Barcelona tarihinin en ikonik isimlerinden olan Carles Puyol, Lionel Messi'nin Katalan ekibiyle 644. golünü kaydererek futbol tarihinde aynı takım formasıyla en çok gole sahip oyuncu unvanını elde etmesinin ardından goal.com'a konuştu. 42 yaşındaki efsane kaptan, Pele'nin rekorunu kıran Messi'nin kendisine göre tarihin en iyisi olduğunu söyledi.

"33 yaşında ve hala kendisine bakıyor."

Futbol
Mario Mandzukic, Milan'a hazır
BIR SAAT ÖNCE

"Motive ve hırslı. Bence eğer büyük bir sakatlık şanssızlığı yaşamazsa ve kazanmak ve kendini geliştirmek için bu motivasyonla oynamaya devam ederse, önünde bu seviyede oynayabileceği üç dört senesi daha var. Bir süre daha Leo'muz var diyebilirim."

Kendisine Messi'nin son 15 yıldır nasıl bu kadar iyi performans gösterebildiği sorulan efsane Barça kaptanı, başarıyı yalnızca yeteneklerle açıklamıyor.

https://i.eurosport.com/2020/03/31/2801225.jpg

"Yetenek tek başına yeterli değil. Yetenek tabii ki gerekli ama çalışma ve adanmışlık, öğrenme isteği ve her gün yeni mücadelerle boğuşma motivasyonu: bunların hepsini Messi'de gördük."

"Şu anda oynamaya başladığı oyuncunun aynısı değil. Rekorlar kırdı ve gelişti. Oyunun ritmini belirleyen çok komple bir futbolcu. Serbest vuruş golleri, akan oyundaki golleri ve asistleri: pratikte her şeyi yapabiliyor."

"Başlangıçta da iyiydi, ama topu verdiğiniz ve kendi bireysel hamlesini yapan oyuculardandı. Farkı yaratır ve gol atardı. Genç yaşında da çok iyi olmasına rağmen yıllar boyu ilerledi ve daha etkileyici bir oyuncu halini aldı, tarihin en iyisi.

Carles Puyol, Lionel Messi'nin 2004 senesinde Espanyol'a karşı oynadıkları La Liga mücadesinde ilk kez Barcelona forması giydiği maçta da sahada yer alan isimlerden biriydi. 2014 yılında emekli olan La Masia efsanesi, Lionel Messi'ye dair ilk anılarını da dile getirdi.

"Çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyordum. Akademiden birinci takıma yükselen şanslı isimlerden biriydim. Bu yüzden yükselen oyuncuların farkında oluyorsunuz ve onlara yardım etmeye çalışıyorsunuz. Tıpkı bana ilk günlerimde yaptıkları gibi."

Takıma ilk katıldığında ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ama ona en çok güvenenler bile bugünkü seviyesini hayal etmemiştir."

"İlk günden itibaren kalitesini alçakgönüllü bir şekilde gösterdi. Topu alır ve kaleye doğru giderdi, önünde kimin olduğu onun için önemli değildi. Her şeyi büyük bir saygı ve alçakgönüllülükle yaptı."

Kendisine Messi'nin en iyilerin en iyisi olarak anılıp anılmayacağı sorulan 42 yaşındaki İspanyol savunmacı, "Kolayca onun farklı bir oyuncu olduğunu anlardınız. Farkı yaratan ve tek başına maçı kazanan adam olduğunu görürdünüz. Ancak zamanla birlikte onun geliştiğini ve oyununa rekorlar ekleyerek bugünkü noktaya ulaştığını da fark etmişsinizdir."

"Bence tarihin en iyi futbolcusu. Bunu yıllardır gösteriyor ve hiç de kolay bir şey değil. Bu seviyede kaç yıldır performans gösterdiğini bilmiyorum, 13 ya da 14 olabilir. Bunu kestirmek gerçekten güç."

Futbol
Frank Ribery'den Leroy Sane'ye destek
DÜN - 18:13
Futbol
FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda Eşleşmeler Belirlendi
DÜN - 07:46