Robert Lewandowski, France Football dergisi tarafından verilen ve yılın en iyi futbolcusunun belirlendiği Ballon d'Or için favoriler arasında yer alıyor. 2019-2020 sezonunda Bayern Münih'le beraber Bundesliga zaferinin yanına UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını ekleyen ve bireysel olarak Avrupa'da Yılın En İyi Erkek Futbolcusu seçilen Lewa, 2021'de de formunu sürdürmeyi başardı.
19/20 ve 20/21 sezonlarında Bavyera ekibiyle 87 maça çıkan Robert Lewandowski, bu maçlarda 103 gol kaydetti. 33 yaşındaki yıldız santrafor, Marca Meksika'ya yaptığı açıklamalarda Ballon d'Or şansını değerlendirdi.
Robert, 2021 neredeyse geride kaldı. Ballon d'Or'u kazanmak için şansını nasıl görüyorsun?
Futbol
"Kante, her zaman aynıydı"
05/06/2021 - 16:57
Ballon d'Or'u kazanma şansı bile benim için çok anlamlı, gururlu hissediyorum. Başardığım her şeye bakacak olursanız, sadece bu yıl da değil, geçtiğimiz yıl da töreni iptal ettiklerinde bir sürü kupa kazanmış ve bir sürü gol atmıştım.
Şampiyonlar Ligi'ni, Süper Kupa'yı, Kulüpler Dünya Kupası'nı kazandıktan sonra bu ödülü de kazanmak benim için çok anlam ifade eder. Gerd Müller'e ait 41 gollük Bundesliga rekorunu kırmak da çok büyük bir başarıydı. Mutlu oldum ve gururlandım. Herkes benim neler yaptığımı ve yapmaya devam ettiğimi görebilir.
https://i.eurosport.com/2021/09/28/3228004.jpg
Başarılarım kendisi adına konuşuyor zaten çünkü son iki sene büyük başarılar kazandım, sadece kendim için de değil tarihteki herhangi bir futbolcu için de.
Sence futbol ya da kader sana bir Ballon d'Or borçlu mu?
Dürüst olmak gerekirse bilmiyorum çünkü nereden gelirsem geleyim Ballon d'Or'u kazanmak için bir şansım var. Nereden geldiğiniz fark etmeksizin çok çalışmanın ve o noktada olmanın önemli olduğunu gösterdim. Kariyerime başlarken yaşadığım zorluklara rağmen çok başarı kazanabileceğimi ve en tepeye ulaşabileceğimi gösterdim.
Gerd Müller'in rekorunu kırdığın gece uyuyabildin mi?
Söylemeliyim ki uyuyamadım, iyi uyuyamadım. Maçtan bir hafta önce rekoru kırmanın eşiğinde olduğumu duyduğumu hatırlıyorum. O zamana kadar rekoru kırmanın öneminin farkında değildim, sadece Bundesliga için de değil futbol tarihi için de.
https://i.eurosport.com/2021/05/15/3133260.jpg
Maç günü düşündüm ki "Bu zihinsel olarak zor olacak çünkü herkes bu konu hakkında konuşuyor." Tarih yazmaya çok yakın olduğumu biliyordum, bu zordu. Ama maçın son saniyelerinde golü attıktan sonra kendi kendime "Bu bir Hollywood filmi gibi!" dedim.
Kendimle ve takım arkadaşlarımla çok gururlandım çünkü onlar rekoru kırarken bana çok yardım etti. Dürüst olmak gerekirse hala bunun büyüklüğü için gerçek değeri gösteremiyorum. Ama biliyorum ki bu insanlar için önemliydi çünkü 50 sene önce kırılan bir rekoru hala hatırlıyorlar.
Futbol
"Neuer tarihin en iyisi"
05/12/2020 - 13:41
Futbol
Van Basten ile erken vedası ve düşüncelerinin değişimi üzerine
25/11/2020 - 09:16