Son yıllarda futbol dünyasında tartışma yaratan konulardan bir tanesi olan sosyal medyadaki ırkçı ve saldırgan mesajlara dair en son açıklama da Chelsea'nin yıldızı Romelu Lukaku'dan geldi. Maviler'den takım arkadaşı Reece James, Antonio Rudiger ve N'Golo Kante'den sonra sosyal medyadan bu tip mesajları aldığını söyleyen Lukaku, bu şirketlerin yöneticilerine çağrıda bulundu.
Lukaku, CNN'e verdiği röportajda sosyal medya şirketlerinin bu gibi durumlarla mücadele etmek için futbolcularla beraber çalışması gerektiğini savundu.
"Her takımın kaptanı ve her takımdan dört-beş futbolcu, mesela takımlardaki büyük karakterler, Instagram'ın CEO'ları, hükümetler ve federasyonlarla görüşmeli. Bir masa etrafına toplanmalı ve bu konuda büyük bir toplantı yapmalıyız."
Futbol
"Premier Lig şampiyonluğunu zorlamalıyız"
17/08/2021 - 05:26
"Direkt olarak bu şekilde mücadele edebiliriz, yalnızca erkeklerin oyununda değil, aynı zamanda kadınların oyununda da."
https://i.eurosport.com/2021/09/11/3217057.jpg
Daha önce Chelsea'nin İngiliz savunmacısı Reece James, sosyal medyadaki taciz nedeniyle Instagram hesabını kalıcı olarak kapatmıştı. Öte yandan Premier Lig'de futbolcular, ırkçılığa karşı mücadeleye ve ırksal eşitliğe dikkat çekmek için maçlardan önce birkaç saniyeliğine diz çökme eylemi yapıyor.
Lukaku,geçtiğimiz günlerde diz çökmenin etkisiz olduğunu savunan takım arkadaşı Marcos Alonso gibi daha güçlü bir pozisyon alınması gerektiğini savunuyor.
"Daha güçlü pozisyon almamız gerektiğini düşünüyorum. Evet diz çöküyoruz ve sonunda alkışlıyor herkes ama bazen maçtan sonra başka bir hakaret görüyorsunuz."
"Günün sonunda futbol keyifli bir oyun olmalı. Oyunu insanları dışlayarak öldüremezsiniz. Bu hiç yaşanmamalı. Futbol keyiftir ve mutluluktur."
Futbol
Kulüp futboluna dönüş: 10 soruda Premier Lig'de 2021/22 sezonu
13/08/2021 - 05:24
Futbol
"Kante, her zaman aynıydı"
05/06/2021 - 16:57