Futbol

Göçmen sporcuların hayatları | #1: Almanya

Share this with
Copy
Share this article

Goal Click Refugees: Daniele

Image credit: From Official Website

ByEurosport Türkiye
16/06/2020 at 12:50 | Updated 16/06/2020 at 14:21

Beş Avrupa ülkesinde hayatlarını sürdüren göçmen sporcuları yakından tanımaya ne dersiniz? Almanya'da futbol oynayan Daniele, Suriye'de doğup büyüyen fakat kariyerini Almanya'da inşa eden birisi.

Kendinizi tanıtır mısınız? Ve futbol hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Herkese merhaba benim adım Daniele. 24 yaşındayım ve enformasyon teknikleri üzerine eğitim alıyorum. Suriye'de Latakia'da doğdum ve şu an Almanya'nın Koblenz şehrinde yaşıyorum. Yazları tatil yerlerinde garson olarak çalışıyorum. Suriye'deki yerel takımıma bağlıyım bu nedenle Almanya'da futbol oynamak istemedim fakat geliştim ve işler aslında daha iyi bir yöne doğru gitti.

Futbol

Jack Charlton: İrlanda’ya sokaklarda dans ettiren olağanüstü bir lider

15 SAAT ÖNCE

Fotoğraflardaki insanlar kimler?

Fotoğraflar, Koblenz'de çekildi. Orada Suriye, İran, Afgan, Somali ve Eritre vatandaşı olan insanlar var. Hepsi mülteci kamplarında yaşıyorlar ve futbolcular. Almanya'nın beşinci liginde TuS Koblenz adına mücadele ediyorlar ve tek amaçları bu şehirde bir hayat kurup topluma entegre olmak.

Fotoğraflarda daha derin bir anlam var mı sizce?

Bence bir değerli anlam var: Nereden geldiğiniz, hangi aşamalardan geçtiğiniz veya kim olduğunuz önemli değil, önemli olan tüm farkılıklara rağmen huzur içinde insanlarla kaynaşmak. Barış, sevgi ve normallik arayışında olan parçalarımızı denklemeye çalışıyoruz. Futbol, hayatımızda sabit olan tek şey.

Suriye'deki futbol deneyiminiz nasıldı?

Dokuz yaşımdayken futbol izlemeye başladım. Evde internetimiz yoktu, bazı mekânlarda dışarıda dikilip maç izliyordum. Bir gün futbol takımımız hakkında haber yapabileceğim bir yer buldum. İnternet kafeye gidip Koora adındaki bu foruma takım hakkında yazdım. Her gün raporlar yazıyordum ve 2008'in sonunda kulübün basın sorumlusu oldum. Takım hakkında yazıyordum. 2009'da önemli bir basın kurumundan teklif aldım. Evet, henüz 13 yaşımdaydım. Bana bir gazeteci kartı verdiler fakat yaşımın küçük olmasıyla ilgili bazı sorunlar vardı bu nedenle işler değişti. Fakat yazmaktan vazgeçmedim. Kendi forumlarımda yazdım. 2011'de savaş başladı fakat futbolla olan bağımı koparmaya niyetim yoktu. Bir kamera aldım ve savaş sırasındaki futbol atmosferini çektim. 2015'te Suriye'den ayrılırken kameramı sattım.

Alman halkına dair neler söylersiniz?

En alt seviyede forma giyiyorum. Aslında bira içmek ve birkaç farklı iş yapmak şu an daha cazip geliyor. 80 milyonluk bir milletten bahsediyoruz yani elbette hepsiyle tanışmadım. Fakat genel anlamda naziklik göze çarpıyor.

Geleceğe dair planlarınız neler?

Bir gün İtalya'ya taşınıp hayatımı orada sürdürmeyi ve AS Roma'yı izlemeyi planlıyorum. Yolculuk için para biriktirmeye başladım, ama bu biraz zaman alacak.

Futbol

Norwich City, Premier Lig'e veda ederken tarihe geçti

YESTERDAY AT 14:56
Futbol

Rekor x2

10/07/2020 AT 10:26
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article