Finalin gidişatını etkililik mi belirledi?

“Evet, farkı yaratan etkililik oldu. Şu an dünyanın en iyi takımlarından, en büyük kulüplerinden olan birine karşı büyük mücadele verdik. Bizim adımıza büyük bir mücadeleydi, iyi bir maç oldu. Belki bazı şansları kaçırmış olabiliriz. Fırsatlar yakaladığımız, Bayern’e karşı zorluklar çıkardığımız, oyunumuzun çok güçlü olduğu bazı anlar oldu. Savunmamız inanılmazdı, kalite ve mantalite vardı, sıra dışıydı. İlk golün maçın kaderini belirleyeceğini düşünüyordum. Bunu önceden hissetmiştim. Golden önce elimize çok önemli fırsatlar geçmişti ve ilk golü biz atsak aynı maçı oynayıp 1-0 kazanabileceğimizden kesinlikle eminim. Ne yazık ki öyle olmadı, şanssızlık, bunlar futboldaki küçük detaylar. Şans olmadan böyle bir maçı kazanmak zor.”

Futbol
Premier Lig'den son notlar
3 SAAT ÖNCE

Buna benzer bir yolculuktan sonra gururlu musunuz?

“Evet, çok gururluyum. Bunu takıma zaten söyledim. Finali böyle kaybetmek her zaman dünyanın en kötü duygusudur, ama ben finalde olmayı çok fazla hak eden iki takım gördüm. Bu çok fazla duygu, fikir ve kalite barındıran bir yoldu ve biz bu yolu beraber yürüdük. Her zaman inanılmaz bir beraberlik duygusu ve düşünce yapısı hissettim: Dört şampiyonluk ve kazanmak için her türlü şansımızın olduğu bir finali kazanabilirdik. Bazı küçük ayrıntıları kaçırdık, belki biraz da şanssızdık ve yeterince etkili olamadık. Manuel Neuer’in kalitesi yine inanılmazdı ve ilk golü atmak imkansızdı. Ama yine de aldığımız yoldan dolayı gurur duymaya hakkımız var.”

Portekiz’de yeni bir şeyler mi yaratıldı?

“Tabii ki. İki yılda çok özel bir atmosfer yarattık. Bu atmosfer ve oyuncuların kendi aralarındaki, oyuncularla teknik ekip arasındaki bu saygı olmasaydı dört lig şampiyonluğu kazanmamız ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna oynamamız imkansızdı. Bu ruhu ve zihniyeti korumak, ancak aynı zamanda güçlü bir grup yaratmak da gerekiyor. Çok fazla güçlü kişilikli, kilit oyuncu kaybettik. Şimdi tekrardan, yürümesi hiçbir zaman kolay olmayan bu yolu yürüyebilecek büyük bir takım yaratmak zorundayız. Bu ruhu yeniden bulmak ve devam etmek zor olacak çünkü spordaki güçlük de bu.”

Futbol
Rakitic: “Barça’da ne Messi ne de Suarez ile çok yakın arkadaş değildim.”
6 SAAT ÖNCE
Futbol
Ada’da transfer hareketliliği
DÜN - 10:50