Kurucu takımlar ve muhtemel katılımcılar

Avrupa Süper Ligi'nden yapılan bildiride, organizasyonun 20 takımla gerçekleşeceği ifade edildi. Şu ana kadar 12 kurucu kulübün ismi açıklanırken, bu sayının 15'e yükseleceği ve her yıl özel olarak davet edilecek beş takımla birlikte 20 ekipli bir lig yaratılacağının altı çizildi. Bu noktada, 15 takım kalıcı olarak her sene Avrupa Süper Ligi'nde mücadele edecek ve kalan beş kontenjan için ekipler sürekli değişecek.
İngiltere'den Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham; İspanya'dan Real Madrid, Barcelona ve Atletico Madrid; İtalya'dan Inter, Juventus ve Milan, Avrupa Süper Ligi'ne katılması kesinleşen 12 kurucu takım olarak dikkat çekiyor. Kalan kontenjanlar için adı geçen Paris Saint-Germain, RB Leipzig, Bayern Münih, Borussia Dortmund, Porto, Sevilla ve Ajax, yaptıkları açıklamalarla Avrupa Süper Ligi'ne dahil olmayacaklarını duyurdular.
Futbol
Şampiyon Chelsea, Barcelona'yı bekliyor
12 SAAT ÖNCE

Ne kadar dayanabilirler

Bayern Münih Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Avrupa Süper Ligi'nin, kulüplerin koronavirüs nedeniyle oluşan maddi sorunlarını çözeceğine inanmıyorum. Bayern Münih, Şampiyonlar Ligi reformunu olumlu karşılıyor." ifadelerini kullandı.
https://i.eurosport.com/2021/04/20/3117986.jpg

Peki, Şampiyonlar Ligi gelirleriyle Avrupa Süper Ligi'nin vadettikleri arasındaki fark ne kadar?

Kulüpler, Şampiyonlar Ligi'nde elde ettikleri her galibiyet için 2.7 milyon euro kazanıyor. Kupanın sahibi olan ekibin toplam kazancı ise 100 milyon euroyu biraz aşıyor. Örneğin, geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi'nde zafere ulaşan Bayern Münih'in bu organizasyondan 130 milyon euro civarında bir kazanç sağladığı tahmin ediliyor. Bir önceki yılın şampiyonu Liverpool'un ise o sezon 110 milyon euro dolaylarında bir Şampiyonlar Ligi gelirine sahip olduğu düşünülüyor. Avrupa Süper Ligi ise daha şimdiden kurucu takımlara yalnızca ayakbastı parası olarak 300 milyon euro vadediyor.

Avrupa Süper Ligi neleri getirip neyi ortadan kaldırabilir?

Avrupa Süper Ligi'nin açıklanan formatında, maçların hafta içlerinde oynanacağı ve kulüplerin hafta sonunda kendi liglerinde mücadele edebilecekleri ifade edildi. Bu durum, doğrudan Avrupa'nın kulüpler düzeyindeki bir numaralı organizasyonu Şampiyonlar Ligi'ni tehdit ediyor. En iyi müşterilerini kaybeden UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Süper Ligi ile aynı güne hatta aynı saate denk gelen maçlarda seyirci kitlesini ve medyanın ilgisini yitirme riskiyle karşı karşıya. Tüm bu gelişmeler ışığında, Karl-Heinz Rummenigge'nin de bahsettiği format değişikliğini paylaşan UEFA, 2024/25 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi'ndeki takım sayısını 36'ya yükseltmeyi, grup aşaması ve eleme turlarından oluşan sistemi bırakarak, lig usulü ve devamında eleme turlarını içeren yeni bir sisteme geçmeyi hedefliyor. UEFA, bu sayede her takımın daha fazla maç yapabilmesini ve rekabetin artmasını planlıyor.

UEFA organizasyonları tehlike altında, peki yerel liglerin geleceği ne olacak?

