Şike ile ilgili yazdığı kitap dünyada 15 dile çevrilen Aratırmacı Yazar Declan Hill panelde yaptığı açıklamalarda Fenerbahçe'nin küme düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Futbol veya tiyatro diyerek söze başlayan Declan Hill, sözlerine şöyle devam etti:
"Seçenek sizin elinizde. Ya tiyatro ya futbol. Futbol mu istiyorsunuz tiyatro mu?
İki gün yolculuk yapıp buraya geldim. Futbol için savaşıyorum. Pes etmeyeceğim sizlerde etmemelisiniz.
Süper Lig
Antalyaspor - Kasımpaşa tekrarlanacak mı?
05/04/2013 - 19:05
Ben Kanadalıyım. Aynı mafya benim ülkeme de geldi. İtiraflar duruyor ve Kanada polisi hiç bir şey yapmadı. Türkiye'de en azından insanlar hapse koyuluyor.
Burada bir uzman olarak bulunmuyorum. Burada bir hakim, bir doktor, bir hekim olarak karşınızdayım. Kötü şeyler söyleyeceğim. Türk sporunda bir kanser var ve bunu kesip çıkartmamız gerekiyor.
Türk futbolunda iki hükümet bulunmakta. Bir tanesi gördüğümüz, bildiğimiz. Diğeri ise başka bir hükümet yolsuzluklar yapıyor. Sorumuz bu. Biz ne yapacağız gizli hükümeti değiştirecek miyiz. Bunu yapmazsanız Türk futbolunu unutabilirsiniz. Bu Trabzonspor'u değil Türk futbolunu ilgilendiriyor. Bu savaşı vermelisiniz. Ben 36 saatlik yolu boşuna gelmedim.
Sporla ilgili organize suçları 15 yıl inceledim. İlk olarak Rus mafyasıyla ilgili belgesel hazırladım. Sonra olimpiyatlara baktım. Buz patenine baktım. Bu konuda yolsuzlukları anlamaya çalıştım. Daha sonra bir Asya çetesinin içine gizli kamerayla girdim. Eğer yakalansaydım öldürülecektim. Burada hayatını futbol için riske atmış bir adam olarak bulunuyorum. Hayatımı boşa tehlikeye atmış olmak istemiyorum. Ben bu savaşı kazanmak istiyorum.
Burada bulunan herkes Türk futbolunu benden daha iyi biliyor. Ancak ben de sizin bilmediğiniz bazı şeyler biliyorum. Meşhur bir şikeci ile konuşmuştum Londra'da. Bana şunları söyledi. Ben Türkiye'ye gidiyorum. orada şike yapmak daha kolay.
İkinci bildiğim ise Fenerbahçe şu anda 2. Lig'de olmalıdır. Ben ne Fenerbahçe ne de Trabzonspor taraftarıyım. Bir takımın yöneticisi şikeden içeri alıp takımı cezalandırmamak bana mantıklı gelmiyor. Burada aklı selimden yana davranıyorum. Bu kadar zor olmamalıydı ancak bu yapılmadı.
Başka bir şikeciye Türkiye'de konuşma yapacağımı söyledim bana güldü. Bu işin Türkiye'de çok kolay olduğunu söyledi. Şikeciler gülüyor karşımızda. Her suçu işleyen takım karşımızda ama cezalandıramıyoruz o takımı.
Karanlık zamanlarda bazı insanlar gelir ve sizin karanlık bir zamanınızda Mustafa Kemal Atatürk geldi. Bunu manşetlere taşıyın. Türkiye futbolunun bir Kemal Atatürk'e ihtiyacı vardır. Bizim yolsuzluklara bulaşmamış bir insana ihtiyacımız var. Bir Kemal Atatürk bulup bunu temizlememiz lazım.
Önümüzdeki 2 yıl boyunca Türk hakemleri görevden alınacak. Bunu özellikle İstanbul medyası yazsın. İyi Türk hakemleri de var ama sorun şu, kimse artık onlara inanmıyor.
