Futbol

"Liverpool, Merseyside derbisinde zirveye çıkamadı"

Share this with
Copy
Share this article

Roberto Firmino of Liverpool with Andre Gomes of Everton during the Premier League match between Everton FC and Liverpool FC at Goodison Park on June 21, 2020

Image credit: Getty Images

ByEurosport Türkiye
24/06/2020 at 11:16

Kerim Kılıç, Jonathan Wilson'ın The Guardian'da Liverpool'a dair hazırladığı yazıyı çevirdi.

Önümüzdeki 20 veya 30 yıl içinde, Liverpool taraftarları 30 yıldır süren kuraklığı bitiren bu sezonda mest olmak için rahat bir şekilde koltuklarına oturduklarında, izleyecekleri maç muhtemelen bu olmayacak. 19. Şampiyonluk, 1990’dan sonra ilk defa gelecek ve sezonun son haftalarını süsleme adına başka mucizeler olabilir ama bu derbi Liverpool tarihindeki en görkemli sezonlardan biri olması gereken bir dönemde endişeleri ortadan kaldıran bir maç değildi ve hayal kırıklığıyla bitecek.

Cilası eksik kalmış bir tavan boyası gibi. Garson siparişi almaya geldiğinde yarım kalan bir anekdot gibi. Bir iş arkadaşınla karşılaştığında yarım kalan koşu gibi. Porlock’tan bir ziyaretçi çıkageldiğinde kısmen kopyası çıkarılmış afyon kaynaklı bir uykuda şiir uydurmak gibi. Herkesin bitirmek üzere olduğu projeleri vardı ve daha sonrasında bir kesintiye uğradı. Bazıları yenilenmiş bir güç ve enerjiyle işlerine geri dönebildiler, diğerleri ise sonuçlandırırken yüzlerine gözlerine bulaştırdılar, bazıları ise hepten işleri oluruna bıraktılar. Liverpool sorumluluk duygusu taşıyan bir yorgunlukla son bir fırça darbesi için işe koyulacak gibi görünüyor.

Futbol

HurriKane

9 SAAT ÖNCE

Asıl soru ise ligi şampiyon olarak tamamlayıp tamamlayamayacakları değil, ligin dörtte üçlük kısmı tamamlandığındaki performanslarına yakışır şekilde bitirip bitiremeyecekleri.

Onların bir anlaşmazlık yaşamaları her hâlükârda biraz garip olurdu. Büyük olasılıkla 100 gün önce, altı veya yedi maç kala ligde şampiyonluğu ilan edebilir, en erken şampiyonluk rekorunu kırabilirlerdi. Bu duruma fikstürden mi yoksa takvimden mi baktığınıza göre değişebilir, en geç şampiyonluk olsa bile. Otuz sene bekledikten sonra bile, FA Cup ve Şampiyonlar Ligi’nin olmadığı bir senaryoda ve oynamak için rekorlardan başka bir şey kalmasa da oldukça uzun süren bir taç giyme töreni bu. Belki de taraftarlar iki ay sürecek bir parti yapabilirlerdi; onlar olmadan, Liverpool için asıl tehlike bunun çok uzun bir altı hafta olması ve kulübün en mükemmel sezonlarından biri olarak hatırlanması gereken sezonun sonunda, şampiyonluğun sürüncemeli bir şekilde gölgede kalmış olması.

En iyi şampiyonlardan birinin oyununu tanımlamanın yanı sıra zirvede olmayı hak eden bir performansla, Boxing Day’de deplasmandaki 4-0’lık Leicester galibiyeti onları zirveye çıkarmıştı. Liverpool devamındaki sekiz maçın tümünü kazansa da ligde korkunç bir eşitsizlik durumu yarattıktan sonra aynı performansı gösteremediler. Daha sonrasında, altı maçta dört mağlubiyet aldılar. Bu, Jürgen Kloop’un Avrupa maçları için takımını korumasının bir sonucuydu. Bu durum, Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinin Madrid’deki ilk ayağında kötü bir performans gösterdikten ve daha sonrasında daha da kötü bir ikinci maç performansının ve kısmen yılın başından beri belirgin olan hafif bir gevşemenin devamıydı.