Avrupa Süper Ligi'nin tanıtılmasının ardından, birçok yerel ligden ve organizasyonda bulunmayan kulüplerden, oluşuma dair sert tepkiler geldi. UEFA ise Avrupa Süper Ligi'ne katılan takımların kendi liglerinden ihraç edilmesini dahi istiyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, izleyici ve sponsor kaybı başta olmak üzere yerel ligleri çok ciddi problemler bekliyor. En büyük takımlarının kendilerinden ayrılması durumunda yerel ligler, seyirci miktarında önemli ölçüde azalma ve birçok sponsorun liglerinden çekilme riskiyle karşılaşabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Avrupa Süper Ligi'ne katılan takımların, kendi liglerinden ayrılmaları mevcut görünümde düşük bir ihtimal olarak göze çarpıyor.
Öte yandan, FIFA ve UEFA'nın "Avrupa Süper Ligi'nde oynayan futbolcuları milli takımlara almayız." restine karşılık Florentino Perez, "Ceferin'in bahsettiği milli takım yasağı uygulanamaz." ve "Bu turnuvada forma giyen oyuncuların Dünya Kupası'nda oynamalarına izin verilmezse biz de kendi Dünya Kupası turnuvamızı oluştururuz. Hiç problem değil." ifadeleriyle net bir yanıt verdi. Bu da, orta yol bulunamadığı takdirde alıştığımız ve bildiğimiz Milli Takım turnuvaları sisteminin değişebileceği anlamına geliyor.
Avrupa Süper Ligi'nin hayatımıza getireceği bir diğer değişiklik ise video oyunu sevenleri fazlasıyla yakından ilgilendiriyor. Bu turnuvada bulunan takımların, FIFA 22 oyununda yer almayacakları duyuruldu. Bu doğrultuda, bizleri nasıl bir FIFA 22'nin beklediği ve bu kulüplerin yeni bir oyun üretip üretmeyecekleri en çok merak edilen konular arasında.
https://i.eurosport.com/2021/04/19/3117291.jpg
Florentino Perez'in açıklamalarında en dikkat çeken kısımlardan birisi de maçların gelecekte 90 dakikadan daha kısa sürebileceğinin sinyallerini vermesi oldu. Perez, "Gençler maçların çok uzun sürdüğünü söylerse belki de sürenin bir kısmını kesmemiz gerekecek." sözleriyle ilerleyen yıllarda yaşanabilecek olası bir değişimin kapısını araladı.
Hepsini bir kenara bıraktığımızda, Avrupa Süper Ligi, devasa paralarla birlikte sportif açıdan yüksek heyecanı ve rekabeti taraftarına sunmayı amaçlıyor. Avrupa Süper Ligi'nin açıklanan formatında, 20 kulübün, 10'ar takımdan oluşan iki gruba bölüneceği ifade edildi. Gruplarında ilk üç sırayı elde eden ekipler, doğrudan çeyrek finale yükselecek. Dördüncü ve beşinci sıradaki takımlar arasında Play-Off mücadeleleri oynanacak ve kazananlar çeyrek finaldeki yerini ayırtacak. İki ayaklı çeyrek final ve yarı final maçlarının ardından final, tarafsız sahada tek maç üzerinden oynanacak. Organizasyonun Başkanı Florentino Perez, "Her hafta bu en iyi 15 kulübü izlemekten daha iyi ne olabilir?" sözleriyle organizasyonun bu noktadaki düşünce yapısını ortaya koydu.

Avrupa Süper Ligi'nde Türk takımları da olacak mı?

Türk kulüplerinden, Avrupa Süper Ligi'ne dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Hem Türkiye Futbol Federasyonu hem de Türkiye Kulüpler Birliği ise UEFA'nın yanında olduklarını belirten açıklamalarda bulundular. Türk kulüpleri için önemli nokta, 15 takımın Avrupa Süper Ligi'nde kalıcı şekilde yer almasına rağmen, 5 ekibin her yıl değişecek olması. Bu da Türk kulüplerinin sık sık olmasa dahi çeşitli dönemlerde Avrupa Süper Ligi'ne katılım şanslarının bulunduğunu gösteriyor.
Yazı: Utku Sümeroğlu
Futbol
“Geleceğim hakkında bilgi sahibi değilim”
DÜN - 20:53
Futbol
Neymar, 2025'e kadar PSG'de
08/05/2021 - 16:26