BEŞ YILDA ÜÇ AYRI DÖNEM

Büyük umutlarla katıldığımız ancak hayal kırıklıklarıyla sona eren 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, Ay Yıldızlılar için birçok alanda olduğu gibi savunma hattında da yenilenme vaktinin geldiğinin habercisi niteliğindeydi. Hem elemelerde hem de turnuva boyunca dar bir stoper rotasyonuna sahip olan ekibimiz, bu pozisyonda oynaması için bir orta saha olan Mehmet Topal'a da sık sık başvurmuştu. Bu noktada ilk önemli hamle, EURO 2016'nın hemen sonrasında dönemin A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'den geldi. EURO 2016 öncesinde geniş kadroda şans verdiği ancak şampiyonaya götürmediği Çağlar Söyüncü'yü 2018 Dünya Kupası Elemeleri için Milli Takım'a davet eden Terim, aynı dönemde Kaan Ayhan'a da ilk defa A Milli Takım'ın kapısını açtı. Fatih Terim, 2018 Dünya Kupası Elemelerinde altıncı maçın ardından görevinden ayrıldı ancak altı maçlık süreçte, Türk Duvarı'nın ilk adımlarını atmasına öncülük etti. Hırvatistan, Ukrayna ve Finlandiya karşılaşmalarında Kaan Ayhan'a çeşitli pozisyonlarda fırsat tanıyan deneyimli teknik direktör, 11 Haziran 2017 tarihindeki Kosova karşılaşmasıyla Çağlar Söyüncü'yü ilk kez 11'de başlattı.
Sonrasında göreve gelen Mircea Lucescu ise elemelerin bitimine kadar Çağlar Söyüncü'yü stoperde, Kaan Ayhan'ı ise sağ ve sol bekte değerlendirdi. Lucescu, 2018 yılındaki bazı hazırlık maçlarında ve Uluslar Ligi karşılaşmalarında stoper hattını bu iki isimle kurarak Kaan Ayhan - Çağlar Söyüncü ortaklığını sağlamlaştırdı.
Futbol
Millilerimiz siftah için sahada
16/06/2021 - 15:05
https://i.eurosport.com/2021/06/10/3150139.jpg
EURO 2020 elemelerine Şenol Güneş önderliğinde başlayan Türkiye'de, stoper ekibine Merih Demiral ile Ozan Kabak da eklendi ve Türk Duvarı bugünkü görünümüne kavuştu. A Milliler, elemelerdeki 10 mücadelenin dokuzunda çift stoperle sahaya çıktı. Merih Demiral, dokuz karşılaşmanın tamamına ilk 11'de başlarken; kendisine beş defa Kaan Ayhan, dört kez Çağlar Söyüncü eşlik etti. Ozan Kabak ise elemelerin son maçında Andorra'ya karşı forma giydi ve A Takım düzeyinde ilk kez Türkiye formasıyla buluştu. Şenol Güneş, bu karşılaşmada bir değişikliğe giderek Ozan Kabak, Merih Demiral ile Kaan Ayhan'ı aynı anda sahaya sürdü ve üçlü savunmayı denedi. Ay Yıldızlılar'ın başarısız geçen ikinci Uluslar Ligi serüveninde de bu dört ismin tamamı, en az bir defa ilk 11'de şans yakaladı.

ÇİFT STOPER Mİ, ÜÇLÜ BİR HAT MI?

Şenol Güneş, Milli Takımımızın savunma düzenini çift stoperden oluşan dörtlü bir hat olarak belirlese de zaman zaman üç stoperli denemelerde bulunuyor. Güneş; Azerbaycan ile oynanan hazırlık maçında Kaan Ayhan, Çağlar Söyüncü ve Merih Demiral'ı aynı anda sahaya sürmüş fakat beklediği verimi almakta zorlanmıştı. Bu gelişmeler ışığında ve Ay Yıldızlılar'ın uzun süredir dörtlü savunmayla rakiplerine karşı mücadele ettiği göz önünde bulundurulduğunda, turnuva boyunca çift stoperle sahada olmamız daha olası görünüyor.
Öte yandan, dört stoperimizden üçünü birlikte değerlendirmenin farklı bir yolu da bulunuyor. Geriden oyunu şekillendirme noktasında da yararlı olan Kaan Ayhan, stoper ikilisinin hemen önünde bir defansif orta saha olarak konumlandırılabilir. Ayrıca, Kaan Ayhan'ın duran toplarda skor üretiminin yüksek olması, rakip kaledeki korner ve serbest vuruş organizasyonlarında takımımızın gol şansını arttırabilir.
https://i.eurosport.com/2021/06/10/3150134.jpg

