İngiliz futbolunun başındaki isimler; Facebook, Instagram ve Twitter’daki ırkçı saldırıların önüne geçmek, temel insan ahlakına aykırı hareketleri önlemek ve bu konularda yapıcı aksiyon almak adına Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey’e bir mektup yazdı.
Premier Lig’deki ve Kadınlar Süper Ligi’ndeki birçok oyuncu, Twitter, Facebook ve Facebook temelli Instagram üzerinden ırkçı saldırılara maruz kaldıklarını dile getiriyorlardı.
İçlerinde FA ve Premier Lig yöneticilerinin de olduğu sekiz kişi, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Facebook’un başındaki isim Mark Zuckerberg’e şunları yazdılar: “Kullanılan dil aşağılayıcı, tehdit edici ve genel olarak illegal. Bu durum, ırkçılıktan, ayrımcılıktan ve cinsiyetçilikten tiksinen birçok insana rahatsızlık veriyor. Son yıllarda birçok yöneticinizle iletişim kurduk ancak platformlarınız taciz cenneti olarak kalmaya devam etti. Sizin aksiyonsuz kalışınız suçluların kendilerini ulaşılmaz zannetmesine yol açıyor.”
Futbol
Luka Modric, İngiliz basınının kibrinden yakındı
DÜN - 12:26
Irkçılık, son haftalarda Manchester United’dan Marcus Rashford, Axel Tuanzebe, Anthony Martial ve Lauren James gibi isimleri hedef aldı. Ancak kurbanlar bu isimlerle sınırlı değil. Dorsey ve Zuckerberg’e yazılan mektupta şu ifadelere de yer verildi.
“Son haftalarda platformlarınızdaki tacizin boyutu gitgide sınırları aşmaya başladı. Sizlere bu mektubu yazarak temel insan ahlakını yok sayan bu hareketleri önlemek adına küresel sistemlerinizin gücünü kullanmanızı rica ediyoruz.”
https://i.eurosport.com/2021/02/11/2991674.jpg
Instagram, çarşamba günü yaptığı açıklamada taciz içeren mesajları atan hesapların bloklanabileceğini ifade etmişti ancak şirket daha sonraki bilgilendirmesinde yalnızca sürekli olarak ırkçı mesajları atan hesapların askıya alınabileceğini belirtmişti.
“Sizden kötüye kullanım karşısında daha katı olmanızı ve bugüne kadar yapmayı vaat ettiğinizden daha ileri gitmenizi talep ediyoruz.”
Futbolun başındaki isimler istismar içeren mesajların ve postların filtrelenmesi ve bloklanması gerektiğini savunuyor. Öte yandan daha ayrıntılı ve açık bir veri girişi talep ediyorlar, böylece engellenen veya bloklanan kişinin farklı bir kimlikle tekrar üye olmasının önüne geçilmesini umuyorlar.
“İngiliz futbolundaki birçok futbolcu dünyanın dört bir yanında ırkçı mesajlar alıyorlar ve sizin, şirketler olarak bunların önüne geçebilecek gücünüz var.”
Söz konusu mektup, EFA CEO’su Mark Bullingham, Premier Lig CEO’su Richard Masters, EFL CEO’su Trevor Birch, PFA CEO’su Gordon Taylor ve Lig Menajerler Birliği CEO’su Richard Bevan tarafından imzalandı. Mektubu imzalayanlar arasında ırkçılık karşıtı grup Kick It Out’un başkanı Sanjay Bhandari, hakem yönetici direktörü Mike Riley, FA kadınlar profesyonel lig sorumlusu Kelly Simmons da var.
Mektupta son olarak, “Platformlarınızdaki tacizin kanıtlarını sunmak, buna karşı alabileceğiniz aksiyonları ve bu mektupta ana hatları verilen konuları doğrudan bir şekilde nasıl ele almayı planladığını tartışmak adına kuruluşlarınızla toplantılar yapmayı talep ediyoruz.”, denildi.
Mektuba henüz Facebook ve Twitter’dan bir dönüş yapılmadı.
Futbol
A Milli Takım'ın EURO 2020 serüveni başlıyor
11/06/2021 - 17:18
Futbol
Pogba: "Tecrübeliyim"
10/06/2021 - 23:24