Futbol

"Kadın futbolu bütçesi tam bir kara kutu"

Share this with
Copy
Share this article

FIFA erlaubt Öffnung des Transferfensters

Image credit: SID

ByEurosport Türkiye
01/07/2020 at 08:40

Kadın Futbol Kulüpler Birliği, COVID-19 yardım planı uyarınca, FIFA tarafından kadın futbolunda kullanılmak üzere Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderilecek olan fonun denetim mekanizmasında yer almak için FIFA’ya başvurdu. Kadın Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Erdem Göktürk, bu sürece dair yazdı.

Kadın Futbolu’na 500 bin dolar destek

FIFA, 26 Haziran’da yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında, dünya genelinde COVID-19 pandemisinden geri dönüş için bir seri yardım planı açıkladı. Açıklanan planın kadın futboluna dair bölümüne göre, Türkiye’nin de içinde bulunduğu her üye federasyona 500 bin dolarlık karşılıksız yardım yapılacak. Yardım Temmuz ayında federasyon hesaplarına gönderilecek.

Futbol

Liverpool, üç yılın ardından bir ilki yaşadı

16 SAAT ÖNCE

TFF’de kadın futbolu için şeffaflık yok

Ne yazık ki Futbol Federasyonu kadın futbolu bütçesi şeffaf değil. 2019-20 sezonunda TFF’nin bütçe kalemleri incelendiğinde, profesyonel futbol için 433 milyon lira öngördüğü gözüküyor. Amatör futbol giderleri de 63 milyon lira olarak hesaplanmış. Engelli futboluna 3,2 milyon lira ayrılan bütçede kadın futbolunun ayrı bir kalem olarak takibine gerek görülmemiş. Her engelli futbolu için delegeler varken, kadın futbolu delege sayısının “sıfır” olduğunun da altını çizelim. Dolayısı ile mali genel kurulda bu işi takip edecek kimse de yok.

Bir de, bütçede 15 milyon lira tutarında “Futbol Gelişim ve Faaliyetleri” diye bir bölüm var. Kadın futbol bütçesinin bunun altında olabileceği zannediliyor. Futbol Gelişim Direktörlüğü’nün, kendi ana faaliyet konusu olan Futbol Gelişim Ligleri ile yanına emanet verilmiş olan kadın futbolu için yaptığı ödül miktarı tercihinin yediye bir olduğunu vurgulayalım. O zaman kadın futboluna ayrılan bütçenin ne kadar vahim olabileceği ortaya çıkar.

Kulüpler çeşitli defalarda, kadın futbol bütçesinin nasıl kullanıldığına, daha önceden UEFA’dan gelen yardımların miktarı ve kullanım alanlarına dair federasyondan yazılı bilgi taleplerinde bulundular. TFF’den gelen açıklama, ne yazık ki, “kadın futbolunun gelişimi ve organizasyonlarında kullanılıyor” basitliğini aşamadı. Ne miktar belirtiliyor, ne faaliyet alanları detaylandırılıyor. Kadın futbolu bütçesi tam bir kara kutu.

Şeffaflık yoksa denetim gerekli

FIFA tarafından TFF’ye yapılacak ek kadın futbol yardımının 3.5 milyon lira tutacağı ve muhtemelen mevcut bütçeden de fazla olacağından hareket eden kulüpler, bu yardımın kullanımında şeffaflık için FIFA’ya başvurdu.

Kadın Futbol Kulüler Birliği’nin FIFA’ya gönderdiği talepte, Birliğin Türkiye’de kadın futbol alanında çalışan tek sivil toplum örgütü olarak, 100 lig kulübünü temsil eden bir platform görevi gördüğü vurgulandı. COVID-19 yardım planı ve kadın futbol bağışının Türkiye’de pandemiden dönüşü için değerinin yanında, Türk kadın futbolunun yeniden yapılanarak gerçek potasiyeline ulaşmasında önemli bir araç olduğu ifade edildi. Futbol konusunda en tutkulu ülkelerden birisi olan Türkiye’nin, doğru yaklaşım ile hem kadın futbolunun köşetaşlarından birisi olacağı, hem de toplumsal cinsiyet eşitliği açısından çevresindeki ülkelere bir örnek teşkil edeceği Kulüpler Birliği tarafından dile getirildi. Kadın Futbolu’nun TFF yapılanmasındaki sahipsizliğinden de bahsedilen başvuruda, gelecek yardımın şeffaf olarak takip edilmesindeki zorluklara değinildi. COVID-19 planının yönetilmesi konusundaki açıklama metninde tarif edilen denetim mekanizması bünyesinde, kulüplerin şeffaflığa destek olabileceği de paylaşıldı. Kadın Futbol Kulüpler Birliği olarak denetim mekanizmalarına dahil olma talebi FIFA’ya iletildi.

Türkiye’nin en sahipsiz ligleri

Kadın futbol ligleri halihazırda Genç Futbolcu Gelişim Müdürlüğü bünyesinde faaliyetini sürdürüyor. Herhangi bir geliştirme faaliyeti yapılmadığı için, kangrenleşmiş sorunların bulunduğu liglerde yüzün üzerinde takım bulunuyor. En son, pandemi sürecinde, Gelişim Ligleri’ne gönderilen “liglerde kalan maçların oynanmayacağına” dair mektup, sayı numarasına kadar kopyalanarak kadın futbol kulüplerine gönderilmiş, mektupta “bu liglerin kulüplerin genç oyuncu gelişimi için düzenlendiği” ifade edilmişti. Ligi birinci bitiren takımın Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil ettiği kadın futbolu paydaşları bu yaklaşıma büyük tepki göstermişlerdi. Son maçları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde oynanan kadın futbol liglerinde sezonun nasıl tamamlanacağı halen bilinmiyor.

Futbol

Leroy Sane: Ada’dan Bavreya’ya

20 SAAT ÖNCE
Futbol

Willian, bir gecede iki kez tarihe geçti!

YESTERDAY AT 12:44
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article