İDEAL İKİLİ

Milli Takımımızın EURO 2020 kadrosunda dört stoper (Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Ozan Kabak, Kaan Ayhan) bulunuyor. Bu dört isim arasında, ligin başlarında yaşadığı sakatlık haricinde sezonu en istikrarlı şekilde geçiren isim Çağlar Söyüncü oldu. 25 yaşındaki yıldız, Ay Yıldızlılar'ın üçü resmi üçü hazırlık karşılaşması olmak üzere çıktığı son altı resmi maçının beşinde şans buldu. Bu doğrultuda, son iki sezonda Premier Lig'de çok başarılı bir performans sergileyen ve halihazırda Şenol Güneş'in en fazla güvendiği isimlerden biri olan Çağlar Söyüncü'nün, turnuvada birinci stoper tercihimiz olması çoğu kişiyi şaşırtmayacaktır. Bununla birlikte Merih Demiral, sakatlık yaşamadığı sürece Şenol Güneş'in sürekli değerlendirdiği bir isim oldu. Kariyerini Juventus'ta sürdüren Demiral, Şenol Güneş döneminde kadroda yer aldığı 16 resmi maçın 15'ine ilk 11'de başladı. Uzun lafın kısası, herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece, Merih Demiral - Çağlar Söyüncü ikilisinin Milli Takımımızın stoper tandemini oluşturması bekleniyor.

ELEMELERDEKİ İNANILMAZ PERFORMANS TURNUVAYA YANSIYACAK MI?

Milli Takımımız, EURO 2020 Elemeleri'nde çıktığı 10 maçta kalesinde yalnızca üç gol gördü. Ay Yıldızlılar, Belçika (3) ile birlikte elemelerde en az gol yiyen takım unvanının sahibi olmuştu. Ekibimiz, tam sekiz karşılaşmada kalesini gole kapatırken, deplasmanda İzlanda'dan iki, Fransa'dan bir gol yedi. Çarpıcı noktalardan birisi de bu gollerin tamamının duran toplardan gelmesi ve takımımızın akan oyunda kalesinde bir gol dahi görmemesiydi.
https://i.eurosport.com/2021/06/10/3150141.jpg

YAŞ ORTALAMASI

Milli Takımımız, EURO 2020'nin en düşük yaş ortalamasına sahip olan takımı konumunda bulunuyor. Öte yandan, dört stoperimizin, Ozan Kabak (21), Merih Demiral (23), Çağlar Söyüncü (25) ve Kaan Ayhan'ın (26) yaş ortalaması ise 23.7 olarak dikkat çekiyor.

TÜRK DUVARI'NA BEK VE KALECİ DESTEĞİ

Stoper oyuncularının kalecilerle ve beklerle daima iyi bir iletişime sahip olmaları gerekiyor. Milli Takımımızda hem sağ ve sol bek hem de kaleci pozisyonlarında da önemli değişimler yaşandı. Sağ bekte Lille'in parlayan yıldızı Zeki Çelik, formanın sahibi olurken; kendisini genç oyuncumuz Mert Müldür yedekliyor. Sol tarafta ise son iki sezonu Le Havre'da geçiren Umut Meraş'a, kadromuzun en genç ismi Rıdvan Yılmaz eşlik edecek.
https://i.eurosport.com/2021/06/10/3150140.jpg
Kalede ise elemeler boyunca gösterdiği müthiş performansla takımımızın yalnızca üç gol yemesinde büyük etkisi olan Mert Günok'un, EURO 2020'de iki yeni nesil file bekçimizin ardında yedek beklemesi öngörülüyor. Uğurcan Çakır, Trabzonspor'da sağladığı büyük başarıyla Milli Takımımızın 2022 Dünya Kupası elemelerindeki ilk üç maçında formayı kaptı. 25 yaşındaki yıldız, Hollanda karşısında biri penaltı olmak üzere yedi kurtarışa imza atmış, Norveç mücadelesinde de kalesini gole kapatarak; Ay Yıldızlılar'ın altı puanı hanesine yazdırmasında önemli rol oynamıştı. Fenerbahçe'nin 1998 doğumlu kalecisi Altay Bayındır ise Uğurcan Çakır ile forma rekabetine girmesi beklenen isim olarak öne çıkıyor. Bu sezon Süper Lig'de 10 maçı gol yemeden tamamlayan Altay Bayındır, Uğurcan Çakır ve Ersin Destanoğlu ile birlikte ligde performansı en yüksek olan yerli kalecilerden birisiydi. Tüm bu isimler, EURO 2020 boyunca takım savunmasında en az stoper oyuncularımız kadar önemli birer role sahip olacaklar.

BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ, GERİ DÖNÜŞLERİN KRALI...

Milli Takımımız, EURO 2008'de beş maçının üçünü geriye düşmesine rağmen kazanmış, bu şekilde ulusal ve yabancı basında "Geri Dönüşlerin Kralı" olarak anılmıştı. Ay Yıldızlılar, bunun ardından EURO 2016'ya da bir son dakika golüyle katılma hakkı kazanınca "Biz Bitti Demeden Bitmez" ifadesi o turnuva için sloganımız haline getirilmişti. Şimdi ise hem Türk halkı hem oyuncularımız hem de EURO 2020'nin resmi kaynakları tarafından benimsenen "Türk Duvarı" organizasyon boyunca dilimizden düşmeyebilir.
Milli Takımımız, performansıyla ve Türk Duvarı'yla dileriz önümüzdeki bir ayda ülkemize birçok mutluluk verici anı yaşatabilir.
Yazı: Utku Sümeroğlu
Futbol
A Milli Takım'ın EURO 2020 serüveni başlıyor
11/06/2021 - 17:18
Futbol
EURO 2020 geniş kadro açıklandı
14/05/2021 - 08:51