Her futbolcunun ödemesi kontratı imzaladığında sağlanmalı. Hiç parasını alamayan futbolcular var Türkiye'de. Ligin son gününde bir futbolcuya bir tomar para verildi ve ülkeden ayrıldı. oyuncular parasını alamazsa şike yapar.
İki yıl öncesinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nde ifade vermekteydim. Şu an şike ve yolsuzlukla ilgili konuşmalar yapılıyor komite. Eğer biz Türk futbolunu temizlersek, Kemal Atatürk bulabilirsek gelişmeler olacaktır. Bence yolsuzluğun giderilmesinin olimpiyat yolunda da bir faydası olacaktır.
Bence UEFA'da da bir şeyler döndü. Kitabım 2008 Eylül'de çıktı. Fransa'daki yayıncımla o zaman Platini'ye bir mektup yazdık. Mektupta Platini şu anda tartışma yaratacak bir kitap çıkartıyoruz. 25 Eylül'de UEFA bir toplantı düzenledi ve şike ile alakalı bir komite kurdu. Beni Nyon'a gönderdi ve toplantıya katıldım. Kitabı okuduklarını söyleyip Türkiye meselelerine değindiler. Agresif bir görüntü verdiler bana. Ama şimdi o agresiflik yok. Bir şeyler değişti. Şikeye artık eskisi kadar önem vermiyorlar.
Belçika'da şikeyi ortaya çıkartan konuşmacı Jan Hauspie, Declan Hill'den önce kısa bir konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. Belçika'da şikeyi ortaya çıkartan kişi olduğunu söyledi. Şöyle devam etti:
Belçika'ya göre çok şanslısınız. Belçika'da yasal olarak bir düzenleme yok ama Türkiye'de adalet için savaşabilirsiniz. Bu durumun sonunda şikenin cezalarının Türkiye'de verileceğini düşünüyorum. 9 aylık gecikme kötü bir durum. Uefa'ya bakalım. Olayın 2011 Temmuz'da başladıktan sonra UEFA Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nde oynamaktan men etti.
Bu önemli bir gerekçe. İkinci olarak da oldukça ciddi bir önlem alındı. Fenerbahçe'nin ŞL'den çıkartılması büyük bir olaydı. O sırada gerçekler tam olarak bilinmemekteydi. UEFA aynı zamanda bildiğim kadarıyla Fenerbahçe'nin Avrupa'daki maçlarında şike olup olmadığını bilmiyorum. Buna bakarak UEFA bir örnek ortaya koydu. Bu kararın destekçisiydim ben de. Yasal olarak UEFA bir risk aldı Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden çıkarttı. 2010-2011 şampiyonluk unvanı Fenerbahçe'den alınmalıdır, kesin olarak.
Türkiye futbolunda genel anlamda çok büyük yolsuzluklar var diyebiliriz. Bochum vakasına bakacak olursak Türkiye'deki şampiyonluğun oldukça zan altında kaldığını görüyoruz. Bence 2010-2011 sezonunun şampiyonluğunun verilmemesi düşünülebilir. Bu da sağlıklı bir mesaj olur şikeye müsade edilmeyeceğine dair. Ben sizin adalet savaşınıza katılıyorum. Benim size tavsiyem UEFA'ya baskıya devam ettirin. UEFA mücadelenizle ilgili olumlu düşüncelere sahip. Fenerbahçe'nin ŞL'den çıkartılmasından sonra UEFA'nın TFF üzerinde baskı kurmamasının sebebi kuruluşları desteklemek istemesidir. Şunu da biliyorum ki UEFA'da bazı insanlar Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden çıkartılmasından mutlu olmadılar.
Fenerbahçeliler UEFA'ya baskı kurdular. Pierre Cornu'nun istifasının bu sebepten olduğunu düşünüyorum. Sizin de UEFA'ya baskı kurmanız gerekir. UEFA o zaman TFF'ye baskı kuracaktır ve 2010-2011 sezonunun şampiyonluğu Fenerbahçe'den alınıp ceza görecektir.
Süper Lig
Moussa Sow 10 gün yok
05/04/2013 - 09:22
Futbol
Rüyaya Atılan İmza: Ozan Tufan
25/08/2021 - 15:32