Bir oyuncuyu anlatmak için oyun içinde neler yaptığını, transfer olduğu süreçlerle ilgili hikayelerini, performans bilgilerini ve özel anektodlarını anlatmak yeterli olacaktır. Konu Messi olunca haliyle işin içinden çıkmak imkansız bir hâl alıyor. Yalnızca kırdığı rekorlar bile bir futbolcunun ömrü hayatı boyunca tanık olamayacağı, hatta 4-5 kez daha futbolcu olup üst düzey ligde futbol oynasa dahi ulaşamayacağı seviyede.

Barcelona’nın senelerdir kazandığı kupalarda bir numaralı pay sahibi olan Messi, Katalan ekibinin özellikle son 3 senedir bozulan kemik kadrosundan oldukça rahatsızdı. Gelmiş geçmiş en iyi orta sahalardan ikisi Xavi ve Iniesta’nın takımdan ayrılmaları, Dani Alves’in transferi,

Futbol
Premier Lig'den son notlar
3 SAAT ÖNCE

Neymar’ın ayrılığı, Pique ve Rakitic’in yaşlanması derken yarışmacı takım hüviyetinden soyutlandılar.

Son olarak Bayern Münih karşısında alınan 8-2’lik tarihi hezimetin ardından Barcelona ve Messi birçok radikal karar aldı. Barcelona, teknik direktör Setien ile yollarını ayırırken Ronald Koeman ile anlaşmaya vardı. Sportif direktör Abidal ile yollar ayrıldı ve birçok isim satış listesine eklendi. Lionel Messi ise takımdan ayrılmak istediğini yönetime iletti.

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(1254x669:1256x667)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/08/26/2872497.jpg

Avrupa’nın dev kulüpleri kesenin ağzını sonuna kadar açıp Messi’yi ikna etmenin peşine düştüler bile. Manchester City, Juventus, Inter, PSG ve Manchester United en güçlü 5 aday.

Manchester City - Messi?

Avrupa Kupaları için verilen 2 yıllık cezanın kalkmasının ardından rahat bir nefes alan Manchester City, özellikle Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için mükemmel kadro oluşturma hedefinde. Messi’nin daha önceden Guardiola ile çalıştığını da düşünürsek bu transferin olma olasılığı, diğer takımlara nazaran daha fazla. Bu kozu elinde bulunduran City yönetimi, hiçbir maddi fedakarlıktan kaçınmayacaktır.

3’lü savunmayla 3-1-4-2 ve 3-2-4-1 sistemiyle oynayan Pep Guardiola, 4’lü savunmayla 4-3-3 düzeninde oynuyor. Messi’yi sağ kanat, gezici forvet belki de oyun kurucu olarak oynatacağı birçok sistemi olan İspanyol teknik adamın, Messi için gemileri yakacağı aşikar.

De Bruyne ve Messi’yi paslaşırken görmeyi düşünmek bile adrenalin seviyesinde ciddi kıpırdanmalara yol açıyor.

Transfer Olasılığı: %90

Juventus - Messi?

Juventus & Messi birlikteliğinin saha içi boyutları satırlarca yazılsa da herkesin aklı fikri Messi ve Ronaldo’yu aynı forma altında mücadele ederken görmek. Messi ve Ronaldo’yu aynı anda izleme şansı bulan bu nesil için en iyi final, ikisinin de ortak hedef için birlikte savaşması olacaktır.

Hocası Pirlo, sağında Messi, solunda Ronaldo olan bir takımı izlemek için gün sayan yüz milyonlarca insanın hayali tek bir imzaya bağlı. Para, iyi kadro ve şöhretin ortak bir küme oluşturduğu Torino ekibi, mutlaka Ronaldo’dan da görüş alacaktır. Sonuçta aynı kutuplar birbirini iter!

Transfer Olasılığı: %70

https://imgresizer.eurosport.com/unsafe/0x0/filters:format(jpeg):focal(474x430:476x428)/origin-imgresizer.eurosport.com/2020/08/26/2872470.jpg

Inter - Messi?

Eski günlerini arayan ve son iki senedir kıpırdama yaşayan Inter, bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde final oynayıp sezonu tamamladı. Juventus’un İtalya Ligi’ndeki hegemonyasına dur demek için de kolları sıvayan Milano ekibi, Messi’nin yeni meydan okumasını fırsata çevirmek için teklif yapma hazırlığında.

3-5-2 sistemiyle oynayan Inter’de Messi’nin oynayabileceği tek yer forvet olarak görünse de bazı ufak taktik değişiklerle serbest kanat oyuncusu oynayacağı model geliştirilebilir. Yine de bu tek başına yeterli olmayabilir. Inter’in en az Messi’nin bir-iki gömlek altında 1-2 transfer yapması daha gerekiyor.

Transfer Olasılığı: %50

Manchester United - Messi?

7 senedir şampiyonluk hasreti çeken Manchester United, Bruno Fernandes transferi ile devre arasından sonra yükselişe geçmişti. Bu yükselişe 18 yaşındaki Mason Greenwood da eşlik edince izlemesi zevkli bir takım haline dönüştü “Kırmızı Şeytanlar”.

İyi stoper takviyeleriyle şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri haline dönüşmeleri kuvvetle muhtemel. Elinde iyi kadro kozuyla Messi’yi ikna etmek isteyecek olan Manchester ekibi; Rashford, Greenwood ve Martial’dan en az biriyle oyun içindeki taktik gereği yollarını ayırmak zorunda kalacak ya da yedek kulübesine mahkum edecek. Solskjaer’in kaleci hariç 10 oyuncudan da sürekli koşmasını istemesi ve defansa yardıma gelmelerini tembihlemesi ise Messi’yi bir adım geri kaçıracaktır.

Transfer Olasılığı: %50

PSG - Messi?

Neymar - Mbappe - Messi üçlüsüne değişmeli olarak Di Maria, Draxler ve Icardi’nin eklenme ihtimali ütopik bir haz veriyordur futbol aşıklarına. Takıma bir sihirbaz katmak isterken 3 sihirbazla hücum etmek, karşı konulamaz bir anksiyeteye sebebiyet verecektir rakip takımlar için.

Finalde kaybedilen Şampiyonlar Ligi Kupası’nı ellerinde havaya kaldırmak isteyen PSG, Neymar ve Mbappe’ye kasasını nasıl açtıysa Lionel Messi için kat be kat fazlasını açacaktır. Tek sorun Messi’nin yarışmacı lig sıfatını kaybeden Ligue 1’e gitmeye sıcak bakmama olasılığı. İkna sürecinde para ve iyi kadronun konuşacak olması da PSG’nin elini güçlendiren önemli bir koz. Kefede her şey eşit!

Transfer Olasılığı: %50

Futbol
Rakitic: “Barça’da ne Messi ne de Suarez ile çok yakın arkadaş değildim.”
5 SAAT ÖNCE
Futbol
Ada’da transfer hareketliliği
DÜN - 10:50