsünde oturmayı bile tercih edebilirsiniz. Mükemmel bir manzara, futbol ve kahve çekirdekleri.

2- Koh Panyee, Tayland

Bu kez Tayland’a konuk oluyoruz. Alışkın olduğumuz futbol sahalarının aksine suyun üzerinde yüzen, masmavi bir futbol sahasındayız. Koh Panyee, uzun yıllardır futbol kültürünün hakim olduğu bir yer. Panyee Spor Kulübü Başkanı, Prayut Prasarnpun da durumu şöyle anlatmış:

“Geçmişte, Panyee yerlileri sahilde futbol oynuyorlardı; fakat adaya birçok ev inşa edildikten sonra futbol oynamak için tekneyle başka bir adaya gitmek gerekti.”

Başlangıçta dubaların üzerine ahşap plakalar yerleştirilerek inşa edilen saha, ileriki yıllarda Tayland'ın en büyük perakende bankalarından biri olan TMB Bank tarafından beton ve kauçuk kullanılarak restore edilmiş. TMB Bank, bu süreci bir kısa filmle de kayıt altına almış. 1986 Dünya Kupası'ndan esinlenen bir grup gencin, yüzen sahayı birlikte inşaa etme hikayesini anlatıyor.

3- Tasiilaq, Grönland

Grönland’da bir futbol maçı izlediğinizi düşünün; derin mavi bir buzdağı, karla kaplı tepeler ve renkli küçük evler.

1960 yılında inşa edilen, Doğu Grönland'daki Tasiilaq kasabasında yer alan Tasiilaq stadyumu aynı zamanda inanılmaz bir zemine sahip. İnşa edildiği günden beri çim zemine hiç sahip olamamış Tasiilaq stadyumunun tribünleri de kayalıklardan oluşuyor.

Tasiilaq stadyumu aynı zamanda yılda bir kez düzenlenen ve iki hafta süren futbol şampiyonasına da ev sahipliği yapıyor. Ailelerin ve arkadaş takımlarının birbirlerine karşı yarıştığı turnuva, yerli halkın ilgi gösterdiği etkinliklerden biri.

4- Jánošovka, Slovakya

Desteklediğiniz takımın futbol maçını izlerken önünüzden buharlı bir trenin geçtiğini düşünün; garip ama bir o kadar da ilginç duruyor.

Slovakya’nın, TJ Tatran Cierny Balog taraftarları ise bu duruma alışkın. Sahanın bir tarafı çalışan demiryolu hattına ait. Maç saatinde bile trenler bu rotayı kullanmaya devam ediyor.

5- Henningsvaer, Norveç

Son durağımız dünyanın en güzel stadyumlarından biri olarak kabul edilen Henningsvaer Stadyumu.

Henningsvaer, 500 balıkçıya ve toplam 25.000'den az kişiye ev sahipliği yapan küçük bir turizm beldesi. Norveç’te bulanan Henningsvaer stadyumu sert kayalık tabakanın düzleştirilmesiyle oluşturulmuş. Modern aydınlatma sistemine sahip olan stadyumun etrafı ise kasabanın kültürünü yansıtan balık kurutma kasalarıyla çevrili.

Eliteserien

Eliteserien : Molde vs Start (5-0)

12 SAAT ÖNCE
Futbol

İngiliz futbolunda neler oluyor?

YESTERDAY AT 15:05
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article