Arsenal'ın efsane menajeri Arsene Wenger'e göre UEFA Uluslar Ligi yerine, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası daha sık düzenlenmeli. Fransız menajer, iki yılda bir düzenlenecek turnuvaların modern taraftarlığa daha uygun olduğu kanaatinde. Öte yandan Haziran 2020'de düzenlenmesi planlanan Avrupa Futbol Şampiyonası'nın pandemi sebebiyle 2021'e ertelenmesiye ve 2022'de Katar'da düzenlenecek Dünya Kupası'yla birlikte futbol dünyası, Arsene Wegner'in önerdiği modelle bir ölçüde karşı karşıya.

UEFA Uluslar Ligi, ön elemeler ve turnuvalar arasında milli takımlara daha mücadeleci bir maç atmosferi yaratmak amacıyla düzenleniyor. Fakat UEFA Global Futbol Gelişimi Başkanı Arsene Wegner'e göre ortalama bir futbol izleyicisi, Uluslar Ligi'ne tahmin edilen önemi vermiyor. Buna karşın taraftarlar nezdinde daha önemli olan turnuvalar Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası, iki yılda bir düzenlenerek daha heyecanlı bir futbol atmosferi sağlanabilir.

Futbol
PREMIER LİG’DE BEŞİNCİ HAFTANIN ARDINDAN
4 SAAT ÖNCE
https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1099x459:1101x457)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/10/11/2911908.jpg

Alman Bild gazetesine konuşan Wegner, "Uluslar Ligi'nden kurtulmamız ve herkesin anlayabileceği daha açık organizasyonlar bulmamız lazım. Sokaktan geçen bir insandan Uluslar Ligi'ni açıklamasını isteseniz, size uygun bir cevap verebilecek çok kişi bulamazsınız. Olabildiğince daha az organizasyona sahip olmalıyız. İki senede düzenlenecek bir Dünya Kupası ve bir Avrupa Şampiyonası modern dünya için muhtemelen daha uygun olacaktır." dedi.

Wegner'e göre bütün bu turnuvalar için oynanan ön eleme maçları aynı ay içerisinde gerçekleştirilerek yayıncı kuruluşların ve sponsorların işleri de daha kolay bir hale getirilebilir. FIFA'nın daha önce bu fikri gündeme getirdiğini de sözlerine ekleyen Arsenal'ın kült ismi, bu fikrin yöneticilerde FIFA'nın ihtişamını risk altında bırakabileceği kanısı uyandırdığını söyledi.

"Her zaman derim ki imajınız bir sonraki turnuvaya ne kadar zaman kaldığı ile alakalı değil. Fakat futboldaki mücadelenin kalitesiyle alakalı. Yani insanlar Şampiyonlar Ligi'ni her sene izliyor. Bence ilerisi için harika bir adım olur."

Futbol
Şampiyonlar, En İyiler, En Görkemli Takımlar
7 SAAT ÖNCE
Futbol
FA'den Pickford'a ceza yok
10 SAAT ÖNCE