İtalya'nın köklü kulüplerinden Parma, iflas etti.
Yaklaşık bir ay kadar önce maddi sorunlarla uğraşan ve maddi sıkıntılar nedeniyle maçları ertelenen Parma'da dün başkan Giampietro Manenti'nin kara para aklama suçundan tutuklanmasıyla beraber kulübün geleceği tartışılmaya başlanmıştı.
Bugün kulübün iki muhasebecisi Anedda Angelo ve Alberto Guoiotto, yerel mahkemeye başvuruda bulunarak kulübün iflasını istedi. Mahkeme de bu talebi yerinde bularak 10 dakikada karara vardığı duruşmada Parma kulübünün iflas talebini kabul etti. Şimdi muhasebeciler kulübün geçici satışı için işlemlere başlayacak. Şu an kulübün mahkemece kayıtlara geçen borcu 218 milyon 446 bin 754.61 euro. Bu borcun büyük bölümü oyunculara, kulübün personeline, stadyumunun güvenliğine, sendikaya ve polise ödenmesi gereken para. Kulübün özsermayesi ise 46 milyon 696 bin 901 euro olarak belirlendi ve aradaki fark iflasın başlıca nedeni oldu.
Süper Lig
TFF - Kulüpler Birliği buluşması gerçekleşti
19/03/2015 - 15:47
Parma kenti yargıçlarından Pietro Rogato, iflas işleminin açık nedenlere dayandığını ve geri döndürülmesinin çok zor olduğunu söyledi.
Kulübün taraftarları da kulüp binası ve stadyuma "Hırsızlık nedeniyle kapalı" yazıları asıp tepkilerini gösterdiler.
Peki şimdi ne olacak?
Sürece yönelik ilk açıklamayı kulüp yöneticilerinden Osvaldo Riccobene yaptı ve mahkeme sürecine işaret etti. Riccobene, "Öncelikle Parma Kulübü'nün gerçek değeri belirlenecek. Çalışanların ve futbolcuların ücretleri bu esas değerden ödenecek. Gerçekten çok eşsiz bir davanın içindeyiz ve bu konuda derin şüphelerim var" dedi.
Kulübün oyuncuları ve çalışanları da iki haftadır çeşitli görüşmeler yaparak gidişat ve ödemeler konusunda yön belirlemeye çalışıyor.
Parma maçlarına çıkacak mı?
Kulübün yayın gelirleri ve İtalya Futbol Federasyonu'nun bir sezona yaydığı ödeme planı nedneiyle kulübün sezon bitene kadar maçlarına devam edip etmeyeceği tam anlamıyla net değil. Parma Kulübü, hafta sonu Torino ile yapacağı maça çıkabilecek. Yeni bir gelişme yaşanmazsa Torino maçı Parma'nın bu sezon Seria A'da son maçı olabilir.
Parma'nın Torino maçına çıkamama ihtimali de söz konusu.
Parma'nın gelecek sezon ne yapacağı konusu da henüz belirsiz. Kulübün Serie B'ye düşmesi zaten bilinen bir durum. Gelecek süreçte mahkeme kararı da etkili olacak. Parma gelecek sezon için Serie B'ye katılma şartlarını sağlayamazsa Serie C'ye, olumsuz durumun devam etmesi halinde ise amatör ligde mücadele edecek.

İLGİLİ:

Parma Kulübü Başkanı Manenti gözaltında

Süper Lig
Emre Belözoğlu: Beşiktaş maçından galibiyetle ayrılmamız gerekiyor
19/03/2015 - 15:32
Futbol
16
05/07/2020 - 12:29