Bu performans, krizden önceki son haftaların bir parçasıydı. Çaba konusunda bir eksiklik yoktu ancak usta işi bir performans da yoktu. Eğer bir endişe olacaksa, yeni bir puan rekoru için hata payının azalmış olmasıdır. Şu anda alabilecekleri en yüksek puan 107.

Sonuca giderken önemini kaybeden bir şey varsa eğer, bütün suç cezbedici ilgiyi ortadan kaldıran karantinaya ait ama Liverpool onun öncesinde de bir gerileme yaşamıştı. Belki de son derece zorlu bir oyun planının ve özellikle Aralık ayında gelen absürt seviyedeki yoğun fikstürün yorgunluğuydu. Belki de problem oynamamaktı. Asıl yalpalama lig arasında Shrewsbury’ye karşı oynanan FA Cup maçında Kloop’un genç takımı sahaya sürmesinden sonra gelmişti. Belki de güçlü motora sahip spor arabaları veya bir border collie* gibi Kloop’un Liverpool’u günlük olarak tükenmeye ihtiyaç duymuş olabilir.

Jordan Henderson kesinlikle bir ses kısılması tehlikesi altında değil. Taraftarların olmayışının en cazip kısmı ise oyuncuları duyabilmemiz. Burada, bu neredeyse imkânsızdı. 21 oyuncu Wearside’lı birinin bağırmasını, hareket etmelerini sağlamasını, ortalığı yatıştırmasını ve basını organize etmesini dinliyor ve 21 oyuncu Henderson tarafından bastırılıyordu.

Mesele takımın enerjisi veya bağlılık gibi gözükmüyor ancak Liverpool’da başlangıçta bir hırpanilik vardı. Her şeye rağmen, hem topla oynamada hem de alan paylaşımı konusunda domine ettiler.

Aşina olduğumuz akıcılık yoktu ama bu akıcılık zaten bir süredir ortada yoktu. Andy Robertson ve Mohamed Salah’ın yokluğu her hâlükârda yıkıcı olurdu. Robertson’ın sahanın sol tarafında açtığı alandan mahrum kalmışlardı ve Liverpool, Çarşamba günü Robertson’ın olası dönüşünden memnun kalacak. Alanı olabildiğince daraltan ve merkezdeki boşlukları sınırlayan Everton’ın dörtlü orta sahasına da hakkını teslim etmek lazım. Aslında, kapalı gişe oynanan pek çok derbi çok sıkıcı olmuştu. İşlerin askıya alınması şu durumda doğal cezbediciliği bitiren şeyin tek açıklaması olarak görülebilir ancak diğer etkenler hâlâ daha devreye girmekte.

Ve belki de bu maç, işlerin askıya alınmasıyla birlikte gereksiz bir şekilde dikkat çekti ve hiç lüzumu yokken beklentileri arttırdı. Goodison’daki son yedi derbinin altısı en nihayetinde beraberlikle sonuçlanmıştı. Sıkı bir maçta gelişigüzel bir performans olağan dışı bir şey değil, özellikle bu fikstürde. Esas mesele, bunun Liverpool için olağanüstü bir sezon olduğu. Onlar şampiyonluğa çok yakın bir noktadalar. 30 yıldan sonra, birkaç gün gerçekten de önemli değil.

*Aşırı derecede enerjik olmasıyla bilinen bir köpek cinsi.

Futbol

Mükemmel

YESTERDAY AT 12:37
Futbol

Premier Lig'de neler oluyor?

14/07/2020 AT 13:42
Related Topics
Futbol
Share this with
Copy
Share this article