Geçen hafta kazanılan Galatasaray maçından sonra gözler bir kez daha Şenol Güneş’e çevrildi. Başarıları birçok kesim tarafından küçük görülen, 2002 Dünya Kupası’nda karizmasından saç modeline kadar eleştirilen bir futbol emekçisi o.
Konyaspor’a karşı as kadrosundan birkaç oyuncusunu kızağa çekip “bu takımda kimsenin yeri garanti değil” mesajını veren Güneş'in genç oyunculara bakışını anlamak için aslında iki somut örnek var elimizde: Bolton Wanderers’ta oynayan Lee Chung-Yong ve Celtic’te oynayan Ki Sung-Yueng.
Bu iki oyuncunun da ortak özelliği Şenol Güneş’in dünya futbol piyasasına sunduğu isimler olması. 2006 yılında FC Seoul’un başına geçen Şenol Güneş, ilk iş olarak alt yapıdaki oyuncuları izlemişti. Bu iki oyuncuyu çok beğenen ve yeteneklerini keşfeden Güneş, onları takımının bir parçası hâline getirdi. O sezon 15 maçta oynayan Lee Chung-Yong, üç gol atmayı başarmıştı.
Futbol
Ole ile yola devam
3 SAAT ÖNCE
2009 yılı geldiğinde Lee Chung-Yong, Bolton’a giderken, Ki Sung-Yueng de Ada'nın bir başka köşesinin, Celtic’in yolunu tutmuştu. Lee, takımında kendine hemen yer buldu ve 2009 sezonunda 34 maça çıktı. Ki ise formayı kapmak için 2010 yılını bekleyecekti.
Geçen hafta oynanan Bolton-Tottenham ve Celtic-Aberdeen maçları sonucunda şimdi Ada'da Şenol Güneş’in iki eski öğrencisi konuşuluyor. Bu sezon çok iyi performans gösteren Gareth Bale bile, Lee Chung-Yong karşısında varlık gösteremedi ve bu hafta Lee’nin etkili oyunuyla 4-2 kazandı Bolton.
Celtic ise, Aberdeen’i 9-0 yenerek unutulması güç bir skora imza attı. Orta sahada oynayan Ki Sung-Yueng, gol atmadı ama adını ülke medyasına fazlasıyla zikrettirdi.
Türkiye'ye dönersek... Alt yapıdan çıkan ve yıldız mertebesine ulaşmaya en yakın isim Arda Turan gözüküyor. Arkasından ise sadece Necip Uysal ve birkaç ismi daha sayabiliyoruz. İşte tam da bu noktada, zamanında acımasızca eleştirilen Şenol Güneş’in karizması hepimizi mat ediyor.
Tokyo 2020
Tokyo 2020 - Australia ile Spain - Futbol – Olimpiyatların Önemli Anları
3 SAAT ÖNCE
Tokyo 2020
Tokyo 2020 - Brazil ile Ivory Coast - Futbol – Olimpiyatların Önemli Anları
5 SAAT ÖNCE