UEFA başkanlığında ikinci dönemini geçiren Michel Platini, 2015 yılının ocak ayını bekliyor. Hayali ve projeleri arasında FIFA başkanlığı yatan Fransız futbol adamı bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor. Politik tutumu ve tutarsız kararlarıyla bilinen Platini, Finansal Fair-Play kararlarında da yeni bir sürecin kapısını araladı. Bunun nedeni ise çok açık; Platini'nin perde arkasındaki planları.
FIFA başkanlığı için ceza istemiyor
UEFA'nın iki dönemdir başında olan Platini, üçüncü döneme de sağlam adımlarla ilerliyor. 2015 yılının ocak ayında yapılacak olan kongre öncesinde arkasına tüm Avrupa kulüp yöneticilerini ve kongre üyelerini almak isteyen Platini, Finansal Fair-Play kararlarının yumuşatılmasını istedi. Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacak olan FFP kararları öncesi başta Manchester City ve Paris Saint Germain olmak üzere birçok takım risk altındaydı. Ancak Platini'nin seçim kozu Avrupa'dan ihraç kararlarının yumuşaması oldu. FIFA başkanlığına oynadığı süreç içinde kaos ortamından kaçmak isteyen Platini, transfer yasağı ya da uyarılarla Finansal Fair-Play cezalarını yumuşatma yolunu seçti.
Platini politik oynuyor
Gazprom gibi Şampiyonlar Ligi sponsorunu kaybetmek istemeyen Platini, Avrupa futbolundaki Arap sermayesinden de vazgeçmiyor. Her ne kadar onları eleştiriyormuş gibi dursa da Platini'nin Arap yatırımlarındaki mutluluğu UEFA'nın dışarıya yansıyan en önemli sırlarından biri olarak biliniyor. Bugün Fransa basınına konuşan Platini, kişisel görüşünü açıklayarak FFP dolayısıyla kimseye Avrupa'dan ihraç cezası verilmemesi gerektiğine inandığını söyledi. Ancak Platini'nin bu isteği ne derece bağlayıcı olacak bilinmiyor. Fransız basınına verdiği demeçte düşüncelerini ve dileklerini sıralayan Platini, mayıs ayında verilecek kararları etkilemeye çalışıyor. Ülkemizden Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor'un da dosyalarının incelendiği Finansal Fair-Play soruşturması için Avrupa'dan men cezası dışında yaptırımlar talep eden Michel Platini, potansiyel oylarını kaybetmemek için girişimlerde bulunuyor. Platini daha önce EURO 2020 için en büyük adayın Türkiye olduğunu belirtmiş, ardından Olimpiyat adaylığından vazgeçilmesi gerektiğini söylemişti. Bu sürecin devamındaysa her öaçın farklı ülkede oynanacağını belirterek Türkiye'nin elinden aldığı EURO 2016'nın ardından bir rüyaya daha son vermişti.
Futbol
Ali Koç'tan Kılıçdaroğlu'na ziyaret
24/04/2014 - 14:35
Ada basını açıklamaya mesafeli
İngiliz basınında çıkan haberlerde ise konunun farklı boyutları ele alındı. The Telegraph gazetesindei haberde Manchester City ve Paris Saint Germain'in alacağı cezaların mayıs ayı başında belli olacağı ifade edildi. Platini'nin açıklamasının kişisel görüş bildiriminden öteye gidemeyeceğini ifade eden Telegraph yazarı Ben Rumsby, UEFA'nın bu yıl yaşaznan usülsüzlükler yüzünden zor durumda olduğunu dile getirdi.
Süper Lig
Ünal Aysal ve Bursaspor'a PFDK'dan ceza
24/04/2014 - 14:29
Futbol
Rekortmen
16/06/2021 - 07:20