Al-Masry’nin 3-1 kazandığı ve ligde dördüncülüğe yükseldiği maç sonrası taraftarlar sahaya daldı ve Al-Ahli oyuncularına doğru koşmaya başladı.

Soyunma odasına gitmek isteyen taraftarlar güvenlik görevlileri ile tartışmaya başladı. Sahada bir anda kaos başladı ve çıkan karışıklıkta en az 77 kişi hayatını kaybetti. Gelen haberlere göre yüzlerce de yaralı var.

İddialara göre bu olaylar Al-Masry'nin Ultras'ları tarafından plânlandı. İki takım taraftarları arasında senelerdir olaylar yaşanıyordu. Olayın siyasi bir boyutunun da olabileceğinin altını çizen Al Jazeera, yaşananların ardından stata 38 adet ambulans gönderildiğini ama bunun şu an için yeterli olmadığını ifade etti.

Mısır ordusu, Port Said'de mahsur kalan Al-Ahli oyuncuları ve taraftarları için helikopterler gönderildiğini açıkladı.

Futbolu bıraktılar
Mohamed Barakat ve Mohamed Abou-Treika çıkan olaylar sonunda futbolu bıraktı.
Arka arkaya istifalar!
Al-Masry kulübü başkanı Kamel Abu Ali ve Port Said Valisi Ahmed Abdullah olayların ardından görevlerinden istifa etti.

"Mısır tarihindeki en büyük spor faciası"
Mısır Sağlık Bakanı, yaptığı açıklamada olayları "Mısır tarihindeki en büyük spor faciası" şeklinde değerlendirdi. Bakan, 73 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mısır Futbol Federasyonu Başkanı Samir Zaher, olayların nedenini ve sorumlularını bulmak için komite kurulacağını açıkladı. Federasyon sözcüsü, olayların nedeninin polisin müdahale etmemesi olduğunu söyledi.
Kahire'de yangın çıktı
Bu arada Kahire'deki Zamalek-İsmailiye maçında hakem Muhammed Faruk karşılaşmayı iptal etti. Bu kararın ardından Zamalek taraftarları stadyumu ateşe verdi.

Zamalek teknik direktörü Hassan Shehata, Mısır'da yaşananları "Bu bir felaket. Bunlar yaşanmamalıydı, öbür tarafta ölen insanların acısını paylaşmalıydık" olarak değerlendirdi.

Lig tatil edildi
Mısır Futbol Federasyonu, olaylar üzerine ligin süresiz tatil edildiğini açıkladı.
Futbol
Blatter: Çok üzgünüm
02/02/2012 - 09:28
Meclis toplanacak
Mısır Devlet Televizyonu, meclisin yarın olağanüstü toplanacağını duyurdu.

Port Said Belediyesi'nden bir yetkili, "Nerede bu güvenlik, nerede bu polis?" tepkisini verirken şu değerlendirmeleri yaptı:

"Polis bunların yaşanmasına izin verdi. Ülkeyi hâlâ Mübarek'in adamları yönetiyor. Rejimi düşmüş olabilir ama adamları mevkilerini koruyor" ifadelerini kullandı.

Olayları siyasi pencereden yorumlayanlar, Mübarek rejiminin düşmesini afffetmeyen polislerin devrimi destekleyen Al-Ahli taraftar gruplarından intikam aldığını iddia ediyor.

Federasyon lağvedildi
Olayların ardından Mısır hükümeti, Mısır Futbol Federasyonu'nu lağvetti.

"Bu futbol değil, savaş"
Olayları değerlendiren iki Al-Ahli oyuncusu şu değerlendirmelerde bulundu:

Mohamed Abou-Treika: Bu futbol değil, bu bir savaş. Güvenlik bizi hiç korumadı, bir taraftar gözlerimin önünde hayatını kaybetti.

Mohamed Barakat: İnsanlar öldü, cesetleri gördüm. Herhangi bir güvenlik görevlisi ya da ordu bizi korumadı. Bizim hatamız maçı oynamaktı. Yetkililer maçı iptal etmedi çünkü tek önemsedikleri şey para.
El Ahli taraftarı Kahire'ye döndü
Çıkan olayların ardından büyük bir panik yaşayan El Ahli taraftarı saat 04.00 civarında Kahireye döndü. Tren garında büyük bir kalabalık vardı.
Ulusal yas
Çıkan olaylar dolayısıyla Mısır'da Cumartesi'ye kadar ulusal yas ilan edildi.
Futbol
Futbolu bıraktılar
01/02/2012 - 21:49
Futbol
Mısır'da istifalar
01/02/2012 - 21:35