Amerikan Kadın Milli Futbol Takımı eski kalecisi Hope Solo, the Players podcast programında erkek ve kadın takımları için "eşit maaş ödemesi" (equal pay) taleplerine dair konuştu.

39 yaşındaki dünya şampiyonu, "Fedakarlıklar yapılmak zorunda." cümlesini kullandı. Takımın "Equal Pay Act" hareketiyle Mayıs 2020'de açtığı 66 milyon dolar ödemeyi kapsayan davası reddedilmişti. Dava 2019'da ABD Futbol Federasyonu'na karşı 28 milli takım oyuncusu tarafından açılmıştı.

Futbol
Mario Mandzukic, Milan'a hazır
2 SAAT ÖNCE

Solo programda şu sözleri kullandı. "Herkes mikrofonlara karşı konuşabilir, bir tişört giyebilir ve tweet atabilir fakat bunlar bir şeyleri halletmemizi nasıl sağlıyor?"

"Ayağa kalkıp beraber güçlü olmalı ve daha önce yapılmamış fedakarlıkları yapmamız gerekiyor."

"Fedakarlıkların yapılması ve çalışmanın sahaya yansıtılması gerektiği kanaatindeyim. Çalışmaktan kastım yasal evrakların hazırlanması, politikacılarla buluşulması ve Kongre ve Senato'daki temsilcilerle görülmesi."

https://i.eurosport.com/2017/06/01/2096587.jpg

Milli takımın emekli bir numarası Solo'ya göre Amerika Kadınlar Milli Takımı "yeteri kadar uğraşmıyor" ve gösterilen savaşaın büyük bir kısmını "boş sözler" oluşturuyor.

"Eğer insanları motive etmek ve insanlara ilham vermek istiyorsanız, bunun için konfor alanından biraz çıkmamız gerekebilir."

Hope Solo'ya göre kadın futboluna eşitlik sağlanması için mücadele edilecek çok şey var.

"Güç sahibi insanlar kadınlara eşit ücret vermek istemiyor. Bunun için savaşmamız lazım."

Futbol
Frank Ribery'den Leroy Sane'ye destek
DÜN - 18:13
Futbol
FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda Eşleşmeler Belirlendi
DÜN - 07:46