Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, 25 Kasım 2020'de hayatını kaybeden Arjantinli dünya futbol efsanesi Diego Armando Maradona'nın saha içinde ve saha dışında çok farklı bir insan olduğunu söyledi.
2014 yılında Save the Children tarafından düzenlenen the Peace Party isimli bir organizasyonda tanıştıklarını ifade eden Papa, La Gazzetta dello Sport'a o günleri şu sözlerle anlattı:
"Diego Armando Maradona ile 2014'deki the Peace Party etkinliğinde tanıştım. Diego'nun dünyada ihtiyaç sahibi insanlar için çalışan "Scholas Occurrentes" için neler yaptığını tüm detaylarıyla hatırlıyorum."
Futbol
2026 Dünya Kupası'nın ev sahibi şehirleri belli oldu
17/06/2022 - 10:49
"Sahada bir şairdi. Arjantin ve Napoli'de insanlara keyif veren harika bir şampiyondu. Ama aynı zamanda çok hassas bir adamdı."
Futbolu severek büyüdüğünü ifade eden Latin Amerika vatandaşı olan ilk papa unvanına sahip Jorge Mario Bergoglio, çocukken oyunda yetenekli olmadığı için kalecilik yaptığını anlattı.
Papa Francis "Ama kaleci olmak benim için mükemmel bir okuldu. Kalecinin, tüm yönlerden gelebilecek tehlikelere cevap vermeye hazırlıklı olması gerekir." dedi.
Arjantin'in Maradona önderliğinde 1986 Dünya Kupası zaferine Almanya'da yaşadığı sürede tanık olduğunu söyleyen Bergoglio, Batı Almanya'ya karşı kazanılan finalin neticesini ertesi gün gittiği dil kursunda tahtaya "Viva Argentina" yazılmasıyla öğrendiğini ifade etti.
"Şampiyonluğu, yalnızlığın zaferi olarak hatırlıyorum. Çünkü spordaki o zaferimizi paylaşabileceğim kimse yoktu." dedi.
Futbol
Sayılarla Premier Lig’in yeni santraforları: Darwin Nunez ve Erling Haaland
14/06/2022 - 13:09
Futbol
"Musiala, Almanya'nın geleceği"
09/06/2022 - 06:06