FIFA'da eski başkan Sepp Blatter'in sağ kolu olarak bililnen Valcke, 12 yıl süreyle tüm futbol aktivitelerinden men edildi.

2018 ve 2022 Dünya Kupaları'nın yayın haklarını piyasa değerinin çok altında satmaya çalışmakla suçlanan Valcke'nin cezası da ağır oldu.

Futbol
Bamford'dan üç gol, Aston Villa ilk kez mağlup
DÜN - 10:16

Açıklamada FIFA Eski Genel Sekreteri'nin, bazı belgeleri silmek veya silmeye teşebbüs etmek suretiyle, kendisi hakkında yürütülen soruştumanın ilerleyişini kasten engellediği belirtildi.

FIFA'nın menfaatlerine aykırı davrandığı belirtilen Valcke'nin, genel sekreterlik yaptığı dönemde kendi çıkarları için FIFA'yı ciddi finansal zarara soktuğu vurgulandı.

Dünya Kupası biletlerinin satışında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Valcke, geçtiğimiz yılın Eylül ayında görevinden uzaklaştırılmış, bir ay önce de FIFA'dan kovulmuştu.

Soruşturma süresince Valcke'nin görevini kötüye kullandığına ilişkin başka hadiselerin da gün yüzüne çıktığı vurgulandı. Etik Kurulu Valcke'nin hakkindaki delilleri ortadan kaldırmaya çalıştığını duyurdu. Bir diğer nokta ise Valcke'nin herhangi kabul edilir bir sebep olmadan FIFA tarafından karşılanmak üzere özel jetlerle yolculuk yapılması olarak ön plana çıktı.

Komite ayrıca Valcke'yi 100.000 İsviçre frankı para cezasına çarptırdı.

Futbol
Fırtına
23/10/2020 - 11:15
Futbol
AZ Alkmaar: 13 pozitif teste rağmen galip
23/10/2020 - 08:45