Futbol
Süper Lig

Alper Selçuk'u solladı!

Share this with
Copy
Share this article

Selçuk İnan Alper Potuk

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
21/11/2013 at 14:31 | Updated 21/11/2013 at 14:47
@uguraktan

İki sezon önce Galatasaray'a kaptırdığı Selçuk İnan'ın rövanşını sezon başında Alper Potuk ile alan Fenerbahçe, ilk 11 hafta itibariyle karlı çıkmış görünüyor.

Üç sezon önce Trabzonspor ile olan sözleşmesi sona eren Selçuk İnan hem Galatasaray'ın hem de Fenerbahçe'nin kıskacına girmiş, yıldız futbolcu tercihini sarı kırmızılı takımdan yana kullanınca belki de ligin kaderi değişmişti. Geçtiğimiz iki yılda Galatasaray'ın yaşadığı şampiyonluklarda büyük pay sahibi olan milli yıldızın yarattığı etkiyi göz önünde bulunduran Fenerbahçe ve Galatasaray, sezon başında da Selçuk ile aynı mevkide forma giyen Alper Potuk transferinde karşı karşıya gelmiş ve Fenerbahçe rövanşı genç futbolcu ile almıştı.

Ligin ilk 11 haftası itibariyla Alper Potuk'lu Fenerbahçe'nin Selçuk İnan'lı Galatasaray'ın dokuz puan önünde olması ve son olarak her ne kadar Alper forma giymese de Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı 2-0'la geçmesi sonrası gözler bir kez daha bu iki isme çevrilmişti. Eurosport.com Türkiye olarak iki milli futbolcunun geride kalan 11 haftadaki performanslarını sizler için mercek altına aldık.

Süper Lig

Roberto Carlos: Biz de büyük takımız

21/11/2013 AT 14:49

Pas yüzdesi şaşırtıyor
İlk bakışta Alper'in oyunu top sürmeye dayalı dikine bir anlayış, Selçuk'un oyun tarzı ise daha çok pasa dayalı gibi dururken buradan yola çıkanlar Selçuk'un pas yüzdesinin daha yüksek olduğunu sanabilirler ancak bu büyük bir yanılgı. Sezon başından bu yana Alper'in pas yüzdesi %87'iken, Selçuk İnan'ın isabetli pas yüzdesi %84.

Alper gole daha yakın
Selçuk İnan'ın Alper'e oranla 220 dakika yani yaklaşık 2.5 maç fazla oynamasına karşın Alper'in girdiği üç gol pozisyonuna karşılık sadece bir gol pozisyona girdiği sezonda, Alper'in 1 gol 2 asistlik performansına karşılık Selçuk'un sadece 1 asistte kalması bu alanda da genç futbolcuyu önde kılıyor.

Top kapmada da Alper önde
Her iki futbolcunun top kapma ve top kaybı istatistiklerinde de ön planda olan isim gene Alper Potuk. Geride kalan 11 haftada 781 dakikada sahada kalan Selçuk İnan ortalama 16 dakikada bir top kaparak rakiplerinden 48 top çalarken, Alper Potuk ortalama 10 dakikada bir top kazanarak 45 top çaldı.

Selçuk'tan şaşırtan istatistik
Pasa dayalı oyunuyla geçtiğimiz iki yılda Galatasaray'ın en az top kaybeden isimlerinden biri olan Selçuk bu yıl geçtiğimiz yılki performansını aratırken, yaptığı 75 top kaybıyla oyunda kaldığı her 10 dakikada bir top kaybediyor görünüyor. Fenerbahçe'nin genç yıldızı Alper Potuk'ta ise bu oran sahada kaldığı 561 dakikada 32 top kaybıyla her 17 dakikada bir top kaybı şeklinde.

Alper mücadele gücüyle ön planda
İkili mücadele sonrası kazanılan toplara bakıldığındaysa Selçuk İnan'ın 14 top çalmasına karşın Alper Potuk 13 top çalmayla göze çarpıyor. İki futbolcunun sahada kaldığı süreler göz önünde bulundurulduğunda Alper'in bu istatistikte de daha önde olduğu görülüyor. Gene ikili mücadelelerde Selçuk İnan'ın rakiplerine yaptığı faul sayısı 15'iken, Alper Potuk'un daha az süre almasına karşın yaptığı 18 faul ikili mücadeleye çok daha fazla sevdiğini gösteriyor.

Süper Lig

Ibrahimovic, Galatasaray'a mı geliyor?

21/11/2013 AT 13:39
Süper Lig

Fenerbahçe antrenmanında tek eksik

11/04/2018 AT 14:52
Related Topics
FutbolSüper LigGalatasarayFenerbahçeMore
Share this with
Copy
Share this article