Futbol

Gunners'ın en iyi stoperleri

Share this with
Copy
Share this article

Former Arsenal captain Tony Adams is the new coach of Granada until the end of the season

Image credit: PA Sport

ByEurosport Türkiye
16/06/2020 at 08:53

Dayot Upomecano'yla anlaşması an meselesi olan Arsenal, uzun bir süredir sıkıntı yaşadığı savunma hattına önemli bir ekleme yapmış olacak. Peki Gunners'ın tarihi boyunca öne çıkan stoperleri kimlerdi?

Geçtiğimiz gün The Sun'da yer alan bir habere göre, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden olan Arsenal, Bundesliga'da RB Leipzig forması giyen Dayot Upomecano ile anlaşmaya vardı.

21 yaşındaki stoper için 50 milyon pound civarında bonservis bedeli ödemesi beklenen Topçular, böylece uzun bir süredir sıkıntı yaşadıkları savunma hatlarına önemli bir ekleme yapmış olacaklar.

Futbol

Jack Charlton: İrlanda’ya sokaklarda dans ettiren olağanüstü bir lider

16 SAAT ÖNCE

Peki takımın tarihi boyunca öne çıkan beş stoper kimdi?

Tony Adams

Lakapı, "Mr. Arsenal" olan bir stopere bu listede yer vermemek imkânsız. Tony Adams, her takımın görmek isteyeceği türden bir liderdi.

Altyapı dâhil olmak üzere 1983 ile 2002 yılları arasında Highbury'de yer alan Adams; dört kez lig, üç kez FA Cup, iki Lig Kupası ve bir de Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda şampiyonluklar yaşadı.

Tüm kulvarlarda 48 gol atarken elbette asıl etkiyi savunma göbeğindeki müdahelelerinde gösterdi. Neredeyse tüm savunma hattını kontrol ediyordu. Ayrıca saha dışındaki lider karakteriyle de takımın önemli bir parçasıydı. Arsenal'in en iyi yıllarında takımın en iyilerinden biriydi.

David O'Leary

David O'Lary, fiziksel gücüyle öne çıkmadı. Lider değildi. Zeki de değildi. Invincibles'ın üyesi hiç değildi.

Fakat sadıktı, her maçta elinden gelenin birkaç katını yansıtıyordu sahaya ayrıca kararlıydı. Gunners'ta tam tamına 722 maça çıktı. Yaşlandığında sakatlıklar kendisini buldu fakat 1993'te gelen bir FA Cup ve bir Lig Kupası başarılarında takımın en önemli isimlerinden biriydi.

Sol Campbell

Sol Campbell, futbol tarihindeki en atletik stoperlerden biriydi.

Arsenal'de yalnızva beş yıl kalıp 197 maça çıkmasına karşın 2003-2004'teki Invincibles kadrosunun bel kemiklerinden biriydi. O sezon Kolo Toure'nin partnerliğinde 49 maça çıkmıştı. Agresifti, müdahale zamanlaması mükemmeldi ama bir kanat oyuncusunun atletizm özelliklerine de sahipti. İşte bu yüzden bu listede yer alıyor.

Martin Keown

Martin Keown, fiziksel özelliklerini oyun özellikleriyle entegre edebilen en iyi stoperlerden biri.

Tempoyu ayarlayabilip akıllı top çalma müdahalelerinde bulunabilmesinin yanı sıra oynadığı 449 maçta daima hücuma katkı vermeyi başardı. Takımla üç lig ve üç de FA Cup şampiyonlukları yaşadı.

Frank McLintock

Frank McLintock'un kariyeri bu listedeki diğer dört isimden çok daha başka bir şekilde şekillendi. Zira 1964'te geldiği Arsenal'de merkez orta saha ve bek olarak görev alıyordu. Fakat 1969'ta takımın stoper pozisyonunda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Frank McLintock, o bölgeye kaydı.

1971'de takımı lig ve FA Cup şampiyonluklarına taşıyordu. Özellikle FA Cup finalinde Liverpool'a karşı attığı gol takımın tarihine geçiyordu.

Futbol

Norwich City, Premier Lig'e veda ederken tarihe geçti

YESTERDAY AT 14:56
Futbol

Rekor x2

10/07/2020 AT 10:26
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article