Dünya futbol tarihinin en ikonik isimleri arasında yer alan ve kariyerinde alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla savaşan Diego Armando Maradona, Kasım 2020'de beyin ameliyatı geçirmiş ve sağlıklı bir şekilde taburcu olmuştu. 25 Kasım 2020'de kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.
Başta Arjantin olmak üzere tüm dünyada futbol severleri yasa boğan bu olaydan sonra Maradona'nın ölümünün aydınlatılması çağrısıyla gösteriler düzenlendi.
Arjantinli savcılar, 60 yaşında hayatını kaybeden Maradona'nın Buenos Aires'teki konutunu araştırırken doktoru ve kendi bakımıyla ilgilenen görevliler hakkında soruşturma yürüttü.
Futbol
2026 Dünya Kupası'nın ev sahibi şehirleri belli oldu
17/06/2022 - 10:49
2021 Mart ayında olaya dahil olan Adalet Bakanlığı, Maradona'nın kişisel sağlık ekibinin ihmali şüphesiyle olayı araştırmak adına bir sağlık kurulu görevlendirdi. Sağlık kurulu hazırladığı raporu uluslararası kamuoyu ile paylaştı.
"Diego Armando Maradona'ya bakan sağlık ekibinin eylemleri yetersiz, eksik ve sorumsuzcaydı. (Maradona'nın) Sağlığı kaderine terk edildi."
https://i.eurosport.com/2021/04/12/3038436.jpg
Raporda, Maradona'nın ölümünden 12 saat önce acı çekmeye başladığı, gerektiği gibi kontrol edilmediği ve hayati tehlike arz eden belirtilerinin göz ardı edildiği aktarıldı.
Dünyaca ünlü futbolcunun, 3 Kasım 2020'de beyin ameliyatı için hastaneye kaldırılmasından itibaren "akli melekelerini tam olarak kullanamadığı ve sağlığı hakkında karar verecek durumda bulunmadığı" da raporda yer aldı.
Kurulun hazırladığı raporun, San Isidro Savcılığı tarafından analiz edilip soruşturmaya eklenmesi bekleniyor.
Soruşturmada, aralarında beyin cerrahı Leopoldo Luque ve psikiyatrist Agustina Cosachov'un da bulunduğu yedi kişi, efsane futbolcunun ölümüne sebebiyet vermekle suçlanıyor.
25 Kasım'da 2020'de Tigre kentinde 60 yaşında hayatını kaybetmiş ve ölüm sebebi "kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi" olarak açıklanmıştı.
Otopsi raporunda, Maradona'nın ölümünden önce alkol ve uyuşturucu madde kullanmadığı belirtilmişti.
Futbol
Sayılarla Premier Lig’in yeni santraforları: Darwin Nunez ve Erling Haaland
14/06/2022 - 13:09
Futbol
"Musiala, Almanya'nın geleceği"
09/06/2022 - 06:06